BRATISLAVA. Environmentálny fond, ktorý za minulej vlády čelil škandálom, sa nezmenil. Tvrdí to Strana maďarskej koalície (SMK), fond obvinila z politikárčenia.
„Obce pod vedením starostov vo farbách SMK podali najväčší počet žiadostí, v úspešnosti však boli poslední. Najvyššiu úspešnosť majú naopak starostovia strany Most-Híd, a to 64,71 percenta,“ tvrdí podpredseda SMK Péter Őry, ktorý porovnával dotácie pre obce na južnom Slovensku.
Fond patrí pod ministerstvo životného prostredia ovládané nominantmi strany Most-Híd. Peniaze doň tečú najmä z pokút a poplatkov za znečisťovanie životného prostredia.
Tento rok delil medzi štátne a mimovládne organizácie, firmy a najmä obce 30 miliónov eur. Za posledných päť rokov podporil 3172 projektov za 274 miliónov eur.
Boj o maďarského voliča
„Najúspešnejšia strana z hľadiska podpory z fondu trestá každého voliča, ktorý sa rozhodol vo voľbách podporiť iného kandidáta, ako kandidáta Most-Híd,“ tvrdí predseda SMK József Berényi.
Dotácie fondu podľa SMK
Nezávislí starostovia: 132 žiadostí, úspešnosť 21,37 % SMK: 42 žiadostí, 9,5 % Smer: 36 žiadostí, 16,67 % Most: 34 žiadostí, 64,71 % SDKÚ: 15 žiadostí, 13,33 % KDH: 14 žiadostí, 21,43 % SNS: 7 žiadostí, 28,57 %
Výpočty sú za okresy Revúca, Rožňava, Košice-okolie, Trebišov a Michalovce.
Riaditeľ envirofondu Juraj Morvay sa odmietol „zapájať do politických hier“.
Minister životného prostredia József Nagy (Most–Híd) včera z kazašskej Astany odkázal, že ide o ohováranie a politickú intrigu.
„Už na jeseň 2010 sa ku mne dostali informácie, podľa ktorých starostovia SMK dostali odporúčanie podávať žiadosti o dotácie za každú cenu, aj keby tam nemali nič napísané. Len tak, do počtu, aby sa mohli sťažovať, že im nič neprechádza,“ tvrdí minister.
„Pravdou je, že sme sa starali, aby naši starostovia dostali cez stranícke štruktúry všetky všeobecne dostupné dôležité informácie. Ak si štruktúry SMK takú námahu nedali, je to ich problém,“ dodal Nagy.
Šéf Greenpeace Juraj Rizman, ktorý za aktivistov sedí v rade envirofondu, považuje výhrady SMK za súčasť boja o voliča.
„Na rozdiel od minulosti, keď sa rozhodovalo stranícky, sa kontrolné funkcie posilnili. Rada fondu je verejná a sedia v nej aj zástupcovia univerzít, samospráv a mimovládnych organizácií,“ tvrdí.
Pri posudzovaní projektov sa vraj o straníckej príslušnosti starostov nikdy nehovorilo.
Ponurá minulosť
Fond čelil podozreniam už v minulosti. V roku 2008 odstúpil minister životného prostredia Jaroslav Izák z SNS potom, ako sa ukázalo, že fond dal pol milióna korún na modernizáciu rodinného domu poslancovi SNS Jozefovi Ďuračkovi či riaditeľovi štátnych lesov Jozefovi Minďášovi (nominant HZDS).
V roku 2009 sa prevalilo pridelenie dotácie stotisíc eur na opravu bazénu v Sobranciach. Peniaze sa použili na dokumentáciu a stavebné práce, čo nemalo s ochranou prírody nič spoločné.
Primátorom bol exposlanec HZDS Pavol Džurina, štátnym tajomníkom na ministerstve životného prostredia bol jeho spolustraník Jaroslav Jaduš

Beata
Balogová
