Bratislava 5. júna (TASR) - Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pripravilo návrh zákona, ktorý sprísňuje zaobchádzanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov. Momentálne prechádza medzirezortným pripomienkovým konaním a jeho účinnosť sa predpokladá od roku 2002.
Na rozdiel od doterajšej úpravy obsiahnutej v zákone o ochrane prírody a krajiny by sa mali novou normou zaviesť tvrdšie opatrenia s cieľom zamedziť nelegálnemu obchodu s týmito chránenými druhmi. Minister životného prostredia SR László Miklós dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave uviedol, že pašovanie nadobudlo vo svete rozmery organizovaného zločinu, a preto treba zintenzívniť boj proti nemu. Norma bude úplne kompatibilná s legislatívou Európskej únie.
Najväčší záujem je o papagáje, dravce a plazy, uviedla hlavná inšpektorka Ústredia inšpekcie ochrany prírody Slovenskej inšpekcie životného prostredia Beáta Múčková. Podľa jej slov za uplynulých päť rokov vykonala inšpekcia takmer tisíc kontrol, pričom uložila pokuty vo výške asi 1,1 milióna korún. Spomínaný návrh zákona by mal rozšíriť pôsobnosť inšpekcie. Okrem iného by sa mali aj zvýšiť sankcie za správne delikty až do výšky 2 miliónov korún.
Obmedziť by sa mal dovoz určitých exemplárov, napríklad z dôvodov vysokej úmrtnosti pri preprave alebo chove v zajatí. V zákone by sa mal prijať zákaz držby vybraných najohrozenejších exemplárov rastlín alebo živočíchov a tiež ich používanie na komerčné účely. MŽP SR však v tomto prípade bude udeľovať výnimky.
V novej legislatívnej norme by mali byť tiež ustanovené hraničné priechody, cez ktoré môžu byť prepravované druhy. Zhabané exempláre by mali nájsť svoje miesto v záchytnom centre v Bojniciach, ktorého výstavba by sa mala ukončiť v roku 2002. Projekt podporila dánska vláda. Rezort vyčlenil na tento účel v tomto roku takmer 20 miliónov korún. Okrem Bojníc sa ďalšie zariadenie buduje v Rozhanovciach pri Košiciach.
Všetky spomínané opatrenia sa realizujú v súlade s dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), ktorý bol prijatý v roku 1973 a doteraz sa k nemu pripojilo 152 krajín, vrátane Slovenska. Predmetom záujmu dohovoru je v súčasnosti asi 5000 taxónov živočíchov a 25 000 taxónov rastlín.
*ad pa
NNNN