Medzi vládnymi stranami je atmosféra rastúcej nedôvery, hovorí šéf klubu KDH
Čo je pre vás dôležitejšie, euroval alebo vláda?
„Obidve veci navzájom súvisia. Pokračovanie vlády je dôležité aj preto, aby sme vyriešili euroval.“
Mala by teda premiérka spojiť hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery?
„Existuje niekoľko ústavných možností, ako ďalej v prípade, ak vznikne takáto vážna nedohoda, ktorá môže mať zásadné následky na fungovanie vládnej koalície. Toto je jedna z viacerých možností. Ak by však nedajbože SaS zotrvávala na takomto principiálnom postoji, nevylučujem, že sa to môže stať.“
Vyzerá to tak, že SaS na postoji nič nezmení. Richard Sulík vám to hovoril.
„Téma spájania vyslovenia nedôvery s eurovalom zatiaľ nebola témou, o ktorej by sme rozhodovali. Skôr som počul o možnom spájaní vyslovenia dôvery nielen s eurovalom, ale aj so zásadnými reformnými zákonmi, ktoré sú súčasťou vládneho programu.“
Ohľadom nich dohoda možná je, na rozdiel od eurovalu.
„Zatiaľ sa zdá, že nie.“
Ale neodpovedali ste na otázku, či si myslíte, že by to mala premiérka spojiť.
„Nikto z koaličných poslancov si neželá, aby táto vláda nepokračovala ďalej. Skôr si všetci kladieme otázku, či v takejto atmosfére nedôvery je možné prijímať ďalšie rozhodnutia vo vláde a pokračovať vo vládnutí.“
Prečo je medzi vami nedôvera? Jeden z koaličných partnerov dlhodobo hovorí, že niečo, čo nie je vo vládnom programe, nepodporí.
„Odmietam argument, že ak nie je niečo v programovom vyhlásení vlády, nemožno to považovať za vážny problém. Túto tézu priniesol Richard Sulík. Ale ani to, ako bude vyzerať štátny rozpočet, nie je v programe. Sú niektoré politiky, ktoré so sebou prinesie čas a ktoré sa musia stať súčasťou politických strán, ktoré na seba vzali zodpovednosť za krajinu. A euroval takou zásadnou politikou je.“
Spojenie eurovalu s dôverou je v koalícii väčšinovým názorom?
„Je to len pocit, o názore zatiaľ nemôžeme hovoriť. Ak by taký návrh padol, grémiá a orgány strán sa musia takou otázkou zaoberať.“
Koho na koaličnej rade napadlo spojiť hlasovanie s dôverou?
„Takýto konkrétny návrh nebol podaný. Len boli spomenuté dve možnosti, ktoré sú ústavne dané. Buď by išlo o rozhodnutie vlády, ktorá by toto hlasovanie považovala za také dôležité, že ho spojí s dôverou, alebo to môže urobiť premiérka.“
A má to urobiť? Skúste nám povedať áno alebo nie.
„Je to taká vážna politika, ktorá z dlhodobého hľadiska ovplyvňuje nielen vývoj na Slovensku, ale aj v Európe, že je to dôvod aj na takéto rozhodnutie.“
Takže áno?
„Áno.“
Stojí euroval za pád vlády?
„Tu nejde o euroval, ale o spôsob vládnutia a vytvárania dôvery medzi koaličnými partnermi a spoločné nesenie zodpovednosti za výsledkom vládnutia. Tak stojí otázka.“
Čo sa nám stane, keď euroval neprejde?
„V tejto chvíli neviem zvážiť následky. Nemalo by to dopad len na Slovensko, ale na celý makroekonomický priestor v eurozóne. Situácia sa nevyvíja pozitívne, recesia je stále hrozbou pre všetky ekonomiky únie. Čítal som vyjadrenia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, že bez eura by nemohla existovať Európska únia. Euroval nie je ideálnym riešením, ale je jedným z riešení, ktoré zaťahuje záchrannú brzdu pred hrozbou ešte viac sa prehlbujúcej krízy.“
Aká je šanca, že pre euroval padne vláda?
„Podľa posledných vyjadrení niektorých predstaviteľov SaS začínam mať nádej, že dochádza k zmene postoja. Minimálne u niektorých poslancov. To je dobrý znak uvedomenia si rizika. Nikto si neželá pád vlády. Som presvedčený, že žiadnu novú vládu z aktuálnych parlamentných politických strán nie je možné zostaviť.“
Po tom všetkom, čo Sulík povedal, mohol by ešte podporiť euroval?
„Všetko je možné. Verím v zdravý rozum.“
Niektorí ľudia začínajú mať obavy, či v pozadí nepripravujete vládu zo Smerom. Pred voľbami ste ju vylúčili. Platí to stále?
„Platí. KDH dnes žiadne iné alternatívy k tejto vláde nediskutuje. Strašenie tým, že tlak na Sulíka je len prípravou na novú vládu, je len hľadaním dôvodov, prečo nehlasovať a robiť nátlak na iných. Neexistuje pre nás žiadna iná alternatíva ako táto koalícia.“
Takže keby padla vláda na eurovale, so Smerom do koalície nepôjdete?
„Nepôjdeme.“
Pokúša sa niekto iný nájsť si cestu ku koalícii so Smerom?
„Nemám informáciu, že by niekto na túto tému so Smerom aktívne diskutoval.“
Čítali ste Sulíkovu brožúrku Euroval – cesta k socializmu?
„Detailne som ju nečítal, keďže je viac odborným ako politickým materiálom.“
Čo si myslíte o tom, že koalícia podľa brožúrky pácha ekonomickú vlastizradu a spôsobuje krajine väčšie škody než Robert Fico?
„Odmietam tento názor.“
Sulík v brožúrke osobitne spomína KDH a pýta sa vás, prečo ste proti harmonizácii daní v únii, keď zároveň podporujete niečo oveľa nebezpečnejšie, čiže euroval. Čo by ste mu odpovedali?
„Tie dve politiky spolu nesúvisia. Dlhodobo tvrdíme, že fiškálna politika je výsostným právom národných štátov. Hovoríme to od začiatku. Euroval je aktuálna reakcia na vzniknutú situáciu v niektorých štátoch eurozóny. Preto oddeľujeme euroval od harmonizácie daní.“
Viacerí ľudia z KDH neoficiálne hovoria, že euroval je hlúposť.
„Rozhodnutie politického orgánu aj diskusie sa v klube na túto tému uskutočnili. Sme v zhode v názore, že toto riešenie je dobré podporiť.“
Vaši voliči si myslia, že by sme mali dať do eurovalu ďalšie peniaze?
„Ľuďom o niektorých zásadných postojoch hovoríme veľmi jednostranne. Nechcem robiť na takejto vážnej veci populistickú politiku, tak ako ju robí Richard Sulík. Slovensko je zatiaľ na Európskej únii ziskové, nie je stratové. To treba ľuďom hovoriť. A ak niekto hovorí opak, klame. Preto z Európy netreba len brať výhody, ale niekedy sa treba podieľať aj na spoluzodpovednosti.“
Robí to Sulík len pre voličov?
„V jednej chvíli som nadobudol presvedčenie, že jeho argumenty sú opodstatnené a výhrady aj obstoja v konfrontácii s inými názormi. Ale keď sme mu na poslednej koaličnej rade ponúkli isté garancie, že Slovensko nebude len tak nezodpovedne podporovať nezodpovedné politiky niektorých štátov, odmietol to. Keď sme chceli dať parlamentu možnosť rozhodovať o každej ďalšej pôžičke, zacítil som, že do toho vniesol aj politický postoj. Jeho kategorické nie bolo viac politikou ako vecným prístupom.“
Váš poslanec Peter Muránsky hovoril, že Mikuláš Dzurinda by bol lepší premiér ako Iveta Radičová a že si to myslí viacero poslancov. Počuli ste už niečo také u vás v klube?
„Nie. Ten názor bol vyslovene jeho individuálnym vyjadrením. Vzápätí ho poprel tým, že nehlasoval za vyslovenie nedôvery premiérke.“
Je normálne, aby poslanec koaličnej strany takto spochybňoval premiérku?
„Nemalo by sa to stávať, ale stalo sa.“
Igor Matovič o vás povedal, že ste „hejsmerák“. Už ste si to vyjasnili?
„Zúčastnil sa rokovania koaličnej rady v Častej-Papierničke a počas prestávky prišiel za mnou a predsedom strany a povedal nám, že zakopáva vojnovú sekeru medzi nami a nimi a že sa ospravedlňuje zo to, čo medzi nami bolo.“
Atmosféra v koalícii je nervózna. Je to jej najväčšia kríza?
„Je to atmosféra stupňujúcej sa nedôvery medzi koaličnými stranami. Ak si niekto myslí, že bude pokračovať v politike principiálnych postojov, od ktorých neustúpi napriek tomu, že by nedôveru ďalej prehlboval, mám obavu, že budeme v atmosfére nedôvery pokračovať ďalšie tri roky. Je to stav vážnej krízy a vážnej nedôvery, ktorou sa treba zaoberať. Nedôvera však nie je len pri eurovale, ale aj v ďalších postojoch a názoroch. Na posledom stretnutí v Častej som v jednej chvíli cítil, že máme snahu a treba hľadať väčšie porozumenie.“
Je to horšie, než keď niekoľko poslancov hlasovalo za Dobroslava Trnku a tak aj za pád vlády?
„Myslím, že áno. Je to horšie, lebo pri voľbe generálneho prokurátora sme si dokázali veľmi otvorene vydiskutovať postoje a diskusia mala význam v tom, že dnes kandidáta máme. Ale neviem, či dokážeme to isté urobiť pri eurovale.“
FOTO - SME/TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Beata
Balogová
