BANSKÁ BYSTRICA. Číslo 2411 už neplatí. Dvaja lekári si vo štvrtok, deň po masovom podaní výpovedí, svoj odchod rozmysleli vo Fakultnej nemocnice v Nitre. Ďalší výpoveď stiahli aj v Prešove a Bratislave.
Vo štvrtok sa na poslednú chvíľu nepridala aj skupina sedemnástich lekárov z banskobystrického srdcovo-cievneho ústavu.
Požiadavky
Čo žiadajú lekári
dodržiavať Zákonník práce;
dofinancovať zdravotnícke zariadenia;
zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti;
zvýšiť základné platy lekárov na 1,5 až trojnásobok priemernej mzdy.
Protest je aj tak masový a odborárski bossovia tvrdia, že lekári vydržia do konca. Ministerstvo zdravotníctva opakuje, že starostlivosť o pacienta zabezpečia, riaditelia nemocníc zasa tvrdia, že situácia je vážna.
„Výpoveď dali lekári z viacerých odborov, ktorí sú pre nás nepostrádateľní. Ich odchod nemocnicu paralyzuje, neviem si jej fungovanie bez nich predstaviť,“ varuje napríklad šéf bojnickej nemocnice Ladislav Gerlich.
Z troch najväčších nemocníc v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici odchádza takmer tisíc lekárov, z toho 90 anestéziológov, čo je výrazná väčšina lekárov z tejto špecializácie.
„Anestéziológia a intenzívna medicína je jeden z najťažších odborov. Na tieto oddelenia sa dostávajú pacienti v najhoršom stave, s ktorými si už inde nevedia poradiť,“ vysvetľuje veľký podiel anestéziológov Jozef Valky, primár anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Ak sa verejná mienka otočí proti doktorom, vláde sa bude dýchať ľahšie, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár >>
Výpoveď podpísal aj veľký podiel chirurgov, ortopédov a špecialistov z oblasti vnútorného lekárstva.
V nemocniciach, ktoré sú už akciovými spoločnosťami, lekári výpovede nedávajú. Nikto neodchádza z nemocníc Košice-Šaca, Leteckej vojenskej nemocnice, Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a košickej onkológie. Menej lekárov odchádza aj z detských nemocníc.

Beata
Balogová
