SME

Figeľ dal Skanske vopred 20 miliónov, odísť nemieni

Pravda tvrdí, že Figeľov rezort cez Národnú diaľničnú spoločnosť odklepol odškodné takmer 20 miliónov pre firmu Skanska, ktorá si peniaze nárokovala za výstavbu bratislavského tunela Sitina.

BRATISLAVA. Vládne KDH má dvojaký meter. Kým v roku 2008 chcelo vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka (Smer-SD) odvolať za to, že ešte pred rozhodnutím súdu v kauze Tipos zaplatil odškodné 14 miliónov eur, teraz sa mu rovnaký postup jeho ministra a predsedu KDH Jána Figeľa zdá v poriadku.

Figeľ totiž ako minister dopravy tiež nečaká na verdikty súdov a odškodňuje. Z peňazí daňovníkov Figeľov rezort cez Národnú diaľničnú spoločnosť odklepol takmer 20 miliónov pre firmu Skanska, ktorá si peniaze nárokovala za výstavbu bratislavského tunela Sitina. Tunel sa tak predražil na 135 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Informuje o tom dnešné vydanie denníka Pravda.

Pravda uvádza, že bývalý minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) pri nástupe Figeľa na ministerstvo avizoval, že Skanska bude v kurze, keďže k nej mala blízko firma hlavného poradcu ministra.

Z troch diaľničných tendrov na verejnej D1 však firma zatiaľ skončila medzi porazenými. Teraz však prišlo nečakané odškodnenie za Sitinu, o ktorom sa verejnosť dozvedela mesiac po podpise, aj keď ide o jednu z najväčších náhrad v histórii krajiny, píše Pravda. Rezort dopravy však odmieta, že by tým ukrátil štát.

Tvrdí, že právne analýzy ukázali, že ak by sa so Skanskou nedohodol, štát by prišiel ešte o vyššiu sumu.

"Národná diaľničná spoločnosť svojím konaním nielen ušetrila takmer 4,5 milióna eur na súdne spory a úroky z omeškania, ale vyrokovala aj 58-percentnú zľavu na úroky z omeškania," uviedol pre Pravdu hovorca ministerstva Martin Krajčovič a dodal, že minister vzhľadom na všetky tieto skutočnosti považuje otázky o odstúpení za nemiestny žart.

SkryťVypnúť reklamu

Denník Pravda uviedol, že v minulosti práve ľudia z KDH naznačovali, že je neetické, ak štát odškodňuje skôr, ako o tom rozhodne súd.

Popri právnych analýzach sa pri odškodnení pre Skansku rezort dopravy opiera aj o verdikt komisie pre riešenie sporov z polovice minulého roka, ktorá dala v spore za pravdu Skanske.

"Komisia pre riešenie sporov, ktorú tvorili uznávaní právnici na Slovensku a v Čechách, jednomyseľne potvrdila nárok združenia Taisei Skanska," dodal Krajčovič.

Medzi Skanskou a ministerstvom dopravy podľa exministra Vážneho existuje prepojenie. Figeľov hlavný poradca Marián Kolník totiž v minulosti pracoval vo firme Lafarge.

"Táto spoločnosť je v stavebnej praxi známa ako betonárska loby, ktorá má blízko k spoločnosti Skanska," vyjadril sa pre Pravdu Vážny. Skanska tieto tvrdenia odmietla ako nerelevantné a hraničiace s poškodzovaním dobrého mena firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Pravda informuje, že združenie Taisei Skanska odškodnenie získalo za nezaplatené faktúry za stavbu bratislavského tunela Sitina, ktoré vznikli ešte v čase, keď rezort dopravy riadil Ľubomír Vážny.

Rezort vtedy to, že odmietol zaplatiť, zdôvodnil tým, že sú predražené. Stavbári mali dodatočne oceniť použitý stavebný materiál vyššou cenou, ako uviedli v rozpočte pre výberové konanie.

Kým teraz Figeľ Skansku odškodňoval, predtým štát dva spory s firmou o peniaze za Sitinu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu