BRATISLAVA. „Neostáva nám nič iné, len rešpektovať nález Ústavného súdu, ale pre priznanie nemajetkového nároku je to málo,“ začala včera zdôvodňovať svoje rozhodnutie bratislavská okresná sudkyňa Daša Kontríková.
Krátko predtým vyhlásila rozsudok, ktorým ako prvá zamietla takzvanú diskriminačnú žalobu sudcu proti štátu.
Odškodnenie takmer 200-tisíc eur nedostala sudkyňa Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom Lenka Pavlovičová. Na pojednávanie neprišla a nechcela sa k rozhodnutiu ani vyjadriť. Nie je tak jasné, či sa odvolá. Keďže rozsudok nie je právoplatný, nekomentuje ho ani ministerstvo spravodlivosti.
Neznížená dôstojnosť?
Pavlovičová nedokázala, ako sa znížila jej vážnosť tým, že mala nižší plat ako špeciálni sudcovia. Vyčíslila len rozdiel v mzdách.
Žalujúci sudcovia zväčša argumentujú, že nerovnakým odmeňovaním bola znížená ich dôstojnosť. Vraj vznikol dojem, že špeciálni sudcovia sú lepší ako oni, že tí ostatní sú korupční. Takýmito všeobecnými tvrdeniami však podľa bratislavského súdu nemohol nikto zasiahnuť do osobnostných práv konkrétnej osoby.
„Keď existuje sloboda prejavu, každý si môže povedať všeobecný názor na sudcov. Smola, ale je to tak,“ zdôvodnila Kontríková.
Podľa nej sa žalujúcej sudkyni nepodarilo ani určiť, kto za údajnú diskrimináciu zodpovedá. „Súd mohol len dedukovať, že bola diskriminovaná tým, že sa prijal protiústavný zákon.“
Žalôb sú stovky
Pre údajnú diskrimináciu si podalo žalobu vyše 700 sudcov, ktorí doposiaľ žiadali odškodnenia viac ako 70 miliónov eur. Okrem skupiny jedenástich sudcov Najvyššieho súdu, ktorí by mali dostať po 100-tisíc eur, nebol zatiaľ nikto úspešný.
Sudcovia sa v žalobách opierajú o nález Ústavného súdu, ktorým zrušil bývalý Špeciálny súd. V náleze sa však o odškodňovaní sudcov nehovorí.

Beata
Balogová
