Občania s právom voliť sa zapisujú do stáleho zoznamu voličov podľa miesta trvalého pobytu. Každý volič môže byť zapísaný len v jednom zozname. Stály zoznam voličov zostavuje a vedie obec, v Bratislave a Košiciach sú to mestské časti. Obec je povinná umožniť občanovi nahliadnuť do zoznamu, aby sa presvedčil, či je v ňom zapísaný a či údaje o ňom sú pravdivé. Ak občan požiada o doplnenie údajov alebo opravu chyby, obec je povinná do 48 hodín žiadateľovi vyhovieť, alebo mu v tejto lehote oznámiť dôvody, prečo žiadosti nemožno vyhovieť.
Obec do zoznamu dopĺňa osoby, ktoré nadobudli štátne občianstvo SR, prihlásili sa v obci na trvalý pobyt a dovŕšili 18 rokov veku. Naopak, zo zoznamu sú vyčiarknuté osoby, ktoré stratili štátne občianstvo, zomreli alebo boli vyhlásené za mŕtve, alebo sa prihlásili na trvalý pobyt v inej obci.
Vojaci ozbrojených síl a príslušníci ozbrojených zborov, ktorí sú hromadne ubytovaní, sa dopisujú do zoznamu v obci, v ktorej je umiestnený útvar. Zároveň sa vyčiarknu zo zoznamu v obci, kde majú trvalé bydlisko.
Občana, ktorý sa dostaví v deň volieb do príslušnej volebnej miestnosti podľa miesta trvalého pobytu a nie je zapísaný v zozname, do zoznamu dopíše okrsková volebná komisia na základe predloženého občianskeho preukazu. Občan SR, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenska a príde v deň volieb do volebnej miestnosti, bude dopísaný do zoznamu.
Voličom, ktorí nemôžu v deň volieb hlasovať vo svojom okrsku, vydá obec na ich žiadosť voličský preukaz a vyčiarkne ich zo zoznamu.
Najneskôr do 25 dní pred dňom volieb je obec povinná občanovi, ktorý je zapísaný v zozname voličov, zaslať oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže voliť.
Autor: © SITA

Beata
Balogová
