BRATISLAVA. Ak štát lekárom nevyhovie, odídu do zahraničia. Tak znie jedna z najväčších hrozieb pre verejnosť, ktoré sprevádzajú hromadné výpovede.
Zdravotnícki analytici a agentúry, ktoré sa venujú náboru lekárov do zahraničia, však hovoria, že to nemusí byť celkom pravda.
Kto chcel, už odišiel
„Lekári veľmi nemajú, kam by išli, lebo tí, ktorí jazyky vedeli, sú už vonku,“ hovorí Tomáš Szalay z Health Policy Institute a zároveň poradca ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z KDH. Podľa neho nie je také jednoduché, aby odišlo niekoľko tisíc lekárov zo dňa na deň.
Časť z vyše 2000 lekárov, ktorí už podľa odborárov podpísali výpovede, určite nechce alebo nemôže do zahraničia odísť, hovorí aj lekár a právnik Peter Kováč. „Napríklad pre chýbajúce jazykové znalosti.“
Ak by sa podľa neho niekto na odchod vážne pripravoval, musel by požiadať o certifikát o bezúhonnosti a lekárskej praxi Slovenskú lekársku komoru. Potrebuje tiež potvrdenie o kompatibilnosti vzdelania s úniovými predpismi od ministerstva zdravotníctva a potvrdenie o kompatibilnosti získanej špecializácie od Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Iba desiatky žiadostí
Ani jedna zo spomenutých inštitúcií neeviduje výrazný prírastok žiadostí. Sú ich len desiatky.
„Od 1. januára sme vystavili 119 potvrdení o bezúhonnosti,“ hovorí poradca Prezídia SLK Vladimír Balog. Vlani ich podľa neho bolo za rovnaké obdobie 85. V komore však nie sú združení všetci lekári.
Iba 15 žiadostí o potvrdenia za prvý polrok dostala SZU. „Podľa vývoja z predchádzajúcich rokov nemáme pocit, že by sa počet žiadostí zvyšoval,“ tvrdí jej hovorca Martin Urmanič. Upozorňuje, že potvrdenie, aj do Česka, potrebuje len lekár, ktorý špecializáciu získal pred naším vstupom do únie v máji 2004.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová podotýka, že niektoré štáty, napríklad Nemecko, Grécko či Veľká Británia, požadujú aj dnes potvrdenie o kompatibilite vzdelania. Za prvý polrok ich ministerstvo pre našich lekárov vydalo 110 a od júla doteraz 96.
Dokumenty sa dajú vybaviť za 15 až 30 dní. „Ak prudko nenarástol počet týchto žiadostí, potom je jasné, že proklamovaný odchod do zahraničia je len mediálny humbug, ktorému chýba reálny základ,“ hovorí Kováč.
Jazyk je najväčší problém
Lekári, ktorí chcú podať výpovede, nie sú ochotní odísť, myslí si Michal Boháč z portálu Lekár v Nemecku. „Odísť do zahraničia je veľmi veľká obeta. Musíte všetko opustiť,“ hovorí. Lekári majú doma „rodiny, deti, hypotéky, pacientov a zázemie“.
Lekár Boháč s Dušanom Michalkom z agentúry Jobkompas hovoria, že najväčšou prekážkou odchodu lekárov do Nemecka a Rakúska je nedostatočná znalosť nemčiny.
V januári Boháč pre SME povedal, že na nemčine zlyhá až 70 percent záujemcov. Medzičasom sa to vraj zlepšilo.

Beata
Balogová
