SME

Dostála vyviedla z čínskej recepcie ochranka

Poslanec chcel darovať čínskemu veľvyslancovi knihu politického väzňa. Vykázali ho, napriek tomu, že mal pozvánku.

Veľvyslanec Dostálov dar neprevzal.Veľvyslanec Dostálov dar neprevzal. (Zdroj: REPROFOTO – SME)

Správu sme o 19:33 doplnili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Čínska ambasáda vykázala z recepcie poslanca Ondreja Dostála (klub Most–Híd). Na oslave 62. výročia vzniku republiky chcel v utorok večer upozorniť na porušovanie ľudských práv v krajine ovládanej komunistickou stranou.

Dostál priniesol veľvyslancovi Gu Zipingovi ako dar knihu politického väzňa Kao Č-šenga so žiadosťou, aby sa diplomat zasadil o jeho prepustenie. „Nič o tom neviem,“ reagoval veľvyslanec a odišiel od poslanca. Dostál sa k nemu ešte snažil dostať, veľvyslanec sa mu v dave hostí vyhýbal. Vzápätí ho čínska strana z recepcie vykázala, tvrdila, že nebol pozvaný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec mal pri sebe pozvánku ako podpredseda výboru pre ľudské práva. „Takéto rázne odmietnutie som nečakal,“ hovorí Dostál. Stretnutie s veľvyslancom chcel využiť preto, že ako občianskemu aktivistovi sa mu protestné stanovisko Číne nikdy nepodarilo doručiť.

Lipšic preverí ochrankárovPodpredsedu Občianskej konzervatívnej strany pred dvoma rokmi, počas vlády Roberta Fica s viacerými demonštrantmi predviedla polícia z protestu proti návšteve čínskeho prezidenta.

Z recepcie poslanca vyprevádzali slovenskí ochrankári, ktorých zavolalo veľvyslanectvo. Minister vnútra Daniela Lipšic (KDH) nechá postup Úradu na ochranu ústavných činiteľov preveriť. Na Slovensku je podľa neho sloboda prejavu a ak na akcii nedošlo k žiadnemu incidentu, nebolo potrebné zasahovať.

SkryťVypnúť reklamu

Na recepcii bol predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin aj viacerí poslanci. Dostálovu snahu odovzdať knihu sledoval Juraj Droba z SaS. Tiež si myslí, že Číne treba pripomínať ľudské práva. „Akurát neviem, či je výročie krajiny dobrá príležitosť, či treba niekomu kaziť oslavu.“ Droba sa zúčastnil, lebo v SaS zodpovedá za zahraničnú politiku.

Pozvanie prijal aj minister obrany Ľubomír Galko z SaS. Odôvodnil to aj tým, že Čína je stály člen Bezpečnostnej rady OSN. „Rôzni čelní predstavitelia členských krajín EÚ a NATO aktívne udržujú kontakt s hlavnými predstaviteľmi Číny.“ Pravica v minulosti kritizovala Fica za účasť na recepciách komunistickej Kuby.

Prenajali si BôrikČínske veľvyslanectvo si na oslavy prenajalo vládny hotel Bôrik. Dostálovi sa nepozdáva, že Úrad vlády priestory poskytol Číne, navyše keď podľa neho dlhuje za prenájom ambasády. Správa služieb diplomatickému zboru v marci napísala, že čínska strana neuhrádza nájomné v Bratislave v roku 2009. Ročný nájom je okolo 200–tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Čína podľa informácií SME neplatí s odvolaním sa na zmluvu spred roku 1989. Na základe nej Slovensko bezplatne dostalo pozemok v Pekingu a rovnaký žiada v Bratislave aj Čína.

Prenájom Bôrika je podľa Úradu vlády v poriadku. „Prax je taká, že ak má veľvyslanectvo akreditáciu na Slovensku, účelové zariadenie je možné poskytnúť.“

Známy právnik je v Číne rok nezvestnýPolitických väzňov nemá zrátaných ani Amnesty International, Čína informácie zatajuje.

BRATISLAVA. Pred desiatimi rokmi ho čínske ministerstvo spravodlivosti zaradilo medzi top desať právnikov, neskôr ho mučili a väznili. Kao Č‘-šeng je už viac než rok nezvestný. Práve jeho knihu Za spravodlivejšiu Čínu chcel odovzdať poslanec Ondrej Dostál čínskemu veľvyslancovi.

Kaa Č‘-šenga vyhlásili za jedného z desiatich najlepších právnikov v roku 2001. Do problémov sa dostal, keď začal bezplatne zastupovať komunistickým režimom zakázané hnutie Falun Gong a ľudí z podzemnej cirkvi. Nasledoval zákaz vykonávať právnickú prax, neskôr ho zatkli a mučili.

SkryťVypnúť reklamu

Na prenasledovanie Kao reagoval podľa Dostála zrieknutím sa členstva v Komunistickej strane Číny a otvorenými listami vysokopostaveným čínskym predstaviteľom.

Opísal aj mučenie, ktorému bol vystavený. Od apríla 2010 jeho rodina a priatelia nevedia, kde sa nachádza. Predpokladajú, že je uväznený.

Prípadov, ako je Kaov, sú v Číne tisíce. Presné počty politických väzňov nepozná ani Amnesty International. „Výskum v tejto krajine je náročné robiť, naša organizácia tam nemá dovolenú pobočku,“ hovorí Ľudmila Ďurajová z Amnesty International Slovensko.

V Číne má Amnesty „adoptovaných“ šiestich väzňov svedomia, ide o najvážnejšie prípady, za ktorých napríklad posiela listy čínskej vláde. Je medzi nimi disident Liou Siao-po, nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Správa Amnesty z vlaňajška Čínu zaradila k štátom s najvyšším počtom popráv. „Ide o tisíce ľudí, ktorí boli s najväčšou pravdepodobnosťou popravení v Číne, skutočné čísla krajina tají,“ píše sa v správe Amnesty International.

Zuzana Petková

Sinologička: Dostál narušil slávnostný obradČínskeho veľvyslanca musel nechcený dar od poslanca veľmi uraziť, myslí si sinologička Marína Čarnogurská.

BRATISLAVA. „V Číne vždy platili pravidlá obradov,“ hovorí Čarnogurská. Medzi najväčšie slávnosti patrí aj štátny sviatok – 1. október, keď v roku 1949 vznikla Čínska ľudová republika. To je podľa Čarnogurskej začiatok moderných dejín Číny.

Číňania podľa nej vnímajú ako mimoriadne neslušné prijať pozvanie a na „návštevu“ doniesť materiály namierené proti hostiteľovi. Čarnogurská si myslí, že politici by mali otázku ľudských práv riešiť na iných miestach, ako je recepcia, kde nič nedosiahnu. Na väčších oficiálnych fórach sa však podľa nej málokedy odvážia.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak Slovensko počíta s Čínou ako s ekonomickým partnerom, malo by uznávať jej sviatky ako pri iných krajinách.“

Zuzana Petková

Správanie Dostála bolo podľa Číny nepriateľské a hrubéNa recepcii usporiadanej čínskou ambasádou správanie poslanca Ondreja Dostála nezodpovedalo jeho oficiálnemu postaveniu a bolo nepriateľské a hrubé voči Číne, čím vážne narušil normálny pokojný priebeh recepcie.

Zamestnanci veľvyslanectva požiadali ochrankárov zodpovedných za udržiavanie poriadku na mieste, aby poslanec Ondrej Dostál opustil recepciu. To je legitímne právo čínskej ambasády.

Poslanec Ondrej Dostál sa niekoľkokrát pokúsil odovzdať knihu, ktorej autor bol riadne odsúdený čínskymi justičnými orgánmi, ako "dar" čínskemu veľvyslancovi. Jeho čin mal postranné úmysly, vážne poškodil priateľstvo medzi oboma krajinami, zamiešal sa do vnútorných záležitostí Číny, čo čínska strana určite nemôže prijať.

SkryťVypnúť reklamu

Čínske veľvyslanectvo počas recepcie umožňuje hosťom, aby si na pamiatku fotografovali recepciu a jej priebeh, ale ak ide o iné využitie, musí byť podľa zvyklosti udelené povolenie organizátorov na natáčanie.

Kameramanka, ktorá prišla na recepciu spolu s pánom poslancom Dostálom, nemala povolenie od čínskej strany na nakrúcanie a nepočúvala zdvorilé odporúčania, trvala na pokračovaní v natáčaní, čím porušovala práva organizátorov a základné spoločenské pravidlá.

Čínska vláda kladie dôraz na rešpektovanie a ochranu ľudských práv a s Úniou a jej členskými štátmi vedie dialóg o ľudských právach, snaží sa zmenšovať názorové rozdiely a hľadať konsenzus. Čína je ochotná bežnými kanálmi posilňovať komunikáciu so Slovenskom v oblasti ľudských práv.

Čínska vláda oceňuje tradičné priateľské vzťahy a spoluprácu so Slovenskom. Veľvyslanec tiež vo svojom prejave na recepcii upozornil, že obe krajiny by sa mali usilovať, aby spolu čelili výzvam globálnej ekonomickej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásenie zaslalo Tlačovej agentúre SR Veľvyslanectvo ČĽR v Slovenskej republike.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

FC Barcelona - Inter Miláno: ONLINE prenos zo zápasu semifinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu semifinále Ligy majstrov: FC Barcelona - Inter Miláno.


Boris Valábik v podcaste Hokejový Boss

Pozrite si a vypočujte si najnovší diel podcastu Hokejový BOSS.


Casper Ruud na turnaji ATP Masters 1000 v Madride 2025.

V oboch prípadoch sa z víťazstva tešilo rovnaké priezvisko.


Matyáš Klouček
Momentka zo zápasu Fiľakovo - Kalinovo.

FTC Fiľakovo povedie znovu Eugen Bari.


SkryťZatvoriť reklamu