BRATISLAVA. Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar, ktorá už 20 rokov pomáha deťom z detských domovov, náhradným rodinám a rodinám v kríze, si dnes svoje dvadsiate narodeniny a 10. výročie začiatku transformácie detských domovov pripomenula v bratislavskom Primaciálnom paláci. Počas slávnostného večera si ocenenie za dlhoročnú podporu prevzali z rúk predsedu Spoločnosti Úsmev ako dar Jozefa Mikloška významné osobnosti a zástupcovia najvýznamnejších partnerov a podporovateľov.
"Bez nich by sme nemohli byť tam, kde sme dnes, a pomáhať toľkým rodinám z celého Slovenska," uviedol pre TASR Mikloško s tým, že ocenených bolo zhruba 100 spoločností, ktoré poskytli Úsmevu finančnú, materiálnu, mediálnu či marketingovú pomoc alebo občianske združenie podporili formou služby.
Najstaršia a najväčšia dobrovoľnícka mimovládna organizácia na podporu detí žijúcich v detských domovoch má v súčasnosti osem pobočiek, rozširuje svoje aktivity, aby pomáhala aj ohrozeným deťom. Spolu s viac ako 300 dobrovoľníkmi sa snaží sprevádzať rodiny v kríze, organizovať vzdelávanie pre potenciálnych osvojiteľov, pestúnov a náhradných rodičov. "Máme stále nové a nové riešenia. Najprv sme začali rozvojovými projektmi, pomoc priateľstva deťom, potom sme išli sanáciu rodiny, dnes ideme systémové zmeny smerom k rodinám, k náhradným rodinám, príbuzenstvu," vysvetlil Mikloško s tým, že základnou filozofiou združenia je to, aby dieťa bolo čím skôr v rodine.
"Podľa štatistík, ktoré robíme, nám vyšlo, že až polovica detí z detských domov by sa mohla vrátiť do rodín, ak by s nimi niekto významne pracoval. To je veľká výzva pre Slovensko, pracovať s rodinami v teréne, pracovať priamo tam, u nich doma," dodal predseda združenia, ktorému sa podarilo navrátiť takmer 151 detí do biologickej rodiny a 380 do náhradnej rodiny.
Úsmev zorganizoval 21 ročníkov Najmilšieho koncertu roka pre viac ako 15.000 detí, má na konte viac ako 400 zimných a letných táborov pre 10.570 detí. "Založili sme Fond Pipi Dlhej Pančuchy na podporu vzdelávania mladých dospelých, ktorí chcú pokračovať v štúdiu, ale bráni im v tom nedostatočné sociálne zázemie," konštatoval Mikloško s tým, že od roku 1995 z fondu poskytli spolu 420 ročných štipendií.
Počas večera predstavili oceneným podporovateľom združenia i Anjelsky program, ktorý organizuje aktivity pre deti. Do dnešného dňa sa týchto voľnočasových činností zúčastnilo 137.531 detí. Prostredníctvom SOS programu združenie pomohlo 4128 mladým dospelým, sprevádzalo 4275 rodín v kríze a 3123 rodinám poskytlo finančnú pomoc.