SME

Zástupcovia Agemsoftu obhajovali u Jurzycu Planétu vedomostí

Firma požiadala ministra o stretnutie, aby vysvetlila medializované informácie, že sa Planéta vedomostí podobá na osem rokov starý produkt.

BRATISLAVA. Minister školstva Eugen Jurzyca popoludní mimoriadne rokoval o Planéte vedomostí s predstaviteľmi dodávateľskej spoločnosti Agemsoft. Firma, ktorá chce dodať školám digitálne učivo za šesť až dvanásť miliónov eur, požiadala ministra o stretnutie, aby vysvetlila medializované informácie v týždenníku .týždeň, že sa Planéta vedomostí podobá na osem rokov starý produkt Vedomosti v hrsti 1, ktorý už školy majú.

„Vypočuli sme si názor, podľa ktorého je zhoda len na tri percentá,“ povedala agentúre SITA hovorkyňa rezortu školstva Miriam Žiaková. Ministerstvo argumenty Agemsoftu odmietlo komentovať. Rokovania o uzavretí zmluvy na portál s digitálnym učivom však pokračujú. „Vyjednávací tím bude naďalej rokovať. Nikdy sme nehovorili, že sme rokovania zastavili,“ dodala

SkryťVypnúť reklamu

Planétu vedomostí testoval rezort od februára do júna 2011 vo viac ako 300 školách na celom Slovensku. Planéta vedomostí je určená pre predmety matematika, fyzika, chémia, biológia a prírodoveda pre základné a stredné školy. Školy mali digitálne učivo využívať od septembra. Rokovania s dodávateľskou firmou Agemsoft najprv prerušil Úrad pre verejné obstarávanie, momentálne viaznu rokovania na výhradách ministerstva k faktografickým chybám i vysokej cene.

"Doteraz som nerozhodol o zastavení rokovania, nerozhodol som o odmietnutí ponuky, ale zreteľne hovorím, že zatiaľ nie som presvedčený o tom, že tá cena je dobrá a nemôžeme rokovať donekonečna," povedal 23. septembra po tlačovej konferencii Jurzyca.

Týždenník .týždeň vo vydaní z 19. septembra upozornil, že Planéta vedomostí od spoločnosti Agemsoft sa podobá na osem rokov starý produkt Vedomosti v hrsti 1, ktorý už školy majú. Porovnal lekciu Oko a ucho v Planéte vedomostí s rovnakou lekciou zo softvéru Vedomosti v hrsti 1 z roku 2003. Podľa zistenia .týždňa z 28 položiek tejto lekcie Planéty vedomostí je tretina úplne alebo takmer totožná s položkami v lekciách Vedomostí v hrsti 1. Lekcie obsahovali tie isté obrázky, animácie aj komentáre.

SkryťVypnúť reklamu

Týždenník poukázal aj na cenový rozdiel. Oba diely Vedomostí v hrsti sa ešte pred pol rokom dali kúpiť ako multilicencia pre jednu školu za 150 eur. Pri tejto cenovej relácii odhadol .týždeň sumárnu cenu produktu pre všetky školy na 330-tisíc eur. Oficiálne zverejnený cenový interval pre kúpu Planéty vedomostí je pritom šesť až dvanásť miliónov eur. Podľa .týždňa je zarážajúce, že na podobnosť softvérov neupozornili predstaviteľov ministerstva školstva bývalí vedúci pracovníci Infoveku, ktorí stále pracujú pre ministerstvo.

Začiatkom augusta minister školstva Jurzyca pripustil možnosť, že sa s firmou nedohodne a ministerstvo bude musieť siahnuť po alternatívnom riešení. Rezort prijal viacero iných opatrení, ktoré sprístupnia školám učivo v digitálnej podobe. Pri výbere nových učebníc už zabezpečuje právo zverejniť text učebnice na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravuje tiež národný projekt, ktorý prinesie digitálne učebné materiály do škôl a okrem toho zo štrukturálnych fondov podporuje vznik nových digitálnych učebných materiálov, ktoré si pripravujú jednotlivé školy. Planéta vedomostí by priniesla služby navyše. Učitelia môžu vysvetliť látku aj pomocou grafov, obrázkov či napríklad 3D vizualizácií. Taktiež môžu prostredníctvom Planéty vedomostí zadávať školákom domáce úlohy a sledovať, kedy ju napísali i ako dlho sa jej venovali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 197
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 481
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 200
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 157
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 852
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 760
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 968
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 376
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu