BRATISLAVA. Podarilo sa dodržať pôvodný účel, na ktorý sa kaštieľ v Budmericiach využíva od roku 1953 a bude ďalej slúžiť na tvorivé pobyty pre umelcov, upokojovalo v júni ministerstvo kultúry tých spisovateľov, ktorí stratili možnosť písať a oddychovať v malebnom prostredí.
Dnes je kaštieľ prázdny a ministerstvo musí platiť za jeho stráženie. Kaštieľ chcelo prevádzkovať neznáme a dlho neaktívne občianske združenie Dilema, ktoré ako jediné ponúklo za ročný prenájom kaštieľa znaleckú cenu 87-tisíc eur.
Fakty
DSS Budmerice
- Kaštieľ postavil gróf Ján Pálffy v roku 1889.
- V roku 1948 bol znárodnený, od 1955 slúži spisovateľom.
- Literárny fond platil ročný prenájom 33-tisíc eur.
- V júni vyhralo súťaž OZ Dilema, ponúklo nájom 87-tisíc.
- Zmluva podpísaná nebola, kaštieľ pustne.
Ministerstvo tvrdilo, že zmluvu podpíše začiatkom augusta, prevádzka Domova slovenských spisovateľov sa mala obnoviť čo najskôr.
„Združenie Dilema odstúpilo od podpísania zmluvy, ministerstvo ju chcelo podpísať,“ priznala včera hovorkyňa rezortu Eva Chudinová.
Dilema rokuje ďalej
Šéf Dilemy, spisovateľ a bývalý diplomat Milan Resutík včera tvrdil, že o odstúpení združenia od zámeru nič nevedel. „Musíte sa obrátiť na nášho člena Mareka Černého, ktorý s ministerstvom rokuje a na projekt zohnal aj peniaze,“ povedal Resutík.
Černý však mlčí. „Kým nie sú rokovania ukončené, nebudem poskytovať informácie. Ja ich za ukončené nepovažujem.“
Ministerstvo kultúry neodpovedalo, čo s Budmericami ďalej. Spisovatelia ich opustili už pred pol rokom. „V súčasnosti udržiavame kaštieľ v prevádzky schopnom stave a hľadáme riešenie v prospech umeleckej obce tak, aby slúžil umelcom,“ napísala Chudinová.
„Od prvého dňa, keď bolo povedané slovo Dilema, sme vedeli, že to nemôžu zvládnuť,“ tvrdí spisovateľ Gustáv Murín, organizátor petície za zachovanie areálu pre umeleckú tvorbu. Práve on začiatkom roka varoval pred privatizáciou kaštieľa neďaleko Modry.
„Od začiatku im bolo za prítomnosti ministra Daniela Krajcera povedané, že tam nesmú vykonávať komerčnú činnosť. Dúfali, že sa im to nejakou pákou podarí zmeniť, a keď to nevyšlo, stratilo to pre nich zmysel.“
Neoromantický kaštieľ s rozsiahlym anglickým parkom prevádzkoval ako Domov spisovateľov od roku 1955 Literárny fond.
Za prenájom ministerstvu ročne platil 33-tisíc eur, investoval aj do údržby a opráv. Tvorivé pobyty fond platil z autorských poplatkov, ktoré mu umelci povinné odvádzajú.
Kaštieľ vypratali
V máji fondu vypršala nájomná zmluva a ministerstvo vypísalo na prenájom areálu súťaž. Podmienkou bolo zachovanie kaštieľa na kultúrne účely.
„Zo zákona sme nemali inú možnosť, len definovať majetok ako dočasne prebytočný a v ponukovom konaní ho ponúknuť na ďalší prenájom za nájomné určené znalcom,“ hovorí Chudinová.
Literárny fond 87-tisíc eur nemal a kaštieľ musel vypratať. Súťaž vyhrala Dilema, ktorú v roku 1998 zakladal niekdajší veľvyslanec v Bukurešti Resutík. Združenie pôvodne vydávalo časopis Dilema a publikovalo i viacero kníh, v posledných rokoch sa však odmlčalo.

Beata
Balogová
