SME

SaS potopí val, aj keď pôjde o vládu

O tom, či sa spojí euroval s hlasovaním o vláde, bude hovoriť vedenie SDKÚ už v utorok.

Člen prezídia SDKÚ Ondrej Matej vyzýva SaS, aby sa vrátili k ponuke.Člen prezídia SDKÚ Ondrej Matej vyzýva SaS, aby sa vrátili k ponuke. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Agentúrnu správu sme doplnili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík tvrdí, že jeho strana nezahlasuje za euroval ani v prípade, že s ním vláda spojí hlasovanie o dôvere k nej.

„Určite nebudeme hlasovať za euroval a či to bude znamenať pád vlády, nie je v našich rukách. (...) My nebudeme v žiadnom prípade hlasovať za zvýšenie eurovalu,“ povedal Sulík vo štvrtok v noci v relácii STV Večer pod lampou. Spojenie týchto dvoch otázok by tak zrejme automaticky znamenalo pád vlády Ivety Radičovej (SDKÚ), keďže val nechce podporiť ani Smer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Nechápem politiku, čo SaS robí,“ povedal predseda Mosta­Hídu Béla Bugár.

Všetky argumenty k eurovalu už na Slovensku zazneli a politici tvrdia, že ich rozhodnutia sú nemenné. V tejto situácii je lepšie hlasovať čím skôr, píše Lukáš Fila.

Čítajte komentár >>

Bude SDKÚ zaväzovať?

V utorok popoludní sa podľa hovorcu strany Michala Lukáča stretne prezídium SDKÚ. Viacerí poslanci potvrdili, že euroval bude jednou z tém. Prezídium môže piatim členom vlády za SDKÚ odporúčať, aby hlasovali za spojenie, alebo ich na to môže aj zaviazať. O spojení rozhoduje len vláda.

Podpredseda SDKÚ a minister financií Ivan Mikloš hovorí, že by sa otázky spojiť mali. Šéf strany Mikuláš Dzurinda opakovane odkazuje, že do hlasovania o eurovale bude „trpezlivo hľadať dohodu vnútri vládnej koalície“.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME oslovil viac ako polovicu z 18 členov prezídia s otázkou, či by sa mal val spojiť s dôverou. Najčastejšou odpoveďou bolo, že sa pred rokovaním nebudú vyjadrovať.

„Neviem si predstaviť vládu, ktorá by mala rozdielne názory na také zásadné medzinárodnopolitické a vnútropolitické otázky,“ povedal člen prezídia Martin Fedor.

„Pre premiérku je dôležitá stabilita koalície a aby schválila rozpočet na budúci rok, aj reformy potrebné na stabilizáciu ekonomiky,“ povedal v piatok Radičovej hovorca Rado Baťo.

Hlasovanie o vale bude podľa Sulíka najskôr 25. októbra, keďže parlamentné výbory majú na jeho prerokovanie tridsať dní.

Po prípadnom páde vlády sú dve možnosti – jej rekonštrukcia alebo predčasné voľby. Na zmenu vlády, ktorá by mohla byť aj menšinová, treba hlasy najmenej 76 poslancov. OKS aj Obyčajní ľudia už dopredu povedali, že si vedia predstaviť len vládu, ktorú povedie Radičová.

SkryťVypnúť reklamu

„Vývoj bude pokračovať aj podľa toho, aké stanovisko zaujme SDKÚ a premiérka ako nominantka SDKÚ,“ povedal šéf klubu KDH Pavol Hrušovský.

SaS odmieta aj euroval s kompromismi

SaS podľa predsedu poslaneckého klubu strany Jozefa Kollára z hľadiska aktuálneho poznania stavu vecí nezahlasuje za euroval, ani ak bude doplnený o Miklošov alebo Matejov kompromis.

Ako povedal Kollár pre agentúru SITA, tí politici, ktorí o sebe vyhlasujú, že majú dvadsaťročné skúsenosti z politiky, by mali mať jasno v tom, že takýto spôsob komunikácie vrátane brutálneho vydierania v podobe spájania hlasovaní o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády zahatá cestu k akejkoľvek dohode.

"Tak závažná téma by nemala byť pretekmi o to, kto, komu a čo ponúkol, aký kompromis a kto čo odmietol," vyhlásil Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ ponúkne podľa člena prezídia SDKÚ a podpredsedu parlamentného výboru pre financie Ondreja Mateja riešenie situácie pri eurovale.

Má ním byť dohoda koalície, že schváli euroval ako systém, ale o konkrétnom uvoľnení peňazí pre konkrétny štát by koalícia rozhodovala znova s tým, že každá strana by mala právo veta.

„Toto je riešenie, aby koalícia pokračovala ďalej a splnila svoj záväzok voči voličom, ktorý dali voličom všetky štyri strany. Po štrnástich mesiacoch sa nám začína dariť. Výsledky začínajú prinášať reformné zákony. Mrzelo by ma, keby sme vládnutie mali ukončiť kvôli nedohode a neschváleniu východiska, ktoré SDKÚ ponúka ako riešenie situácie. Budeme trpezlivo do poslednej chvíle rokovať, aby sme euroval za týchto podmienok ratifikovali,“ povedal pre agentúru SITA Matej, ktorý je aj poradcom premiérky.

SkryťVypnúť reklamu

Schválenie eurovalu ako mechanizmu sa podľa Mateja podobá poskytovaniu hypotekárnych úverov.

Matej: Grécku by sme povedali nie

„Predstavenstvo banky schváli postup pri schvaľovaní hypoték a potom manažment rokuje o konkrétnych podmienkach pôžičky. O tom je náš návrh, aby o pôžičke nerozhodol minister financií, ale koaličné strany s právom veta,“ povedal Matej s tým, že ak by sa Grécko uchádzalo teraz o peniaze z eurovalu, Slovensko by povedalo nie. Naopak, Írsku sme peniaze požičali a im pôžička pomohla, dostáva sa z problémov.

Matej vyzýva koalíciu a najmä SaS, aby sa vrátili k tejto ponuke SDKÚ. „Jej schválením sa vyhneme tomu, že Slovensko bude čierna ovca a nevystavíme sa medzinárodnej izolácii,“ povedal.

K ponuke SDKÚ by sa mohla pridať aj strana Smer, v takom prípade by však nešlo o dohodu, že by o pôžičkách pre zadlžené krajiny rozhodovali koaličné strany, ale parlament.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Mateja euroval nerieši len dlhovú krízu v rámci eurozóny, ale v prvom rade jeho schválenie je prejav voči iným ekonomikám, ako sú USA, Čína, India, Japonsko, že euro je silná mena, ktorou neotrasú žiadni špekulanti.

„Ukážeme, že eurozóna si vie poradiť, ak sa niekto dostane do problémov,“ dodal. Zároveň zdôraznil, že euroval nie je o Grécku, ako to hovorí SaS. „O Grécku bola pôžička, ktorú sme nedali a nedáme,“ vyhlásil.

Návrh SDKÚ sa pozdáva aj Figeľovi

Schválenie eurovalu s tým, že o konkrétnom uvoľnení peňazí pre konkrétny štát by koalícia rozhodovala znova a každá strana by mala právo veta je podľa predsedu KDH Jána Figeľa korektné vyjadrenie podpory mechanizmu.

"Znamená to neblokovanie, ale riešenie eurovalu ako takého, a na druhej strane je konkrétne rozhodovanie o použití tohto mechanizmu. Vyjadrenie tohto vnútroštátneho vzťahu vo forme zákona, alebo iným spôsobom zabezpečeného vplyvu koaličných partnerov na rozhodnutia vlády v mene SR, je vecou ďalších rokovaní. Je to korektný návrh, ktorý považujem za rozumný kompromis vzhľadom na vzniknutú situáciu," povedal Figeľ pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho vnútroštátne usporiadanie rozhodovacích mechanizmov je suverénnou záležitosťou všetkých krajín.

"Ako celok je dôležité, aby sme spoločné mechanizmy dokázali definovať a spravovať. Euroval je definovaný. Nedá sa v ňom meniť rozdelenie podielov, ale to, ako a kto rozhoduje na národnej úrovni, je vecou jednotlivých krajín. Do toho nám nikto hovoriť nebude," zdôraznil Figeľ.

Galko je na predčasné voľby pripravený

Minister za SaS neverí predstaviteľom KDH, ale ani SDKÚ a Mosta, že po prípadnom rozpade súčasnej koalície nepôjdu do vlády so Smerom.

Podpredseda SaS a minister obrany Ľubomír Galko je pripravený ísť do predvolebnej kampane. Za jej príchod a prípadné predčasné voľby však nebudú podľa jeho slov zodpovední liberáli, ale tí, ktorí spoja hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde.

SkryťVypnúť reklamu

"SaS nemá záujem ani o pád vlády, ani o predčasné voľby. Ak sa však touto cestou niektorí politici rozhodnú ísť a získajú na to v parlamente potrebnú podporu, budeme to rešpektovať. Ja osobne som pripravený v takomto prípade ísť hrdo do predvolebnej kampane a vysvetľovať ľuďom naše postoje," píše vo svojom blogu na internetovej stránke denníka SME Galko.

Minister zdôraznil, že za prípadný rozpad koalície na čele s Ivetou Radičovou a možný návrat expremiéra Roberta Fica nebude niesť vinu SaS. Galko zároveň pripustil, že veľmi neverí predstaviteľom KDH, ale ani SDKÚ a Mosta, že po prípadnom rozpade súčasnej koalície nepôjdu do vlády so Smerom.

Galko naďalej zastáva stanovisko, že niet dôvodu spájať otázku eurovalu s dôverou vláde a koalícia po rozhodnutí "Yes or No" môže pokračovať vo svojej práci ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovanie sa očakáva na nasledujúcej schôdzi Národnej rady, ktorá sa začína 11. októbra.

Koaliční predstavitelia sa už dávnejšie dohodli, že Slovensko bude o zmenách v dočasnom eurovale rozhodovať ako posledné v eurozóne.

tasr

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 040
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 839
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 952
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 635
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 966
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Robert Fico.

Fico mal so Zemanom diskutovať o politike.


9
Ilustračné foto.

Najbližšie rokovanie čaká poslancov v pondelok.


TASR
Prezident Peter Pellegrini a bývalý prezident Českej republiky Miloš Zeman.

Na Milošovi zemanovi obdivuje skúsenosti a politický rozhľad.


TASR 7
Peniaze vyčlenili aj na problémovú križovatku.

Kooperačná rada schválila 13 zámerov.


3

Sportnet

ONLINE: Rebecca Šramková - Johanne Svendsenová, Billie Jean King Cup 2025 (2. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Zľava v súboji o loptu Samuel Gidi (MŠK Žilina) a Matúš Vojtko (Slovan Bratislava).

Od pätnástich rokov pôsobí v Žiline.


SITA
 Viktória Hrunčáková

Na podaní si pomohla 11 esami.


a 1 ďalší
Kde sledovať druhý zápas Švajčiarsko - Slovensko pred MS v hokeji 2025? (TV program)

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Slovensko.


SkryťZatvoriť reklamu