SME

Smer dal KDH na stôl svoje riešenie amnestií

Kým koalícia na čele s kresťanskými demokratmi navrhuje zrušenie amnestií, Smer-SD vidí cestu len vo schválení ústavného zákona.

Kým koalícia na čele s kresťanskými demokratmi navrhuje zrušenie amnestií, Smer vidí cestu len vo schválení ústavného zákona.

BRATISLAVA. Opozičný Smer, ktorého hlasy vládna koalícia potrebuje na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara udelených v roku 1998, dal KDH na stôl vlastné riešenie tohto problému. Pre TASR to dnes potvrdili lídri Smeru aj KDH Robert Fico a Ján Figeľ, ktorí o tejto téme v posledných dňoch rokovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým koalícia na čele s kresťanskými demokratmi navrhuje zrušenie spomínaných amnestií, Smer vidí cestu len vo schválení ústavného zákona, ktorý by ich odsúdil ako jedno z najvážnejších porušení alebo zneužití práv, ktoré mal k dispozícii konkrétny politik.

SkryťVypnúť reklamu

Táto právna norma by však nemala právne následky. Návrh takéhoto ústavného zákona vypracovali pre Smer-SD právnici.

"My v morálnej rovine amnestie absolútne odmietame, ale z hľadiska práva nevidíme priestor na ich zrušenie, ako to navrhuje KDH. Je tu nejaká možnosť dohodnúť sa na texte, ktorý by mohol byť schválený v podobe ústavného zákona odsudzujúceho amnestie, avšak bez právnych následkov," povedal Fico. Myslí si, že takýto návrh by jeho poslanci mohli podporiť.

Fico: Zrušenie amnestii nie je možné

Fico je presvedčený, že zrušenie amnestií nikdy na Slovensku z hľadiska právnych dôsledkov nenastane. "Smer nikdy nezahlasuje za ústavný zákon, ktorý by v praxi znamenal zrušenie amnestií. Za deklaratórny odsudzujúci zákon sme pripravení zahlasovať," zopakoval Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Podstata textu, ktorý predložili KDH, je podľa jeho slov v tom, že tieto amnestie "boli jedným z najzávažnejších porušení právomoci verejných činiteľov, aké sme kedy videli".

Figeľ na otázku, či KDH pristane aspoň na takéto riešenie, ak nenájde dosť hlasov na zrušenie amnestií, neodpovedal. K podrobnejšiemu obsahu rokovania sa nechcel vyjadrovať, ale potvrdil obojstranný záujem hľadať spoločné riešenie.

"Za rozhodujúci považujem postoj strany Smer, keďže návrh si vyžaduje ústavné riešenie podporené minimálne 90 hlasmi. KDH a Smer sa zhodujú na tom, že pri zavlečení občana Slovenska do cudziny v roku 1995 a pri následných udalostiach a rozhodnutiach došlo k hrubému zneužitiu štátnej moci," deklaroval Figeľ.

On sám je presvedčený, že súčasný stav je potrebné a možné napraviť prijatím ústavného zákona. "Tu vidím zhodu prístupu v tom, že obe strany sú pripravené diskutovať o jeho podobe a obsahu. To nie je o ústupe jedného alebo druhého, ale o spoločnom postupe, lebo iba ten prinesie účinný výsledok pre Slovensko," myslí si šéf KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania so Smerom považuje Figeľ za neukončené a neuzavreté. "Definitívny výsledok by som nechcel hodnotiť. To, že sa usilujeme o hľadanie riešenia, nás posunulo od veľmi vzdialenej polohy k postoju, ktorý je evidentne bližší. Už samotná úroveň ústavného zákona je dôležitým kvalitatívnym posunom," dodal.

Šiesty pokus

Návrh zrušiť amnestie vtedajšieho zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998 týkajúce sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda, majú poslanci na stole už šiestykrát. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša, ktorá sa stala pred 15 rokmi.

So zrušením Mečiarovych amnestií by súhlasila aj opozičná SNS, no len v prípade, ak sa zruší aj amnestia prezidenta Michala Kováča, ktorú udelil svojmu synovi v súvislosti s kauzou Technopol. Problém by s tým nemalo KDH ani exprezident Kováč. No ako povedal pred časom pre TASR, prípadné zrušenie jeho amnestie by zrejme nemalo právne účinky.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja to právne neviem posúdiť. Som za to, že sa amnestia môže zrušiť, ale nedomnievam sa, že to môže mať právne účinky," povedal s tým, že poslancom v ich rozhodovaní nechce stáť v ceste.

Robert Fico

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu