STV: Miesto pobytu Lexu neprezradili za rýchlu registráciu HZD
BRATISLAVA 21. júla (SITA) - Predseda novozaloženého HZD a bývalý člen HZDS Ivan Gašparovič odmieta špekulácie o tom, že bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu v Juhoafrickej republike zadržali na základe úniku informácií z kruhov blízkych špičke vedenia HZD a
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ko protislužbu za jeho rýchlu registráciu na Ministerstve vnútra SR. Ako poznamenal Gašparovič v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť, tieto špekulácie sú v spoločnosti, ale nedá sa ísť s nimi ani do silvestrovskej relácie. Podľa neho je dobré, že Lexa je už na Slovensku a táto vec sa vyrieši spolu s konečným rozhodnutím súdu.
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský tiež odmietol špekulácie o načasovaní zatknutia Lexu tesne pred voľbami, ako to naznačil podpredseda ANO Ľubomír Lintner. Podľa ministra Lexu zadržali policajti Juhoafrickej republiky na základe medzinárodného zatykača. "My sme Lexu neuniesli, bolo to v spolupráci s juhoafrickou políciou, ktorá zistila, že nemá právoplatné doklady a je v krajine nelegálne" zdôraznil. Podotkol, že osobne nie je proti odtajneniu spisov v súvislosti s kauzou okolo Lexu. Aj podpredseda HZDS Rudolf Žiak žiada odtajnenie týchto spisov. Podľa neho v súčasnosti sa už môžu spisy odtajniť, lebo už nie sú aktuálne.
V súvislosti s amnestiami expremiéra Vladimíra Mečiara poznamenal Čarnogurský v STV, že KDH navrhne v budúcom parlamente prijatie ústavného zákona s cieľom zrušiť tieto amnestie, aby bola zistená pravda okolo kauzy zavlečenia Michala Kováča ml. Tento zámer podporil aj Lintner, podľa ktorého zmena ústavy v tomto smere v prospech pravdy stojí za to. Ako povedal, keby Mečiar nevydal amorálne amnestie, všetko by sa dalo spravodlivo vyšetriť a riešiť. "Je tu amnestia, potvrdil ju aj Ústavný súd SR," komentoval otázku okolo Mečiarových amnestií Gašparovič.
Podľa Žiaka je návrh KDH neprijateľný, lebo by znamenal precedens. Kritizoval spôsob, ako bol deportovaný Lexa a ako sa dostal pred slovenský súd. Porušené boli zákony vrátane ústavného zákona i medzinárodné právo a občianske práva Lexu. "Keď bol uplatnený medzinárodný zatykač, mal to riešiť súd Juhoafrickej republiky, ako v prípade Fruniho, a mali si vyžiadať spisy," vyhlásil. Dodal, že vzatie Lexu do väzby po rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave sa uskutočnilo bez súhlasu NR SR. Obhajobu Lexu straníckymi kolegami z HZDS vysvetlil tým, že "pokiaľ nie je preukázaná vina, platí prezumpcia neviny."