Bratislava 5. júna (TASR) - Znepokojenie Slovenskej republiky v súvislosti s návrhom zákona o Maďaroch žijúcich v zahraničí, ktorý v týchto dňoch posudzujú v komisiách parlamentu Maďarskej republiky, zopakoval dnes generálny riaditeľ sekcie bilaterálnej spolupráce Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Šoth mimoriadnemu a splnomocnenému veľvyslancovi Maďarskej republiky v SR Miklósovi Borosovi na stretnutí v Bratislave. Na tlačovej konferencii MZV SR o tom informoval hovorca rezortu Boris Gandel.
Slovenský predstaviteľ potvrdil stanovisko predsedu vlády a ďalších predstaviteľov SR z doterajších kontaktov s maďarskými partnermi. J. Šoth konštatoval, že v súčasnosti sa na slovenskej strane končia práce na odbornej a komplexnej analýze návrhu zákona vo všetkých jeho aspektoch a jej výsledky sa odrazia v oficiálnom stanovisku SR. Súčasne sa zaujímal o stav posudzovania návrhu zákona v parlamente MR a o prípadné zmeny v jeho kľúčových častiach.
Slovenská diplomacia nemá podľa hovorcových slov v úmysle otázku dramatizovať a naďalej sa bude snažiť využívať diplomatické cesty v komunikácii s maďarskými partnermi v rámci mechanizmov, ktoré poskytuje bilaterálna základná zmluva.
B. Gandel informoval, že v pondelok sa v Bratislave uskutočnili štandardné konzultácie medzi predstaviteľmi rezortov zahraničných vecí SR a Čiernej Hory, ktorých predmetom bola aj situácia v západnej časti Balkánu.
Hovorca MZV SR súčasne oboznámil s programom šéfa slovenskej diplomacie Eduarda Kukana, ktorý v súčasnosti rokuje na Balkáne. Informoval aj o jeho pripravovanom pobyte v zámorí, kde sa zúčastní na otvorení nového objektu veľvyslanectva SR vo Washingtone, ako aj o regionálnej konferencii stredoeurópskych kandidátskych krajín Európskej únie a Rakúska, ktorá sa z iniciatívy alpskej republiky uskutoční v stredu 6. júna vo Viedni. Na tomto rokovaní, venovanom vybraným otázkam regionálnej kooperácie v kontexte rozširovania EÚ, ako aj budúcej spolupráci stredoeurópskych krajín po rozšírení únie, bude vedúcim delegácie SR minister zahraničných vecí E. Kukan. Účastníci stretnutia popri otázkach procesu rozširovania EÚ prerokujú aj regionálnu spoluprácu v oblasti vnútornej bezpečnosti a boja proti organizovanej kriminalite, otázky školstva a kultúry, infraštruktúry a ochrany životného prostredia a budú diskutovať aj o problematike budúceho usporiadania zjednotenej Európy.