Podľa Matoviča sa nezvýšením miezd politikov ušetrí "kopa peňazí."
BRATISLAVA. Zmraziť platy poslancom, ministrom, premiérke a prezidentovi, kým sa Slovenská republika neprestane zadlžovať, navrhuje v novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov líder Obyčajných ľudí Igor Matovič.
Dopadneme ako Gréci, myslí si Matovič
Mzdy by im nemali rásť dovtedy, kým nebude deficit štátneho rozpočtu vyrovnaný, respektíve prebytkový. "Už 22 rokov si volíme ľudí, ktorí Slovensko len a len zadlžujú. Dlh, ktorý dnes máme my a naše deti na krku, dosiahol už neuveriteľných 30 miliárd eur. Ak takto pôjdeme ďalej, skončíme ako Gréci," uviedol pre agentúru SITA Matovič.
"Zdravý rozum hovorí, že ak sa niekto správa nezodpovedne, nemal by za také konanie dostať odmenu, skôr mu patrí trest. Preto akýkoľvek politik, ktorý môže hospodárenie štátu ovplyvniť a ktorý Slovensko svojimi rozhodnutiami zadlžuje, nemá mať čo nárok na akékoľvek zvyšovanie svojho platu," dodáva líder Obyčajných ľudí.
Podľa Matoviča sa nezvýšením miezd politikov a tiež tým, že sa budú čím skôr snažiť dosiahnuť vyrovnané hospodárenie, ušetrí "kopa peňazí."
Je presvedčený, že ak jeho návrh prejde, "konečne im začne záležať na tom, aby sa peniaze ľudí nepreflákali cez nejaké pochybné kšefty typu mýto, nástenka, emisie či budova daňového úradu." Ako však poznamenal, na druhej strane uznáva, "že zlodejovi politikovi je úplne ukradnutá výška jeho platu, lebo plat je pre neho len nepodstatný zdroj príjmu a na týchto toto opatrenie nezaberie."
V čase obrovskej neistoty z ďalšieho vývoja na finančných trhoch, keď nebudú rásť platy zamestnancom vo verejnej správe či zdravotníkom, však považuje Matovič za fér, aby sa rovnako pristupovalo aj voči politikom. Poslanci by o norme mali rokovať na októbrovej schôdzi, ktorá sa začne 11.októbra.
Poslanci by sa občianstvom v októbri zaoberať nemali
Národná rada SR by sa naopak v októbri nemala zaoberať novelou zákona o štátnom občianstve. Návrh totiž nebol podľa Matoviča predložený do parlamentu v súlade so zákonom. Tvrdí, že koaliční poslanci ho predložili pred uplynutím šiestich mesiacov od posledného pokusu novelizovať právnu normu.
"Ušlo im to o deň. Šesť mesiacov uplynulo až v sobotu (24.9.) a oni to predložili v piatok (23.9.). Mali by teda tento návrh stiahnuť a nezaradiť ho do programu schôdze. Nie je totiž o čom hlasovať," povedal pre TASR Matovič.
Pripomenul, že na dodržiavaní šesťmesačnej lehoty stanovenej v rokovacom poriadku začala bazírovať koalícia v čase, keď sa o novelizáciu zákona o štátnom občianstve chcel opätovne pokúsiť on sám a tiež opozičný Smer-SD. Teraz by toto pravidlo nemala koalícia obchádzať.
"Keď som naposledy (na májovú schôdzu, pozn. TASR) predložil svoju novelu, tak koalícia si zo strachu, že by prešla s hlasmi Smeru, rýchlo vymyslela, že sa vráti k uplatňovaniu šiestich mesiacov. Tak by bolo teraz férové, keby si za tým stála. To znamená, že musí vyradiť aj tento svoj pokus," zdôraznil nezávislý poslanec.
O zmene zákona o štátnom občianstve rozhodovali poslanci naposledy 24. marca. Novelizácia neprešla.