BRATISLAVA. Návšteva poslanca Ondreja Dostála (OKS) na čínskej recepcii zaujala aj čínsku televíziu NTD, ktorá sídli v New Yorku.
Necenzurovaný spravodajský kanál vysielal správu o tom, ako sa Dostál v utorok večer pokúsil čínskemu veľvyslancovi Gu Ziponigovi odovzdať knihu disidenta. Veľvyslanectvo to neskôr označilo za nepriateľský akt.
„Dostál a čínsky ambasádor sa stretli v priateľskej atmosfére, ale táto harmonická scéna netrvala dlho. Keď Dostál prezentoval svoj darček Gu Zipingovi, všetko sa zmenilo,“ opisuje NTD. Poslanca vyviedli na žiadosť ambasády z vládneho hotela Bôrik slovenskí ochrankári.
Televízia prevzala zábery denníka SME, ako Dostála v utorok večer vykázali z oslavy 62. výročia založenia Číny. NTD založili v roku 2001 Číňania žijúci v Spojených štátoch. Tri roky po začatí vysielania sa cez satelitné vysielanie stali dostupní aj pre obyvateľov Číny. Tým poskytuje necenzurované spravodajstvo.
Informuje o režimom tabuizovaných témach, ako je situácia v Tibete či prenasledovanie priaznivcov meditačnej praxe Falun Gong.

Beata
Balogová
