SME

České občianstvo by nemalo znamenať stratu slovenského

Rezort vnútra to v novele zákona odôvodňuje "dlhoročnými historickými, kultúrnymi a najmä rodinnými väzbami medzi príslušníkmi oboch národov a štátov".

KOŠICE. Občan Slovenskej republiky by nemal stratiť štátne občianstvo, ak nadobudne občianstvo susednej Českej republiky. Navrhuje to rezort vnútra v novele zákona o štátnom občianstve, ktorý predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

Odôvodňuje to "dlhoročnými historickými, kultúrnymi a najmä rodinnými väzbami medzi príslušníkmi oboch národov a štátov". Pri nadobudnutí iného cudzieho štátneho občianstva "na základe výslovného prejavu vôle" by mal platiť súčasný stav a teda mal by o občianstvo SR prísť. Zmena by mala začať platiť od 1. mája 2012.

Súčasný platný zákon o štátnom občianstve, ktorý prijala koalícia vedená Robertom Ficom, neumožňuje ľuďom mať dve občianstva, ak to druhé prijal dobrovoľne. Bola to reakcia na maďarský zákon o dvojakom občianstve.

Ten umožňuje získať maďarské občianstvo aj tým, ktorí v Maďarsku nemajú trvalý pobyt a nikdy tam nežili, stačí, že ich predkovia mali maďarský pôvod. Ficov zákon sa napriek výhradám niektorých vládnych strán nepodarilo zmeniť. Tento týždeň ho nakoniec napadla skupina koaličných strán na Ústavnom súde SR.

Občianstvo bez podmienky pobytu na Slovensku

Rezort vnútra pripravil i ďalšie zmeny. Slovenské štátne občianstvo je aj v súčasnosti možné nadobudnúť na základe určenia otcovstva k dieťaťu narodenému mimo manželstva. Ministerstvo vnútra SR však navrhuje, aby občianstvo dieťa získalo až dňom súhlasného vyhlásenia rodičov o určení otcovstva, alebo dňom právoplatnosti rozsudku súdu o určení otcovstva.

Podľa platnej úpravy sa určuje ku dňu narodenia dieťaťa. To znamená, ak sa napríklad vo veku piatich rokov určilo otcovstvo, dieťaťu sa občianstvo určilo spätne od narodenia, čo spôsobovalo problémy. Osvojenie dieťaťa alebo určenie otcovstva musí súd alebo obec, ktoré vedú matriku, bezodkladne oznámiť ministerstvu vnútra. K podmienkam udelenia štátneho občianstva pribudne nová, podľa ktorej žiadateľ nesmie predstavovať hrozbu pre verejný poriadok alebo bezpečnosť SR.

Novela vychádza v ústrety bývalým občanom SR, ktorí slovenské občianstvo stratili na vlastnú žiadosť alebo podľa medzinárodnej zmluvy. Občianstvo budú môcť nadobudnúť bez podmienky pobytu na Slovensku. Táto možnosť bude platiť aj pre bývalých československých občanov s pobytom na území Slovenska - teda ľudí slovenského pôvodu narodených na území Českej republiky alebo tretej krajiny, ktorí podľa medzinárodnej zmluvy stratili české občianstvo.

Slovenské občianstvo budú môcť získať aj osoby, ktoré neboli slovenskými štátnymi občanmi, ale aspoň jeden z ich rodičov žil na Slovensku a bol československým štátnym občanom.

Novela chce eliminovať podvody

Novela rozširuje dôvody na zamietnutie žiadosti o vydanie osvedčenia/potvrdenia o štátnom občianstve – na základe neúplných dokladov alebo ak nemožno jednoznačne identifikovať osobu žiadateľa. Občianstvo nevznikne ani vtedy, keď bol pri jeho udeľovaní porušený zákon, napríklad ak štátny orgán v krajine pôvodu žiadateľa vydal falošný doklad a cudzinec na základe toho získal slovenské občianstvo.

Predíde sa tým prípadom z minulosti, keď občianstvo SR mohli takto nadobudnúť aj osoby podozrivé z trestnej činnosti. Súčasťou žiadosti musia byť tiež kópie daňových priznaní za posledné tri roky pred požiadaním o občianstvo. Na predloženie potrebných dokladov určí Ministerstvo vnútra SR lehotu.

Vek na vykonanie previerky ovládania slovenčiny sa znižuje zo 14 na 10 rokov. Výnimku budú mať občania Českej republiky. Dôvodom je príbuznosť češtiny a takisto aj platná právna úprava v ČR, ktorá nevyžaduje od Slovákov znalosť českého jazyka.

ico

Zákon o občianstve ide pred Ústavný súd

Podľa skupiny poslancov zákon o štátnom občianstve odporuje Ústave SR.

KOŠICE. Ústavný súd (ÚS) SR dnes prijal návrh skupiny 30 poslancov Národnej rady SR (NR SR), zastúpených Gáborom Gálom (Most- Híd), na začatie konania o súlade právnych predpisov a pozastavenie účinnosti zákona o štátnom občianstve. Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.

Zákon prijala NR SR 26. mája 2010 v skrátenom legislatívnom konaní a navrhovateľom prekáža najmä ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že občan SR stráca štátne občianstvo, ak na základe výslovného prejavu vôle dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo. Táto právna norma reagovala na schválený maďarský zákon, ktorý zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.

Zákon neprešiel pripomienkovým konaním

Dvojaké štátne občianstvo je nežiaducim javom vzhľadom na skutočnosť, že udelením ďalšieho vzniká štátoprávny vzťah k dvom štátom súčasne. Z hľadiska práv a povinností, ktoré z takéhoto štátoprávneho vzťahu občanovi vo vzťahu k štátu vyplývajú, môže dochádzať v praxi k závažným problémom," vysvetlil vtedajší premiér Róbert Fico (Smer) ako predkladateľ návrhu. Negatívne dôsledky tohto kroku sa podľa neho znásobujú, ak nejde o ojedinelé prípady, ale dochádza k jeho hromadnému udeľovaniu.

Skupina poslancov v podaní na ÚS argumentuje tým, že pri prijatí takejto právnej normy absentovala naliehavosť a mimoriadne okolnosti, ktoré by opodstatňovali takýto krok, pretože zákon bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní a neprešiel pripomienkovým konaním.

Ako sa ďalej uvádza, prijatý zákon odporuje Všeobecnej deklarácii ľudských práv, Európskemu dohovoru o občianstve a Ústave SR, podľa ktorých má každý právo na svoje občianstvo a nikto nebude zbavený svojho občianstva.

Štátne občianstvo je základným právom

Štátne občianstvo je základným právom, na ktorý sa viažu nesmierne významné oprávnenia, aj povinnosti, najmä politického charakteru ( napríklad volebné právo), práva sociálneho charakteru (týkajúce sa najmä sociálneho zabezpečenia), ale aj zamestnania (niektoré funkcie viažuce sa na štátne občianstvo), oprávnení trestnoprávneho charakteru a napokon aj napríklad práva majetkového (prebiehajúce reštitúcie).

Uplatňovanie napadnutých ustanovení predmetného zákona môže bez akýchkoľvek pochybností ohroziť základné práva a slobody a nesporne hrozí aj iný vážny nenapraviteľný následok vyplývajúci najmä z toho, že niektorým osobám sa na základe protiústavných noriem odníme štátne občianstvo, uvádzajú navrhovatelia.

Preto žiadajú ÚS, aby uznesením pozastavil účinnosť zákona a vzhľadom na skutočnosť, že vec ktorej sa ich návrh týka je mimoriadne naliehavá s ohľadom na pretrvávajúce obmedzovanie práva na občianstvo, žiadajú, aby sa ÚS neriadil poradím v akom mu bol návrh doručený, ale zaoberal sa ním prednostne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 714
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 830
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 019
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 015
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 672
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 174
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu