BRATISLAVA. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša spred 15 rokov.
Okrem toho Fico povedal, že hoci sa mu amnestie nepáčia, keďže boli zneužitím právomoci vtedajšieho predsedu vlády, nepozná spôsob, ako ich zrušiť bez právnych následkov. "Zrušením amnestií by sa porušili pravidlá, ktoré sú sväté v Ústave SR. To principiálne odmietame. No sme pripravení odsúdiť ich ústavným zákonom," povedal Fico.
Nezrušiteľnosť Mečiarových amnestií odôvodnil aj tým, že ani amnestiu, ktorú udelili v súvislosti s aférou Watergate americkému prezidentovi, sa nikto neodvážil zrušiť. "Nadávali na ňu všetci, ale nikto si ju nedovolil zrušiť," vyhlásil.
Expremiér pripomenul, že Smer, ktorého hlasy vládna koalícia potrebuje na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara udelených v roku 1998, dal KDH na stôl vlastné riešenie tohto problému. Kým koalícia na čele s kresťanskými demokratmi navrhuje zrušenie spomínaných amnestií, Smer vidí cestu len vo schválení ústavného zákona, ktorý by ich odsúdil ako jedno z najvážnejších porušení alebo zneužití práv, ktoré mal k dispozícii konkrétny politik. Táto právna norma by však nemala právne následky. Návrh ústavného zákona vypracovali pre Smer-SD právnici.
O téme KDH so Smerom už rokovali. Podľa predsedu kresťanských demokratov Jána Figeľa nie sú rozhovory ukončené ani uzavreté. "Definitívny výsledok by som nechcel hodnotiť. To, že sa usilujeme o hľadanie riešenia, nás posunulo od veľmi vzdialenej polohy k postoju, ktorý je evidentne bližší. Už samotná úroveň ústavného zákona je dôležitým kvalitatívnym posunom," dodal.
Návrh zrušiť amnestie vtedajšieho zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998 týkajúce sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda, majú poslanci na stole už šiestykrát.