Strany tvrdia, že Smer sa nezmenil a že jedinou možnosťou pre nich zostáva táto zostava.
BRATISLAVA. Smer Roberta Fica sa aj pred hlasovaním o eurovale, ktoré by mohlo položiť vládu, ocitol v rovnakej situácii, ako na jar 2010. Vtedy ho už vopred odmietli všetky pravicové strany a hoci voľby vyhral, ani s ním o možnej spolupráci nerokovali.
Po predsedovi klubu KDH Pavlovi Hrušovskom aj vedenia SDKÚ, SaS a MostaHíd denníku SME odkázali, že s Ficom do koalície nepôjdu ani v prípade, že vláda padne.
Fica odmietol už kongres
SDKÚ má už od novembra minulého roku postoj k Smeru aj na papieri. „SDKÚ aj naďalej do budúcnosti odmieta akúkoľvek spoluprácu so stranou Smer. Túto stranu považujeme, rovnako ako v minulosti HZDS, za hrozbu pre priaznivý a úspešný vývoj na Slovensku, za hrozbu pre demokraciu a prosperitu,“ píše sa v generálnej línii strany na roky 2010 až 2014, ktorú schválil kongres.
Koalíciu so Smerom dopredu neodmieta iba SNS. Tá podľa jej podpredsedu Rafaela Rafaja vylučuje iba spoluprácu „s maďarskými stranami“.
Posledný prieskum agentúry MVK ukázal, že Smer by síce s prehľadom vyhral voľby, vládu by však nezostavil. SNS by totiž získala len 4,2 percenta, a keďže by sa nedostala do parlamentu, Ficovi by na väčšinu nestačilo ani 70 poslancov. Súčasné vládne strany by mali 80 hlasov.
Posledný výskum agentúry Focus, naopak, dáva väčšie šance Smeru. Spolu so SNS by získali 79 hlasov a pravica len 71.
Po páde môžu prísť voľby
Otázne je, či by po páde vlády nasledovala jej rekonštrukcia, menšinová vláda, alebo predčasné voľby. Politici sa stále viac prikláňajú k poslednej možnosti.
„Smer nemá záujem o žiadnu vládu bez volieb. Chceme, aby moc bola založená na konkrétnych výsledkoch parlamentných volieb,“ hovoril Fico v Slovenskom rozhlase.
Šéf Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že by sa nemalo špekulovať o predčasných voľbách, ale rokovať.
„Ak by táto vláda prestala mať dôveru, žiadnu inú vládu bez parlamentných volieb nebude možné zložiť,“ tvrdil v rozhlase predseda klubu KDH Pavol Hrušovský.
„Dávame prednosť hľadaniu zhody vo vládnej koalícii pred špekuláciami o predčasných voľbách,“ povedal hovorca SDKÚ Michal Lukáč.
Na skrátenie volebného obdobia treba hlasy najmenej 90 poslancov. Smer ich má momentálne 62, takže by nepotreboval hlasy všetkých poslancov súčasnej koalície.
KDH len o amnestiách
Predseda SaS Richard Sulík v rozhovore pre SME povedal, že pravdepodobnosť pádu vlády kvôli eurovalu je malá. Hrušovský, že si pád vlády nikto v koalícii neželá.
Neoficiálne sa však strany podozrievajú, či niekto potajomky nepripravuje pakt so Smerom. Pred niekoľkými dňami sa stretol s Ficom predseda KDH Ján Figeľ. Šéf kresťanských demokratov tvrdil, že spolu hovorili len o možnej podpore ústavného zákona, ktorým by sa zrušili Mečiarove amnestie.

Beata
Balogová
