BRATISLAVA. „Nemyslím si, že to musím robiť každý týždeň,“ odpovedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) agentúre Reuters na otázku, či spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vláde. O jej zotrvaní vo funkcii rozhodoval minulý týždeň parlament na návrh Smeru.
Premiérka reagovala na vyjadrenie Ivana Mikloša (SDKÚ), ktorý tvrdí, že spájanie sľúbila na poslednej koaličnej rade. „Teoreticky je to možné,“ povedala o spájaní Radičová.
Nejednotná vláda
O tom, či sa spojí euroval s hlasovaním o dôvere vláde, podľa ústavy rozhoduje vláda. SME oslovilo všetkých jej členov s otázkou, či sú za. Odpovedala len časť z nich.
Ministri za SaS zhodne vravia, že spájať by sa určite nemalo.
Ministri spravodlivosti a školstva Lucia Žitňanská a Eugen Jurzyca (obaja SDKÚ) odpísali, že k otázke sa vyjadrovať nebudú. Mikloš viackrát zopakoval, že tieto otázky by sa spájať mali.
„V týchto dňoch je tu priestor na rokovania, a preto nebudem podporovať honbu na čarodejnice. Každý politický subjekt musí poznať dôsledok svojho konania a dosah na občanov,“ myslí si minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (MostHíd).
„Je to predčasná otázka, pre mňa bude určujúci názor premiérky,“ povedal minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) verí, že sa na eurovale nakoniec koalícia dohodne.
Slovensko nemá veľa času, ale nejaký áno. Politici by ho mali využiť na diskrétne hľadanie riešenia eurovalu. Lenže robia pravý opak. Píše Peter Schutz
Čítajte komentár >>
Plán B nie je
Nesúhlas Slovenska so zvýšením eurovalu by zrejme znamenal, že únia o ňom bude rokovať od začiatku. Hovorí to nielen zástupca Slovenska v eurovale Martin Bruncko, ale aj zdroje SME v Bruseli.
Šéf SaS Richard Sulík to víta. „Toto je dobrá alternatíva. A čo keď to bude musieť prejsť parlamentami? Tie zasadajú tak či tak. Kto im kázal napísať, že na zmenu eurovalu treba hlasy 100 percent vloženého kapitálu? V pôvodnej zmluve je napísaných 90 percent.“
Mesiace či roky?
Český ekonomický a politický analytik žijúci v Nemecku Petr Robejšek hovorí, že nové rokovania by mohli trvať aj roky. „Pre aktuálnu situáciu neexistuje plán B.“ Nevylučuje však, že euroval pred nami zablokuje niektorá iná krajina.
Premiérka Radičová v stredu v New Yorku zopakovala, že budeme poslední, kto val bude schvaľovať. Povedala tiež, že hlasovanie je „možné v tomto roku“, ak Grécko a iné zadlžené štátny splnia podmienky na pôžičku.
Na Slovensku sa pritom doteraz hovorilo o skoršom dátume, dokedy treba rozhodnúť.
„My sme ohlásili termín schvaľovania eurovalu na 11. októbra,“ tvrdil v stredu premiérkin stranícky kolega a minister financií Ivan Mikloš.

Beata
Balogová
