BRATISLAVA. Stovky sa ich povaľujú na verejných priestranstvách. Ak niekoho porania, môžu mu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Zberom a likvidáciou použitých injekčných striekačiek sa nikto nezaoberá.
„Injekčná striekačka je infekčný odpad, ktorý spadá pod zákon o infekčných odpadoch,“ vysvetľuje Soňa Pekarovičová z Občianskeho združenia Odyseus. Zákon však podľa nej výslovne nespomína injekčné striekačky ani ich likvidáciu.
Pekarovičová hovorí, že odhodené ihly by mali riešiť obce alebo mestské časti. „Ony by mali nájsť toho, kto odpad vytvoril.“ Ak ho v spolupráci s políciou nenájdu, mali by odpad zlikvidovať na vlastné náklady.
Bratislavské mestské časti Vrakuňa, v ktorej je týmto problémom známy komplex bytoviek Pentagon, aj Petržalka tvrdia, že nie je ich povinnosťou sa odpadom zaoberať.
„Miestny úrad Petržalka neeviduje žiadny podnet týkajúci sa injekčných striekačiek,“ hovorí Lenka Štodová z oddelenia životného prostredia.
Použité injekčné striekačky zbierajú len niektoré lekárne. Andrea Krajči z bratislavskej Lekárne pri divadle hovorí, že ročne prijmú do 20 striekačiek. Odyseus viac ako 100tisíc.
Striekačku treba podľa Pekarovičovej chytiť napríklad vreckovkou za piest a hodiť do fľaše či plechovky. Zlikviduje ju lekáreň.
Odborníčka hovorí, že zatiaľ sa nestretla s prípadom, že by sa niekto striekačkou zranil. Ak sa to stane, mal by si ranu dezinfikovať, obviazať a ihneď vyhľadať lekára.
Pohodené injekčné striekačky najčastejšie prenášajú hepatitídu typu B. Menej často typ C a vírus HIV.

Beata
Balogová
