Bratislava 5. júna (TASR) - Prípad údajnej sabotáže Slovenskej informačnej služby (SIS) zameranej proti bývalému prezidentovi SR Michalovi Kováčovi je už na Krajskom súde v Bratislave. Obžalobu na troch bývalých funkcionárov SIS vrátane jej exriaditeľa a poslanca za ĽS-HZDS I. L. doručil dozorujúci prokurátor súdu v uplynulých dňoch. Pre TASR to dnes potvrdili na bratislavskom Krajskom súde s tým, že spis, ktorý je vedený ako prísne tajný, v súčasnosti študuje príslušný sudca.
Obžalovaní mali podľa výsledkov vyšetrovania zneužiť svoje postavenie, aby sťažili plnenie úloh vtedajšiemu prezidentovi a plnenie úloh SIS vo veci ochrany ústavného zriadenia. Bývalý šéf tajnej služby I. L. mal údajne svojím podriadeným P. K. a P. V., v úmysle poškodiť ústavné zriadenie SR, vydať ústny pokyn, aby v dňoch 22. až 26. mája 1995 spracovali spravodajskú informáciu, v ktorej mali navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS a obmedzenia funkčného obdobia prezidenta Michala Kováča. Obvinení tak mali konať v rozpore s ústavným princípom delenia moci, demokratickým a právnym charakterom a v rozpore s plnením úloh SIS a jej strategickým zameraním. Keďže prvý variant spravodajského spisu exriaditeľ SIS I. L. údajne nepovažoval za dostatočne radikálny, vydal podľa výsledkov vyšetrovania príkaz na jeho nové spracovanie. V druhej verzii spisu mala SIS rozpracovať alternatívy spôsobu personálnej zmeny vo funkcii prezidenta, obmedzenia jeho právomocí a odstúpenie prezidenta po tlaku a rozvinutej informačnej kampani na základe diskreditácie jeho osoby. Ďalším možným spôsobom bolo odvolanie prezidenta Kováča parlamentom s podporou poslancov vtedajšej opozície s možnosťou ich kompromitácie, či zotrvaním prezidenta vo funkcii s ďalším obmedzením jeho právomocí. Túto informáciu mal I. L. prevziať 29. mája 1995 a jej príjemcom mal byť predseda vlády SR Vladimír Mečiar. Vyšetrovateľom sa však nepodarilo preukázať, či spomínaný spravodajský materiál Mečiar v tom čase aj dostal, pretože I. L. k skutku doposiaľ nevypovedal a Mečiar pri vypočutí vyšetrovateľom správu odmietol a výpoveď nakoniec ani nepodpísal. Zainteresovanosť expremiéra Mečiara sa v kauze sabotáže vyšetrovateľom nepodarilo preukázať.
Keďže obvinení I. L. a P. K. sa v súčasnosti zdržiavajú na neznámom mieste, orgány činné v trestnom konaní proti nim vedú osobitný spôsob konania proti ušlému.
V prípade dokázania viny pred súdom obvineným hrozí trest odňatia slobody od 10 do 15 rokov.
*jg mm pa