BRATISLAVA. Odmietavý postoj Richarda Sulíka k eurovalu riešia už aj európski liberáli. Hovorkyňa šéfa parlamentu Tatiana Tóthová potvrdila, že Strana európskych liberálov a demokratov adresovala SaS list, kde pripomína, že skupina je za val.
SaS stále tvrdí, že jeho schválenie by bolo ekonomickou vlastizradou. Prečo koaliční partneri val podporujú, vysvetľujú neznalosťou a tlakom Bruselu.
„SaS si ako jediná koaličná strana zachovala zdravý rozum,“ hovorí poslanec Martin Chren.
Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský tvrdí, že koalícia doteraz v takej kríze nebola. „Existuje niekoľko možností, ako ďalej v prípade, ak vznikne takáto vážna nedohoda,“ povedal v rozhovore pre SME.
Hrušovský si myslí, že premiérka by mala spojiť euroval s hlasovaním o dôvere vláde.
Čítajte rozhovor s Pavlom Hrušovským o situácii v koalícii.
Nie každý tomu rozumie
SDKÚ ustupuje Bruselu a KDH nemá dostatok ekonómov, aby pochopila euroval. Aj takéto vysvetlenia odlišného postoja koaličných partnerov k eurovalu majú poslanci SaS.
Denník SME oslovil viacerých členov klubu SaS. Jej poslanci hovoria, že pri eurovale zahlasujú, ako povie predseda Richard Sulík, argumenty ministra financií Ivana Mikloša z SDKÚ či ostatných strán ich nepresvedčia.
„Nie každý je taký ekonomicky zbehlý, my máme silných ekonómov v strane,“ hovorí poslanec SaS Martin Poliačik. Spomenul predsedu Richarda Sulíka či šéfa finančného výboru Jozefa Kollára. Napríklad KDH podľa Poliačika nemá silné ekonomické zázemie, s výnimkou Antona Marcinčina. „A ten je zo starej školy.“ SDKÚ je zase vraj pod tlakom Bruselu.
KDH: Urážajú nás
SaS nazýva podporu valu vo svojej brožúrke pre občanov ekonomickou „vlastizradou“. Zvyšné koaličné strany chce presvedčiť, aby val neschválili, čo sa Sulíkovi zatiaľ nepodarilo.
„SaS sa ocitla v pozícii, ktorá ostatným prekáža,“ konštatoval poslanec strany Martin Chren. Ak si jedna koaličná strana zachová podľa Chrena „zdravý rozum“, ostatní utrpia tým, že podporili euroval, ktorý sa za niekoľko mesiacov ukáže ako zlé riešenie. „Niektorí jednotlivci sa preto snažia dotlačiť SaS tým, že chcú spájať hlasovanie o eurovale s dôverou vláde,“ hovorí Chren.
Koaliční partneri podľa poslanca SaS Juraja Drobu „nie sú schopní rozmýšľať v intenciách, že Slovensko ako prvá krajina vysloví odvážnejší názor“.
Podpredseda KDH Pavol Abrhan nesúhlasí, podľa neho má hnutie konzistentné stanoviská k eurovalu. „Nepovažujem za správne urážať partnerov, že nerozumejú ekonomike. My máme dosť odborníkov.“
List od liberálov
Droba hovorí, že SaS dostala list od európskych liberálov. „Budeme reagovať, že naše stanovisko zostáva nemenné.“ ELDR v ňom podľa Drobu pripomína SaS, že je za euroval napriek jeho rizikám. Píše Sulíkovi, aby zvážil odmietavé stanovisko proti valu. Podľa Drobu SaS neustúpi ani za cenu, že by prišla o členstvo v európskom klube. Pripomenul, že rezervovaný postoj majú aj liberáli v Holandsku či Írsku.
Sulíkova hovorkyňa Tatiana Tóthová potvrdila, že mu list od liberálov prišiel, zverejniť ho nechcela. Sulík bude v nedeľu svoj odmietavý postoj k eurovalu prezentovať aj v rakúskej televízii ORF.
FOTO - SITA

Beata
Balogová
