Bratislava 21. júla (TASR) - Izraelské šošovky Implantable Miniaturized Telescope (IMT), ktoré v septembri 1998 implantoval prednosta Očnej kliniky banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Milan Izák, nielenže neboli registrované na Slovensku, ale v tom čase nemali ani európsky certifikát. Ten prvýkrát na uvedený typ šošoviek vydala spoločnosť mdc medical device certification GmbH so sídlom v Nemecku 23. júna 1999 pre firmu Vision Care, len na jeden rok. Pre TASR to potvrdila spoločnosť mdc, ktorú na odporúčanie nemeckého Ministerstva pre zdravie v roku 1994 Európska komisia poverila európskou certifikáciou zdravotníckych pomôcok.
Týmto konaním boli porušené dva zákony, a to o liekoch a zdravotných pomôckach a o zdravotnej starostlivosti, keďže pacientom implantovali na Slovensku neregistrované šošovky a navyše výskum nebol oficiálne povolený. Profesor Izák pritom zastával post hlavného odborníka pre oftalmológiu Ministerstva zdravotníctva SR v rokoch 1993 až 1999.
Vedúci zdravotného a revízneho odboru Všeobecnej zdravotnej poisťovne František Valašek trvá na svojom vyjadrení, že u pacientov, ktorým implantovali neregistrované izraelské teleskopické šošovky, došlo k poškodeniu zdravia. Dvom pacientom zo štyroch krátko po zákroku museli implantované šošovky odstrániť a nahradiť registrovanými. Jeden z nich sa sťažoval, že po operácii síce mohol čítať, ale nebol schopný orientovať sa v priestore.
Ďalším dvom pacientom v nemocnici neposkytli pomoc pri pooperačných ťažkostiach. Valašek zdôraznil, že až na zásah VšZP jednému pacientovi vybrali teleskopickú šošovku a implantovali registrovanú, takže aspoň čiastočne vidí. Štvrtá pacientka žijúca v Košiciach je slepá a podľa jej slov "nedovolala sa pomoci", dodal Valašek.
Pacientka, ktorej implantovali miniteleskopickú šošovku v rámci experimentu, nebola vôbec oboznámená s tým, čo podstupuje, konštatoval Valašek. Na druhý deň po operácii mala "ťažký zápal oka, nasledovala liečba, ťažké krvácanie, zlyhávanie životných orgánov. Jej zdravotný stav sa komplikoval a pacientka po poldruha roku zomrela. Pritom na operáciu prišla po svojich a chronické neduhy, ktorými trpela boli kompenzované," zdôraznil Valašek. Dcéra tejto pacientky si podrobne zaznamenávala celý priebeh takejto "úspešnej" starostlivosti, dodal.
Sám minister zdravotníctva SR Roman Kováč už 18. januára pripustil, že implantovanie izraelských teleskopických šošoviek bolo experimentovaním na pacientoch. V tejto súvislosti Kováč povedal, že rezort bude musieť novelizovať zákon o lieku a zdravotníckych pomôckach a zakotviť v ňom sankcie za porušenie zákona, aby sa predišlo nepovolenému experimentovaniu na slovenských občanoch. "Dnes sú to šošovky, zajtra to môžu byť kardiostimulátory, či lieky." Podľa Kováča nemožno dopustiť, aby sa SR stala "rajom pre firmy so záujmom skúšať svoje výrobky bez povolenia".
Napriek oficiálnym kontrolným zisteniam vykonaným Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a mimoriadnou revíziou Ministerstva zdravotníctva SR o viacerých porušeniach zákonov a deklaráciách šéfa rezortu Romana Kováča dodnes nebol nikto za ne sankcionovaný alebo inak postihnutý.
V správe TASR 11. septembra 1998 sa uvádza, že ako prvý v Európe implantoval prednosta Očnej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici profesor Milan Izák za asistencie očného chirurga z Izraela doktora Isaaka Lipshitza nový druh teledioptrickej šošovky 78-ročnému pacientovi postihnutému degeneráciou žltej škvrny sietnice oka. Tento nový druh šošovky, obsahujúci plusové aj mínusové hodnoty skla, vyvinul doktor I. Lipshitz v spolupráci s odborníkmi firmy Vision Care. O tom, či sa takéto šošovky budú implantovať vo väčšom množstve, rozhodnú výsledky prvých operácií.