BRATISLAVA. Tisíce eur míňajú slovenskí dovolenkári za zlato v tureckých klenotníctvach. Niektorí využijú ponuku nakúpiť tovar na dlh a po návrate domov majú problém ho splatiť.
Slovenských dovolenkárov v Turecku pribúda. „Záujem vzrastá posledné trištyri roky,“ hovorí Mária Gallová z cestovnej kancelárie Satur.
Šperky zo zlata tam vo veľkom nakupujú aj Česi, lebo je to často výhodné. „Dovolenku niektorí berú ako nutnú príťaž k tejto bohumilej činnosti,“ píše server turecko.cz.
Šperky vrátila
O možnosti nákupu na splátky oficiálne informácie cestovných kancelárií nehovoria nič. Delegáti Saturu sa s tým podľa Gallovej nestretli.
Turecké klenotníctva umožňujú zákazníkovi zaplatiť na mieste iba zálohu. Zvyšok má poslať do určeného dátumu. Predajcovia si len odkopírujú údaje z pasu a vypíšu šek, kde je suma, dátum splatnosti a číslo účtu.
„Máme zhruba päť percent zákazníkov, čo neplatia,“ hovorí Viera Holubová zo zlatníctva v tureckej Antalyi. „Časť z nich v tom nie je vlastnou vinou, ale niektorí sa spoliehajú na to, že keď sa vrátia z dovolenky, už na nich nemáme žiadny dosah.“
Firma ju teraz vyslala na Slovensko za klientmi, ktorí neplatia, aby sa nejako dohodli. V jednom prípade žena zo Slovenska vlani nakúpila zlato za 16,5tisíca eur. V obchode nechala len 500eurovú zálohu. Zvyšok doteraz nezaplatila, tak sa s Holubovou dohodli, že šperky v hodnote dlžnej sumy vráti.
Obchodníci neprerobia
Peniaze môže obchodník vymáhať, ak mu klient poskytol pravdivé údaje. „Obchodník by mohol napríklad využiť slovenskú právnu kanceláriu. Alebo spoločnosť, ktorej pohľadávku odpredá,“ hovorí Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov.
Antalya je obľúbeným dovolenkovým miestom a Holubovej zlatníctvo má zo Slovenska a Česka za sezónu stovky klientov. Podobných firiem je tam niekoľko, niektoré majú aj 20 percent problémových klientov.
Keďže cena sa v Turecku aj v oficiálnych zlatníctvach zjednáva, výsledná suma je vždy vecou dohody.
V niektorých prípadoch môže podľa Tuláka aj záloha znamenať pre obchodníka zaujímavú predajnú maržu. „Tak ho ani štatisticky zlá splátková disciplína nakupujúcich turistov výrazne nepoškodí. Títo obchodníci určite vedia, čo robia.“

Beata
Balogová
