SME

V Česku platia viac aj pacienti

Česká vláda tvrdí, že vyššie platy lekárov spôsobili aj zvýšenie poplatkov v zdravotníctve. Šéf českých protestov pomáha aj slovenským odborom. Dosiahnu vraj ešte viac.

Českým lekárom po deväťmesačnom proteste Děkujeme, odcházíme  minister ustúpila zvýšil platy. Ich hlavný odborár radí aj našim lekárom.Českým lekárom po deväťmesačnom proteste Děkujeme, odcházíme minister ustúpila zvýšil platy. Ich hlavný odborár radí aj našim lekárom. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Vyššie platy lekárov stáli Českú republiku vyše dvoch miliárd korún, čiže vyše 80 miliónov eur. Ak by sa na to mali vyzbierať ľudia, každý by musel prispieť sumou dvesto českých korún.

„Priemerný plat lekárov sa v tomto roku zvýšil z 50-­tisíc korún (2000 eur) o viac než 20 percent na vyše 60­-tisíc korún (2400 eur),“ povedal Vlastimil Sršeň, riaditeľ komunikačného odboru českého ministerstva zdravotníctva.

Naši lekári podľa INEKO zarábajú v priemere 1050 až 3200 eur, podľa odbornosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vyššie poplatky

České ministerstvo zdravotníctva zatiaľ vykrylo zvýšenie zo zdravotného poistenia. Pripúšťa však, že časť nákladov na vyššie platy pocítia aj pacienti. Zvýši sa napríklad poplatok za pobyt v nemocnici zo 60 (2,4 eura) na sto korún (4 eurá) za deň.

Zmeny pripravujú aj pri kúpeľnej starostlivosti. V prípadoch, že kúpele nebudú nevyhnutné, si majú pacienti platiť za stravu a ubytovanie. Doteraz to bolo plne hradené poisťovňou.

„Niektoré z týchto krokov majú vykrývať časť nákladov na zvyšovanie platov lekárov,“ povedal Sršeň.

Martin Engel, ktorý viedol českých lekárov v štrajkoch, to vylučuje. Vláda mala podľa neho zmeny už v programe. „Určite to s nami nesúvisí.“

Pre fiktívneho živnostníka je to španielska dedina, ale zvyčajne to býva tak, že výpovede sa dávajú do rúk zamestnávateľa. Píše Peter Schutz

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte komentár >>

Engel: Uhliarik ustúpi

Engel tvrdí, že mzdy lekárov boli podhodnotené. S tým súhlasí aj české ministerstvo. Kritizuje však spôsob, akým si vyššie platy vydobyli. „Boli za hranicou slušného správania,“ povedal Sršeň. Protesty podľa neho ovplyvnili aj verejnosť, ktorá sa postavila proti lekárom.

Engel to vylučuje. Bola za tým podľa neho štvavá kampaň. U nás sa bojuje aj o zachovanie systému, a preto budú na ich strane aj pacienti, tvrdí. Lekárski odborári u nás kritizujú zmenu nemocníc na akciové spoločnosti. Tvrdia, že ide o skrytú privatizáciu.

Inšpiráciu s výpoveďami si vzali od Čechov, radí im aj Engel. Ten je presvedčený, že budú úspešní. „Účasť bude u vás lepšia,“ povedal. Minister Ivan Uhliarik z KDH nebude mať inú možnosť, ako ustúpiť, tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Naši lekári u susedov: Sme mierne spokojní

Lekárom v Česku zvýšili mzdy, ale niektorí sa boja, že stratili kredit.

BRATISLAVA. Ako hodnotia slovenskí lekári pracujúci v Česku výsledky protestnej akcie Ďakujeme, odchádzame niekoľko mesiacov po jej skončení? Najčastejšie hovoria o miernej spokojnosti.

Zhodne však tvrdia, že vybojované ústupky od vlády majú viaceré háčiky.

Niekde im aj ubrali

„Zvýšenie platu bolo okolo 25 až 30 percent,“ hovorí slovenský urológ, ktorý pracuje v Česku a nechce byť menovaný. Základným platom sa vraj dostal na úroveň približne tisíc eur.

O približne rovnakom zvýšení hovorí aj ďalší slovenský lekár František Karpat z Jihlavy. Dodáva však, že to, čo štát pridal na mzdách, ubral v ich nemocnici na príplatkoch za služby.

Súhlasí aj ďalší lekár Vladimír Benčúrik. Tvrdí, že zdravotné poisťovne lekárom ubrali na osobnom ohodnotení.

SkryťVypnúť reklamu

Urológ pracuje v akciovej spoločnosti a tvrdí, že zatiaľ nijaké škrty nepocítil.

„Poškodilo to lekárov v očiach verejnosti,“ hodnotí Karpat dosah akcie. „Pretože pacienti boli svojím spôsobom trocha rukojemníci.“

Urológ nesúhlasí. Hovorí, že lekári v Česku ani na Slovensku nemali a nemajú v očiach verejnosti dobrú pozíciu.

Protest na tom nič nezmenil. „Pacienti, ktorí majú tendenciu byť negativistickí, aj zostali negativistickí.“

Slováci neuspejú ako Česi

„Skôr si myslím, že nie,“ odpovedá Karpat na otázku, či slovenskí lekári vybojujú toľko ako českí. „Skôr to dopadne ešte horšie ako v Česku.“ Ľudia na Slovensku sú podľa neho zvyknutí pracovať aj za menej peňazí. Napriek tomu hovorí, že kolegom drží palce.

Urológ naopak tvrdí, že slovenským lekárom zdvihnú platy približne o toľko ako českým. Keby to bolo o viac alebo o menej, spustilo by to ich migráciu, myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sám v Česku pracuje v akciovke, súhlasí s obavami slovenských lekárov, že v akciovej spoločnosti by mohli zarábať menej ako v štátnej.

Ján Krempaský

Zajac: Minister nemal ustúpiť

Bývalý minister zdravotníctva, poradca českého ministra financií RUDOLF ZAJAC tvrdí, že lekárom treba zaručiť zlepšenie.

Český minister zdravotníctva Leoš Heger ustúpil lekárom, ktorí podali výpovede. Čo by ste poradili Ivanovi Uhliarikovi?

„V porovnaní s Rakúskom, Nemeckom či so Švajčiarskom majú naši lekári a sestry žobrácke platy. Majú také mzdy, aká je naša ekonomika. Každý rozumný človek povie, že si zaslúžia vyššie mzdy. Ale aké?

Má Uhliarik ustúpiť?

„Poradca českého ministra financií neradí slovenskému ministrovi zdravotníctva.“

A váš názor ako exministra zdravotníctva? Aj za vás lekári protestovali.

SkryťVypnúť reklamu

„Áno, vtedy, keď to už nemalo význam, v januári, vo februári 2006. Uhliarik s nimi musí vyjednávať. Ale musí vedieť, ktoré kroky urobiť. Jedným z nich je hľadať riešenia, ktoré im garantujú, že sa ich stav zlepší. Lekári sa nemajú lepšie. Nemali sa dobre za mňa, vôbec sa nemali dobre za Fica a nebudú sa mať dobre ani za tejto vlády.“

Čo rozhodlo v Česku, že Heger ustúpil?

„Rozhodol tlak, ako budú ženy rodiť. Pri diaľničnej sieti a fungujúcej záchrannej službe nehrozí, že ľudia nedostanú starostlivosť, prídu len o pohodlie.“

Je reálne, že lekári odídu?

„Preberajú český model, budú sa spoliehať, že sa to skončí ako v Česku. Neviem, či je česká vláda mäkšia ako slovenská, ale je to domino efekt. Keď ustúpite lekárom, ozvú sa sestry, policajti, úradníci, všetci. A všetci majú právo na vyššie platy.“

SkryťVypnúť reklamu

Urobil Heger dobre?

„Nie.“

Ani naša vláda by teda nemala ustupovať?

„Musia vedieť, čo ich bude ústupok stáť.“

Veronika Folentová

Uhliarik vidí v proteste politiku

Niektoré požiadavky odborárov sú politické, tvrdí minister. Ich šéf to vylučuje.

Čo lekári chcú

  • zastaviť zmenu nemocníc na akciové spoločnosti;

  • do 1. januára 2013 zvýšiť platy lekárov na 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy;

  • dodržiavať Zákonník práce;

  • dofinancovať zdravotnícke zariadenia.

    Zdroj: LOZ

BRATISLAVA. Poďme rokovať, žiada minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH. „Ponúkam čas, aby sme našli spôsob, ako vyhovieť požiadavkám lekárov.“

„Nebránime sa dialógu, ale dialóg nie je diktát,“ odpovedá šéf Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár.

Diskutovať s lekármi o ich výpovediach chceli vo štvrtok aj poslanci. Na stretnutie však odborári neprišli. „Pre naliehavé povinnosti pána Kollára,“ odôvodnil šéf výboru Viliam Novotný z SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Za protestom lekárov, ktorí chcú vyššie platy a zastavenie transformácie nemocníc, podľa Uhliarika cítiť aj politický tlak.

„Je legitímne, ak odborári žiadajú vyššie platy, ale keď chcú zastavenie systémových zmien, tak to vidím ako politickú agendu.“

Kollár to vylučuje. Za bývalej vlády odbory neprotestovali. Vedeli sa vraj dohodnúť. Spoluprácu vylučuje aj exminister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru. S podmienkami lekárov však súhlasí.

Veronika Folentová

Sestrám stále chýba ohlas ministerstva

Rezort tvrdí, že do konca mesiaca pripraví zákon, ktorý zohľadní požiadavky sestier.

BRATISLAVA. Čakanie bez ohlasu. V takej situácii sa podľa Márie Lévyovej, šéfky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, nachádzajú sestry, ktoré vzniesli sedem požiadaviek. „Zatiaľ nemáme nijakú spätnú väzbu.“

SkryťVypnúť reklamu

Neprejavila sa ani úprava Zákonníka práce, podľa ktorej sestry po päťdesiatke môžu odmietnuť prácu v noci. „Ani jedna sestra po päťdesiatke nepožiadala o možnosť nevykonávať nočnú prácu,“ približuje Lévyová výsledky prieskumu, ktorý si komora urobila. Dôvodom je nízka mzda, ktorá by sa tak ešte znížila.

V súčasnosti zarábajú niektoré sestry len okolo 300 eur v hrubom. Žiadajú, aby základný plat bol 560 eur, plus príplatky za vzdelanie a odpracované roky.

„Rokovania so sestrami stále prebiehajú a nie sú uzavreté,“ povedala Katarína Zollerová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Dopĺňa, že rezort do konca septembra pripraví zákon, ktorý zohľadní požiadavky sestier, ako im to sľúbil.

Ján Krempaský

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 989
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 838
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 185
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu