Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Koalícii ďalej ubúdajú možnosti ako v parlamente presadiť euroval. Všetci osemnásti poslanci SaS v utorok nastúpili za predsedu strany Richarda Sulíka, ktorý v ich mene vyhlásil, že zaň „v žiadnom prípade“ hlasovať nebudú.
Pravica tak môže val presadiť len s pomocou Roberta Fica, ktorý podporu podmieňuje jednotnosťou koalície.
„Keď to chcú schváliť, mali by rokovať so Smerom,“ odkazoval Sulík SDKÚ, KDH a Mostu-Híd.
Spojiť hlasovania nechcúZvyšok pravice zvažuje aj možnosť spojiť hlasovanie o vale s hlasovaním o dôvere vláde. Ak by SaS trvala na svojom, zrejme by to znamenalo jej pád.
„Vieme, že je to len na rozhodnutí premiérky,“ vravel o spojení Sulík. Verí, že Radičová k nemu nepristúpi, lebo by tým umožnila návrat Fica.
„Platí to, čo premiérka povedala v ČastejPapierničke: že je pre ňu najdôležitejšia stabilita koalície, aby bol dostatok hlasov na schválenie reforiem, konsolidáciu verejných financií a schválenie rozpočtu,“ povedal včera Radičovej hovorca Rado Baťo.
Premiérka vravela, že reformy, rozpočet a dôveryhodnosť v zahraničí sú spojené nádoby. „Pre mňa to nie je možnosť spojenia s jednou témou, ako je euroval. Pre mňa sú to otázky postavenia a zabezpečenia stability pre občanov,“ hovorila po celodenných rokovaniach, na ktorých sa s SaS na ničom nedohodli.
O spájaní hlasovania uvažujú všetky strany okrem SaS. „Som presvedčený, že by sa hlasovanie malo spojiť s hlasovaním o dôvere vláde,“ tvrdí opakovane Ivan Mikloš.
„Je to taká vážna politika, ktorá z dlhodobého hľadiska ovplyvňuje nielen vývoj na Slovensku, ale aj v Európe, že je to dôvod aj na takéto rozhodnutie,“ povedal šéf klubu KDH Pavol Hrušovský.
Ako prvý o spojení hovoril pred dvoma týždňami predseda Mosta-Híd Béla Bugár. „Každý sa musí rozhodnúť, či chce pád vlády, alebo nie.“
Utorok bol pre milovníkov hlavolamov vďaka Sulíkovi s Miklošom veľký deň, píše Lukáš Fila.
Čítajte komentár >>
Hľadajú zadné vrátkaPodľa informácií SME za v koalícii stále viac začína hovoriť o „pláne B“ – teda ako s Európskou úniou vyriešiť naše „nie“ eurovalu bez toho, aby sme ho úplne zablokovali. O tom, že zvýšenie eurovalu by malo byť možné aj bez stopercentného súhlasu, hovoril aj Sulík.
Koalícia môže o otázke rokovať najskôr na budúci týždeň, keď s Radičová vráti z USA.⋌Miroslav Kern © SME
Premiérka je preč, slovo si vzal MiklošMinister financií tvrdí, že Iveta Radičová sľúbila spojiť hlasovanie o eurovale s dôverou vláde. Iní členovia koalície si nie sú takí istí.
BRATISLAVA. Keď Ivan Mikloš letel na pracovnú cestu do USA, vyzvala Iveta Radičová šéfa Daňového riaditeľstva, aby prijal zodpovednosť za kauzu prenájmu budovy pre košické úrady, ktorý Mikloš obhajoval.
Teraz je v Amerike premiérka a minister financií (obaja SDKÚ) hovorí o jej plánoch spojiť osud eurovalu so zotrvaním vo funkcii.
„Informovala, že v tom prípade spojí hlasovanie s hlasovaním o dôvere vláde,“ hovoril Ivan Mikloš včera, čo Radičová spraví, ak SaS nebude ochotná pristúpiť na kompromis o eurovale.
Jej stanovisko podľa neho odznelo na koaličnej rade v Častej-Papierničke, kde ho vraj počulo pätnásť až dvadsať vrcholných politikov koalície.
Svedkom je Matovič„Zdá sa mi, že to povedala natvrdo,“ potvrdil Miklošove slová nezávislý poslanec Igor Matovič, ktorý na rokovaní bol. „Povedala, že keď SaS nebude ochotná pristúpiť na žiadny kompromis, spojí to s hlasovaním o dôvere vláde.“
Ďalší účastník Peter Zajac z OKS počul niečo iné. „Povedala, že nevylučuje ani spojenie hlasovania – teda to, čo aj na tlačovke.“ Tvrdil, že na koaličných radách sa „hovorí všeličo“ a Miklošove slová pokladá za vynášanie.
„Vnútorné informácie z koaličných rokovaní nebudem prezrádzať a chcel by som o to požiadať aj ostatných koaličných partnerov,“ povedal podpredseda Mosta-Híd Zsolt Simon.
Prítomní členovia SaS Radičovej striktné vyhlásenie k hlasovaniu nepočuli.
SDKÚ je trpezliváEšte v Papierničke niektorí účastníci koaličnej rady na otázku, aký bude Radičovej postoj k hlasovaniu o dôvere, väčšinou krčili plecami. „Chvíľu som mal pocit, že áno, chvíľu, že nie,“ povedal jeden z nich.
SDKÚ oficiálne zaujala nejednoznačné stanovisko. „Do hlasovania o eurovale budeme trpezlivo hľadať dohodu vnútri vládnej koalície,“ odpísal hovorca strany Michal Lukáč.
Miroslav Kern
Euroval otriasol vierou v euroDôvera v úžitok z eura klesla, v iných krajinách je však ešte nižšia ako na Slovensku. Eurovalu naopak dôverujú viac.
BRATISLAVA. Diskusie o pôžičke Grécku a eurovale prispievajú k poklesu dôvery obyvateľov Slovenska k spoločnej mene.
Už len 55 percent ľudí verí v pozitívny vplyv používania eura na národnú ekonomiku, ukázal prieskum amerického German Marshall Fund. Vlani to bolo o deväť percent viac.
Dôvera v euro je však u nás stále najvyššia zo všetkých dvanástich skúmaných krajín eurozóny, upozorňuje fond.
Stúpol aj podiel tých, ktorí považujú euro za škodlivé pre našu ekonomiku. Odpovedalo tak 31 percent respondentov, takmer dvakrát toľko ako vlani.
Ľudia u nás sú nedôverčiví najmä k eurovalu. Z krajín, ktoré sa na prieskume zúčastnili, verí Slovensko záchrannému fondu najmenej. Príspevky doň schvaľuje v priemere 60 percent oslovených, na Slovensku len 38 percent. Najviac zástancov má euroval v Taliansku, až 76 percent opýtaných.
German Marshall Fund každoročne v projekte Transatlantické trendy skúma názory verejnosti v USA a v Európe na aktuálne otázky svetovej politiky, ekonomiky a bezpečnosti. Odpovede od tisícky slovenských respondentov zbieral od 25. mája do 17. júna.
Michal Piško

Beata
Balogová
