Bratislava 21. júla (TASR) - Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský označil za neprijateľné, aby sa návrat exriaditeľa SIS a poslanca HZDS Ivana Lexu na Slovensko a súdne konanie s ním dávalo do súvislosti s konaním parlamentných volieb alebo predvolebnou kampaňou. "Zákony tu platia bez ohľadu na to, aká je kampaň a kedy sú voľby," povedal v diskusnej relácií STV O päť minút dvanásť.
Minister sa súčasne vyslovil za odtajnenie spisov v kauzách, týkajúcich sa Lexu. Na druhej strane je však podľa jeho slov v záujme štátu, aby sa neodtajnila organizačná štruktúra SIS, pretože tajnú službu bude potrebovať každá vláda.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner označil zadržanie Lexu len 60 dní pred voľbami za veľmi podivné. Dodal, že počul viacero možností, prečo sa zadržanie udialo práve v tomto čase. Môže to byť podľa jeho slov dohoda so šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom, aby Lexa povedal "isté náležitosti" na predsedu HZD Ivana Gašparoviča. "Na druhej strane, je to únik informácie z kruhov blízkych špičke novej politickej strany HZD, aby si kúpila rýchlu registráciu," zdôraznil Lintner. Pripustil však, že môže ísť o dezinformácie.
Celá kauza má podľa podpredsedu HZDS Rudolfa Žiaka politický rozmer. Pri deportácii Lexu z JAR došlo podľa neho k porušeniu zákona. Zopakoval stanovisko HZDS, že sa od svojho poslanca nedištancuje a o jeho vine či nevine musí rozhodnúť súd.
Gašparovič víta, že je Lexa na Slovensku, pretože má možnosť brániť sa. Súhlasí s tým, aby kauzy vyriešili súdy.
Politici sa v diskusii venovali aj otázke tzv. Mečiarových amnestií, na základe ktorých súd zastavil konanie v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Čarnogurský v tejto súvislosti zdôraznil, že KDH vypracovalo návrh ústavného zákona o ich zrušení, ktorý parlament trikrát zamietol. Lintner ho doplnil s tým, že ANO nebude mať problém po voľbách tento návrh právnej normy podporiť.