SME

Falošné tituly nevezmú všetkým

Novela vysokoškolského zákona rieši odoberanie diplomov zatiaľ len za odpísané práce. Štátnice zostávajú, budú nové poplatky.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME)

Agentúrnu správu sme o 20:23 doplnili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Pre odpísanú diplomovku príde študent o titul, ak o plagiáte právoplatne rozhodne súd. Iné prípady podvodne získaných diplomov novela vysokoškolského zákona, ktorú vo štvrtok predstavil minister Eugen Jurzyca (SDKÚ), zatiaľ nerieši.

Na Slovensku pritom v rozpore s vysokoškolským zákonom vyštudovala viac než stovka absolventov Trenčianskej univerzity, medzi inými aj deti bývalého dekana Daniela Bánociho.

Titul získali expresne rýchlo, namiesto troch rokov študovali len dva. Dekan vtedy prisľúbil, že diplomy vrátia. Rektor univerzity Ivan Kneppo hovorí, že tak doteraz neurobili. „Svojvoľne sme ich odobrať nemohli, nemôžeme si sami vymýšľať legislatívu.“

SkryťVypnúť reklamu

Trestný titul

Ministerstvo školstva tvrdí, že ide o právne zložitý problém. Preto sa obrátilo na ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (SDKÚ), či ho nemôže riešiť cez novelu Trestného zákona. Podvody s diplomami by podľa Jurzycu mohli byť trestným činom. Žitňanská sa zatiaľ nevyjadrila, či to bude možné.

info

Vysoké školy

Jurzycove zmeny

  • nová agentúra na zabezpečenie kvality vysokých škôl;
  • súkromné školy budú vo vede financované rovnako ako štátne;
  • štandardná dĺžka externého štúdia sa predĺži o jeden rok;
  • na obsadenie funkcie docenta a profesora nebude nevyhnutný titul;
  • cez register zamestnancov škola zverejní mená, úväzky všetkých vysokoškolských pedagógov.

Doteraz nebolo možné tituly odoberať vôbec. Jurzyca to umožňuje v prípade kopírovania záverečných prác, ak sa na to príde do piatich rokov po skončení štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky od denných

Jurzycova novela by mala platiť od mája 2012, ak ju schváli parlament. Okrem iného zavádza školné za študijné programy v cudzom jazyku, a to aj v dennej forme.

Vysoké školy nebudú mať žiadny strop na poplatky. Cieľom je podľa Jurzycu získať peniaze na zaplatenie kvalitných prednášajúcich zo zahraničia.

„Pochybujem o tom, že kvalita pôjde hore v najbližších rokoch, bude to trvať dlho,“ myslí si Ľubica Ragulová, ktorá v angličtine študuje na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK. Viacerí vyučujúci podľa nej neovládajú cudzí jazyk na úrovni vysokoškolského pedagóga. „Ak by som si mala za to ešte platiť, budem zvažovať odchod do zahraničia,“ dodala.

Pri príprave zmien Jurzyca zvažoval aj zrušenie štátnic s tým, že na ukončenie štúdia by stačila obhajoba diplomovej práce. Nakoniec štátne skúšky plošne nezruší, po dohode s rektormi sa to môže týkať jednotlivých odborov. Upraví to asi vyhláškou.

SkryťVypnúť reklamu

„Po novom sa tiež budú zarátavať kredity za štátnicu, čo doteraz nebolo a bolo to v rozpore s Bolonským procesom,“ dodal Jurzyca.

Rozhodnutia sa budú sprístupňovať

Ak absolvent príde napríklad o titul bakalár, po rozhodnutí vo veci bude dôvod na odňatie aj titulov, ktoré boli získané neoprávnene na základe bakalárskeho vzdelania.

Tým, že sa budú takéto rozhodnutia centrálne sprístupňovať, je možné si v prípade pochybností overiť, či predkladaný doklad o vzdelaní nebol zrušený.

Minister hovorí, že strata akademického, vedecko-pedagogického alebo umelecko-pedagogického titulu môže mať pre daného absolventa aj neformálne dôsledky.

„Odňatie titulu má finančné, ekonomické, materiálne aj morálne dôsledky pre toho, komu bol titul odňatý, ale môže to mať morálne dôsledky pre školu, ktorá takýto titul udelila,“ hovorí Jurzyca.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež si podľa neho istú nálepku ponesú aj študenti u pedagóga, ktorý by titul stratil. „Už na celý život bude známa informácia, že vyštudovali u niekoho, komu ten titul nepatril,“ dodal Jurzyca.

Akreditačná komisia bude kontrolovať aj skúšky

Akreditačná komisia už nebude hodnotiť kvalitu školy len podľa veku profesorov či stavu priestorov, kde výučba prebieha, ale podľa toho, aké majú jej študenti vedomosti. Novinku má priniesť novela zákona o vysokých školách.

Táto novela umožňuje členom Akreditačnej komisie navštíviť priamo pedagogický proces alebo skúšky na školách a vypočuť si, či študenti na škole vedia naozaj to, čo majú vedieť podľa opisu študijného plánu, objasnil na dnešnej tlačovej besede minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). Odteraz ideme hodnotiť priamo kvalitu toho, čo sa študenti naučili. Nebudeme sa spoliehať len na nepriame indikátory, dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Reformou má prejsť aj samotná Akreditačná komisia. Ministerstvo chce vytvoriť dvojkomorovú Akreditačnú agentúru zloženú z Akreditačnej komisie a Rady agentúry. Voči rozhodnutiam Akreditačnej agentúry sa bude dať poslať odvolanie práve rade.

Prísnejší meter má novela vysokoškolského zákona stanoviť aj na výber členov Akreditačnej komisie. Ten bude podliehať presne merateľným kritériám, ako je počet citácií, článkov v zahraničných časopisoch či ich vzdialenosť od svetového priemeru. Nebude to môcť byť človek, ktorého sa minister len tak rozhodne vybrať a predložiť vláde, povedal minister.

Jurzyca však dodal, že hlavnú zodpovednosť za kvalitu vysokej školy má ona sama. Preto budú mať školy po novom povinnosť zaviesť vnútorný systém zlepšovania kvality. Podľa ministra má byť vypracovaný podľa najlepších pravidiel platných vo vysokoškolsky úspešných krajinách.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 548
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 647
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 284
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 811
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 643
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 813
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 760
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Max Verstappen po víťaznej kvalifikácií na Veľkú cenu Japonska 2025.

Štvornásobný majster sveta sa prehnal po trati a zajazdil rekordný čas Suzuky.


Reuters
Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu