BRATISLAVA, BERLÍN. Uvažovanie o spájaní hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde je zatiaľ predčasné. Pred dnešným rokovaním Prezídia SDKÚ to uviedla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).
"Je predčasné, aby som siahla po takto krajnom nástroji, ktorý môže viesť k politickej destabilizácii, ale hlavne plne zabráni, aby sme dokončili rozbehnuté zmeny," zdôraznila. To, že o spájaní hlasovaní otvorene hovorí minister financií a podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš, komentovať nechcela.
"Je to otázka na neho. Ja 15 mesiacov hovorím to isté, že existuje vyhlásenie vlády z júla 2010, kde sme zdedený euroval schválený mojim predchodcom prijali a pokračovali v ňom s troma podmienkami. A tie platia stále, nič sa na tom nezmenilo, hráme otvorenú pravdivú hru," uistila.
Šéfka exekutívy si pomohla aj citátom nemeckej kancelársky Angely Merkelovej, že hlasovanie o eurovale je hlasovanie vo veci a nevidí najmenší dôvod, aby to spájala s dôverou vláde. Na druhej strane Radičová doplnila, že spojenie hlasovaní je vždy jedna z možností.
SDKÚ euroval asi odložíPremiérka Iveta Radičová začala včera večer po návrate z Chorvátska rokovať s lídrami koalície o osude vlády a eurovalu. Na čom sa dohodli, oznámi dnes.
O spojení hlasovania o vale s dôverou vláde bude hovoriť aj prezídium SDKÚ. Strana by mohla zaviazať svojich ministrov, aby hlasovali za spojenie. Definitívny výsledok podľa informácií SME zrejme nepovedia a strana si počká, kým sa bude blížiť hlasovanie v parlamente. Podľa Richarda Sulíka (SaS) sa má hlasovať okolo 25. októbra.
Slovensko sa už nemôže spoliehať, že val pred nami potopí iná krajina, ostatné štáty eurozóny zrejme schvália jeho zvýšenie. Tento týždeň hlasujú Fíni, Slovinci, Rakúšania. Nemci ho majú schváliť vo štvrtok.
Merkelová nespojí euroval s vládouDva roky nebola nemecká kancelárka Angela Merkelová v televíznej talkshow. Buď prehovorila v parlamente, alebo cez hovorcu.
V nedeľu sa sama ponúkla za hosťa najpopulárnejšiemu nemeckému moderátorovi Güntherovi Jauchovi, aby v jeho relácii hodinu hovorila o záchrane eura. Pre nemeckú vládu, jej kancelárku a Európu sa začal kľúčový týždeň.
Euroval
Ako schvaľujú
Slovinsko: parlament hlasuje dnes a mal by euroval schváliť, hoci tam minulý týždeň padla vláda,
Fínsko: parlament hlasuje v stredu, podľa ministerky financií euroval schvália,
Rakúsko: hlasuje sa v piatok, pre spory v parlamente sa termín o týždeň posunul, ale euroval by mal prejsť,
Holandsko: pre spory preložili hlasovanie zo septembra na začiatok októbra, vláda však môže rátať s podporou opozície.
Zatiaľ val schválili: Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Belgicko, Luxembursko, Grécko, Írsko.
Sledovanosť hodinovej relácie nezlomila rekordy, ale Merkelová urobila podľa magazínu Der Spiegel vládne vyhlásenie pred viac ako štyrmi miliónmi divákov.
„Robíme to pre seba, pretože inak by bola ohrozená stabilita našej meny,“ povedala o vale v televízii ARD.
Euroval prejdeMerkelová je v podobnej pozícii ako premiérka Iveta Radičová.
Hlasovanie o rozšírení eurovalu je testom koalície, pretože mnohí konzervatívni (CDU/CSU) i liberálni (FDP) poslanci nechcú zdvihnúť ruku na záchranu Grécka a ostatných zadlžených krajín eurozóny.
Podľa posledného odhadu sa chcelo zdržať alebo hlasovať proti eurovalu 25 vládnych poslancov. To by znamenalo, že koalícia nemá dosť hlasov.
Opozícia preto žiadala predčasné voľby a kancelárka stála pred voľbou, či hlasovanie spojí s osudom vlády. „Je to normálny zákon a k tomu vláda potrebuje jednoduchú väčšinu,“ povedala v talkshow.
Na rozdiel od Radičovej sa však Merkelová nemusí báť, či euroval prejde. Za bude vo štvrtok hlasovať opozícia - sociálni demokrati (SPD) a Zelení. Ak však val nepodporí celá koalícia, bude pozícia kancelárky oslabená.
Slovenskú politiku čaká rozhodovanie s takým nadštátnym presahom, pred akým ešte nestála, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár >>
Proti sme len myRozhodnutie Nemecka, kde má val prejsť, bude kľúčové pre ostatné váhajúce krajiny eurozóny. Tento týždeň budú hlasovať Slovinci, Fíni a Rakúšania.
Predseda parlamentu Richard Sulík z SaS tlak necíti. „Je veľmi pravdepodobné, že to Nemci schvália, ale nemáme sklenenú guľu, nevieme, ako budú hlasovať ostatné krajiny, ktoré pomoc kritizujú,“ povedala jeho hovorkyňa Tatiana Tóthová.
O eurovale bude dnes so Sulíkom hovoriť nemecký prezident Christian Wulff, ktorý je na návšteve Slovenska. Ten nedávno kritizoval európskych politikov, že rozhodnutia k záchrane eura prijímajú neskoro.
Wulff bude po šéfovi diplomacie Guidovi Westerwellem druhým vysokým nemeckým politikom, ktorý bude so slovenskými politikmi hovoriť o eurovale. S Westerwellem sa Sulík nestretol.
SDKÚ dnes o vale zrejme nerozhodneVäčšina členov prezídia SDKÚ nechce povedať, či je za spojenie hlasovania o eurovale s dôverou vláde.
BRATISLAVA. Prezídium SDKÚ bude dnes s premiérkou Ivetou Radičovou hovoriť o eurovale.
Podľa informácií SME bude otázka spojenia hlasovania o vale s hlasovaním o dôvere vláde jednou z hlavných tém rokovania 18-členného vedenia strany.
Jeho členovia nepredpokladajú, že rozhodnutie padne už dnes – mesiac pred predpokladaným hlasovaním v parlamente.
„Nebolo by dobré, aby sa naše prípadné odporúčanie hlasovať za spojenie rozoberalo v médiách ako nejaký komplot proti premiérke,“ povedal SME jeden z členov prezídia. Podľa jeho informácií sú v prezídiu názory za i proti a predpokladá, že premiérka Iveta Radičová nebude chcieť hlasovania spojiť.
Premiérka nehovoríPredsedníčka vlády včera cez hovorcu Rada Baťa iba zopakovala, že je pre ňu dôležitá stabilita koalície a aby schválila rozpočet na budúci rok aj reformy potrebné na stabilizáciu ekonomiky.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) minulý týždeň tvrdil, že premiérka na koaličnej rade hovorila o tom, že ak SaS odmietne kompromisy, hlasovania spojí.
SME oslovilo viac ako polovicu prezídia s otázkou, či sú za spojenie oboch otázok. Väčšina nechcela odpovedať s tým, že sa vyjadria až pred straníckymi kolegami a bude ich zaujímať hlavne stanovisko Radičovej.
Mlčia aj politici„Na to je predčasné odpovedať. Ako vždy v SDKÚ všetkému predchádza diskusia,“ povedala členka prezídia Magdaléna Vášáryová. „Pre mňa je predčasné sa k tomu zásadne vyjadrovať. Očakávam informácie,“ hovorí člen prezídia Martin Baník.
„Neviem však, či vydržíme ďalšie tri roky, ak vznikne takýto vážny problém medzi koaličnými stranami.“
„V tejto chvíli nie je dôležité, čo si myslím. Budem počúvať názory kolegov a na základe toho zaujmem stanovisko,“ povedal ďalší z členov prezídia Tomáš Galbavý.
V KDH aj v MosteHíde hovoria o spojení s dôverou stále ako o jednej z možností. Čakajú najmä na vyjadrenie premiérky. Z vyjadrení šéfa SaS Richarda Sulíka v STV vyplýva, že euroval nepodporia, ani ak bude spojený s dôverou.
Miroslav Kern
Prezident chce obrusovať hranyIvan Gašparovič nemá presný plán, ako vstúpiť do debaty o eurovale.
BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič sa cez prázdniny stretol so šéfmi strán, aby ich presviedčal o potrebe schváliť euroval. Nevylúčil vtedy ani hromadné stretnutie lídrov. Teraz nehovorí, čo presne ide na podporu valu robiť.
Gašparovič je podľa hovorcu Mareka Trubača presvedčený, že je v prvom rade na šéfoch koaličných strán, aby sa pokúsili dohodnúť. „Ak sa to nepodarí ešte pred termínom rozhodovania v Národnej rade, chcel by využiť svoju váhu, aby sa pokúsil obrusovať hrany a nájsť spoločné riešenie.“
Podľa Trubača sa tak opäť pokúsi prehovoriť so zástupcami strán, s ktorými hovoril už začiatkom augusta.
Či pôjde o spoločné, alebo samostatné rokovania hovorca nevedel povedať, podobne ani to, či prehovorí k poslancom.
Na otázku, či nechce presviedčať hlavne šéfa Smeru Roberta Fica, povedal: „Je to zatiaľ na mrazivom bode. Prezident si vypočul názory všetkých. Vie dobre, aký je názor SaS, Smeru, ale ešte by priestor mala využiť premiérka.“
(knm)

Beata
Balogová
