BRATISLAVA. "Stále rozmýšľame o kompetenciách úradu, je to dnes ešte otvorená téma," povedal Pollák.
Pripomenul, že vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k zvyšovaniu kompetencií úradu. Splnomocnenec však o nových kompetenciách ešte nerokoval. "Táto téma nebola otvorená oficiálne, zatiaľ je v rovine úvah," uviedla pre agentúru SITA Iveta Duchoňová z úradu splnomocnenca.
Podľa Polláka by tomu, aby úrad mohol pracovať efektívnejšie, mohlo pomôcť napríklad aj to, keby mal úrad legislatívny a právny odbor a mohol ovplyvňovať tvorbu výziev a zasahovať do hodnotenia projektov zameraných na horizontálne priority marginalizovaných rómskych komunít. "Úrad sa mnohokrát len dozvie výsledky a už je neskoro reagovať, keďže pravidlá sú nastavené tak, že nemá žiadnu právomoc," dodal Pollák.
Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity má v súčasnosti tri odbory: Kanceláriu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, odbor koncepcií, analýz a regionálnej spolupráce a odbor koordinácie Horizontálnej priority Marginalizované rómske komunity.
K 30. septembru je na úrade zamestnaných 47 zamestnancov. Z toho 27 zamestnancov odboru koordinácie Horizontálnej priority Marginalizované rómske komunity má refundované mzdy v rámci siedmeho operačného programu Technická pomoc na refundáciu aktivít a miezd koordinátora horizontálnej priority. "Ostatným 20 zamestnancom mzdy vypláca Úrad vlády SR," vysvetlila Duchoňová. Úrad splnomocnenca nemá samostatnú rozpočtovú kapitolu, je súčasťou organizačnej štruktúry Úradu vlády SR.