BRATISLAVA. Ministerstvo školstva v piatok spustilo testovaciu verziu portálu, ktorý zverejňuje priemerné platy absolventov vysokých škôl a ich fakúlt. Na internete je k dispozícii na adrese absolventi.iedu.sk.
"Školy nie sú motivované súťažiť medzi sebou zvyšovaním kvality. Je to tak preto, lebo študenti nemajú informácie o tom, ktorá škola, fakulta je kvalitnejšia, a tieto informácie chýbajú aj zamestnávateľom," vyhlásil na tlačovej besede šéf rezortu Eugen Jurzyca (SKDÚ).
Z informácií na novom portáli vyplýva, že najlepšie po skončení školy zarábajú absolventi troch bratislavských škôl: Slovenskej technickej univerzity (STU), Ekonomickej univerzity (EU) a Univerzity Komenského (UK).
Nasleduje Žilinská univerzita (ŽU) a Technická univerzita v Košiciach (TU). Absolventi STU zarábajú podľa portálu po skončení školy v priemere 984 eur, na Fakulte informatiky a informačných technológií STU sa absolventi môžu pochváliť zárobkami na úrovni 1347 eur.
Podobne sú na tom absolventi Fakulty elektrotechniky a informatiky. Tí po skončení školy zarobia 1180 eur. Absolvent košickej TU dostáva plat v priemere 756 eur.
Najlepšie zarábajú informatici či farmaceuti
Naopak, slabšie zarábajú absolventi Prešovskej univerzity (PU) či Univerzity J. Selyeho v Komárne. Ich platy sa pohybujú na úrovni necelých 600 eur, absolventi Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU dokonca len 453 eur. Medzi najlepšie ohodnocované odbory na Slovensku patrí informatika, farmácia či elektrotechnika.
Na vytvorenie databázy v testovacej verzii ministerstvo vychádzalo z informácií od 20 verejných vysokých škôl a súkromnej Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií. Pri tvorbe systému však ministerstvo nebralo do úvahy zárobky živnostníkov.
Rezort chce v blízkej dobe zverejniť aj platy absolventov bakalárskych programov a externistov, zárobky doktorandov, ktorí skončia štúdium, a tiež to, koľko absolventov univerzít je nezamestnaných. V budúcnosti ministerstvo ráta aj s informovaním, ako sú na tom študenti, ktorí skončili súkromné vysoké školy.
Okrem platov absolventov si verejnosť na stránke môže pozrieť, o koľko vyšší alebo nižší je zárobok absolventa vysokej školy oproti priemernému platu v regióne, kde sa vysoká škola nachádza.
"Jasné, že niekto, kto študuje na východnom Slovensku má pravdepodobnosť, že keď tam ostane, bude mať o niečo nižší príjem ako absolvent školy v Bratislave. Preto tam máme možnosť porovnať platy absolventov s priemerom v ich krajoch," povedal minister.
Poznámky: Ide o vymeriavací základ absolventov magisterského štúdia v roku 2009 slúžiaci pre výpočet platby úrazového poistenia zamestnávateľa za zamestnaných absolventov do Sociálnej poisťovne (t.j. nie sú tu zohľadnené údaje napríklad o absolventoch pracujúcich ako samostatne zárobkovo činné osoby alebo o absolventoch pracujúcich v zahraničí).
Rebríčky majú pomôcť uchádzačom
Jurzyca tvrdí, že zoznam nemá vytvoriť rebríček najlepších a najhorších škôl, ale má pomôcť uchádzačom o štúdium rozhodnúť sa, ktorú vysokú školu si vyberú. Ak má niektorá škola absolventov, ktorí majú vyššie príjmy, neznamená to, že je ešte najlepšia. Lebo môže mať vyššie náklady a v iných parametroch nemusí byť dobrá, podčiarkol.
Systém stál rezort 9240 eur bez DPH. Vytvorila ho firma Anasoft APR, ktorú ministerstvo vybralo na základe prieskumu trhu. Podľa ministra by súťaž uchádzačov zdržala spustenie portálu.
Firma systém vytvorila spojením databázy Sociálnej poisťovne o priemerných vymeriavacích základoch odvodov z roku 2010 a v prvom štvrťroku 2011 a informácií o počte študentov z roka 2009.