Ministerstvá vyriešili právomoci. Do systému pre policajtov a hasičov vpustia aj záchranárov.
BRATISLAVA. Už o pár mesiacov budú hasiči, policajti aj zdravotníci počas zásahov pri nešťastiach, aké sa stalo na festivale Pohoda v roku 2009, komunikovať cez vlastnú a spoločnú sieť.
Mobilné telefóny, ktorými vysiela zdravotníkov na zásahy ich operačné centrum, by mali zostať len v zálohe.
„Vysielačky sme už začali distribuovať,“ povedal Peter Majka, šéf sekcie integrovaného záchranného systému na ministerstve vnútra. Systém by mal naplno fungovať od začiatku budúceho roku.
Záchranka
Zmeny na linke 112
-
všetky časti integrovaného záchranného systému budú mať spoločnú sieť, k doterajšej sieti pribudli ďalšie záložné riešenia,
-
záchranári vyrazia, aj keď nedostanú pokyn,
Využijú Sitno
Záchranári, ktorí patria pod ministerstvo zdravotníctva, doteraz nemali prístup do rádiokomunikačnej siete Sitno, ktorá patrí ministerstvu vnútra. Zmena zákona ich do nej má pustiť.
„Rozširuje nám to možnosti komunikácie aj v prípade, ak napríklad mobilná sieť nefunguje. V prípade hromadných nešťastí či slabšieho pokrytia bývajú nestabilné,“ hovorí Andrea Smolková, šéfka Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Rádiokomunikačný systém už používajú hasiči. V Žiline ho má každé auto, časť vysielačiek je už ručných. Staršie nahrádzajú novými.
Zásadné zmeny
Pre výpadok telefónnej ústredne Slovak Telekomu sa v januári záchranári v Kysuckom Novom Meste nevedeli dovolať na operačné stredisko a bez jeho pokynu nezasiahli, hoci ich o výjazd žiadali osobne. Počas výpadku liniek zomrela žena. Doteraz vyšetrujú výpadok liniek i postup záchranárov.
Situácia podľa Majku priniesla takmer sto zmien. „Urobilo sa veľa zásadných opatrení, aby k podobným incidentom už nedochádzalo.“
Záložnú sieť majú okrem Telekomu už aj v Orangei, zmenil sa aj systém prepájanie hovorov.
„Ak je v niektorom z krajov výpadok, automaticky ho preberie iný. Systém je tiež zabezpečený cez viacerých operátorov,“ povedala Smolková. Ďalšia zmena zákona má povoliť záchranárom vyraziť aj bez pokynu zo strediska.
Ministerstvu vnútra sa osvedčil aj výstražný oznam na linke 112. Falošných volaní ubudlo o 44 percent.

Beata
Balogová
