BRATISLAVA. Spájanie hlasovaní o eurovale a o dôvere vláde je pohŕdanie názorom poslancov a tiež nedôstojné vydieranie. Ak k nemu skutočne dôjde, štyria poslanci Národnej rady SR z hnutia Obyčajní ľudia (OĽ) sa na hlasovaní nezúčastnia.
Na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente to avizoval ich líder Igor Matovič. Upozornil tiež na to, že najväčšie nebezpečenstvo pri eurovale je hrozba návratu tandemu Fico - Slota k moci.
Zdôraznil, že v prípade spojenia hlasovaní by OĽ nedokázali "jedným tlačidlom" vyjadriť rozdielny názor na dve témy. Sú totiž proti súčasnému eurovalu, ale na druhej strane podporujú vládu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). "V jednom prípade by sme museli hlasovať proti svojmu svedomiu," povedal Matovič.
Budúcnosť Radičovej kabinetu v prípade spojenia hlasovaní ohrozuje odmietavý postoj koaličnej SaS k eurovalu. Liberáli naznačili, že euroval nepodporia, ani keď budú hlasovania spojené.
Matovič sa nazdáva, že rozpad vládnej koalície by bol pre Slovensko horší ako schválenie alebo neschválenie eurovalu. Spôsobilo by to podľa neho totiž návrat Smeru-SD a SNS k moci.
"Návrat tandemu Fico - Slota by malo desaťkrát horšie následky ako neschválenie alebo schválenie eurovalu. Slota a Fico opäť pri koryte je omnoho väčší problém ako euroval. Práve návrat tohto tandemu k moci je najväčšie nebezpečenstvo pri eurovale," zdôraznil Matovič.
OĽ by podľa neho za euroval zahlasovali, ak by v ňom boli výnimky, ktoré by chránili záujmy Slovenska. "Aby sme mohli rozhodovať o tom, ktorej krajine požičiame a ktorej nie, aby prípadná pôžička, ktorú by sme sa odhodlali niekomu poskytnúť, bola krytá reálnym majetkom dlžníka.
A po tretie, ak by raz politici mali možnosť rozhodovať za ľudí, komu áno a komu nie, a ak by aj pôžička bola zárukami chránená, aby tam bola brzda, ktorá by nám povedala, hop, už viac nepožičiavať. Čiže prijať zákon o rozpočtovej zodpovednosti alebo dlhovom strope," priblížil Matovič, podľa ktorého treba hľadať také riešenie, aby nevzniklo zemetrasenie na finančných trhoch a zároveň, aby boli chránené záujmy SR.
Politici majú podľa NBS v rukách dôveryhodnosť Slovenska Parlament bude rozhodovať o tom, či Slovenská republika bude v budúcnosti dostatočne dôveryhodný a akceptovateľný štát pre okolité krajiny v eurozóne, tvrdí šéf NBS.
Politici na Slovensku majú v súvislosti s eurovalom v rukách dôveryhodnosť a akceptovateľnosť Slovenska v budúcnosti. Povedal to v utorok guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch s tým, že centrálna banka preto očakáva schválenie dodatku k zmluve o eurovale.
Národná banka Slovenska dáva do pozornosti, že Národná rada SR bude rozhodovať o tom, či Slovenská republika bude v budúcnosti dostatočne dôveryhodný a akceptovateľný štát pre okolité krajiny v eurozóne," vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii Makúch.
Ako dodal, tento názor prezentoval aj na rokovaniach vládneho kabinetu, kde sa v posledných týždňoch zúčastňuje. "Názor Národnej banky Slovenska je jednoduchý, zrozumiteľný a jasný. Verím tomu, že Slovensko má dosť erudovaných politikov, ktorí dokážu zvoliť postupnosť krokov a nástroje, ktorými k požadovanému výsledku prídu," tvrdí Makúch.
Guvernér Národnej banky Slovenska, ktorý je aj v rade guvernérov Európskej centrálnej banky, zároveň pripustil, že v prípade potreby, čo by mohlo nastať aj v prípade krachu rozšírenia eurovalu, by Európska centrálna banka mohla pristúpiť k ďalším opatreniam na stabilizovanie situácie. V súčasnosti vykupuje dlhopisy rizikových krajín, čo označila za dočasné riešenie, ktoré ma preklenúť časové obdobie, pokiaľ euroval s rozšírenými kompetenciami nezačne fungovať.
"Pokiaľ ide o nejaké ďalšie opatrenia, keď budú potrebné, Európska centrálna banka využije samozrejme nástroje, ktoré jej príslušné dohody umožňujú. Hlavný je teraz 'ťah na bránku' na strane politikov, jednotlivých vlád, parlamentov a samozrejme Európskej komisie a Eurogroup a Ecofinu," doplnil guvernér Národnej banky Slovenska Makúch.
sita