SDKÚ nerozhodla, či spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vláde.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:21 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Spájať hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere v SDKÚ zatiaľ nie je na programe dňa, potvrdilo včerajšie prezídium najsilnejšej vládnej strany.
Cestu von z vládnej krízy stále nevidno - strana Richarda Sulíka totiž obratom odmietla kompromisný návrh SDKÚ.
Ponuka pre SaS na odplatu za podporu pri zvýšení valu znela takto - dávame vám záruku, že o každej pôžičke z eurovalu bude rozhodovať vláda a finančný výbor parlamentu.
SaS pritom už odmietla veľkorysejšie návrhy: hlasovanie v pléne parlamentu a možnosť každej strany vetovať pôžičky.
Rokovaniam sa nebrániaVo finančnom výbore parlamentu má koalícia tesnú väčšinu siedmich z 13 hlasov. SaS tam má len jedného poslanca a prehlasovať by ju bolo možné aj vo vláde.
Sulík už pár minút po prezentovaní návrhu SDKÚ povedal, že ho neberie. „Je to ešte menej ako pôvodný návrh.“ Pôvodne minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ ponúkol každej koaličnej strane právo veta na ďalšie pôžičky.
Predseda strany Mikuláš Dzurinda hovoril len o tom, že by ich musel odsúhlasiť finančný výbor, kde má SaS šéfa, ale zablokovať by nemohla nič. Nevylúčil ani iné riešenia.
„Musíme do poslednej chvíľky pred hlasovaním rokovať,“ hovoril predseda Mosta-Hídu Béla Bugár, a ak SaS odmietne kompromis, mal by sa hľadať ďalší.
Sulík dvere pred rokovaniami o eurovale nezatvára a je ochotný podporiť len „také riešenie, ktoré by slovenských daňových poplatníkov nestálo ani cent“. A také v súvislosti s eurovalom nevidí.
„Neviem si predstaviť horšiu situáciu ako politickú nestabilitu,“ vravela včera premiérka Iveta Radičová o spájaní hlasovania, ktoré navrhuje minister financií Ivan Mikloš. Pripomenula, že nemecká kancelárka Angela Merkelová tiež nespojí zajtrajšie hlasovanie s dôverou.
Merkelovej vážny návrhNemecká kancelárka v pondelok prišla s návrhom, ktorý by sa mohol dotknúť Slovenska. Európska únia by podľa nej mala mať možnosť zasahovať do rozpočtov krajín porušujúcich rozpočtové pravidlá.
„Malo by existovať právo vyhlásiť takéto rozpočty za neplatné, inak sa nedostaneme z tejto situácie.“
To je forma fiškálnej únie, ktorá by znamenala vstup do našich vnútorných rozhodovacích procesov.
Radičová na otázku, či by o fiškálnej únii malo byť u nás referendum, odvetila: „Zrieknutie sa národných kompetencií musí byť vecou rozhodnutia občanov. O tom nemôže rozhodnúť jeden alebo piati politici.“
Smer v stopách SPD nepôjdeBRATISLAVA. Smer Roberta Fica si pri eurovale nevezme príklad z nemeckých sociálnych demokratov.
Opoziční sociálni demokrati (SPD) pomôžu koalícii val schváliť a kancelárka Angela Merkelová nespojí hlasovanie s dôverou vláde.
„V Nemecku je iná vnútropolitická situácia ako u nás,“ hovorí Peter Kažimír zo Smeru. SPD podľa neho kalkuluje s voľbami, ktoré budú čoskoro v Nemecku.
Juraj Miškov z SaS, ktorá val odmieta, vníma rozdielnosť pomerov tak, že nemeckí socialisti nie sú zbabelí a ak sú o niečom presvedčení, pomôžu to presadiť.
Zuzana Petková

Beata
Balogová
