BRATISLAVA. Súčasná vládna koalícia nedovládne podľa Strany maďarskej koalície (SMK) do konca volebného obdobia.
Mimoparlamentná menšinová strana chce preto zintenzívniť prípravy na predčasné parlamentné voľby. Po rokovaní Republikovej rady to dnes pred novinármi povedal predseda strany József Berényi.
"Prišli sme k záveru, že musíme urýchliť prípravu SMK na možné predčasné voľby, aktualizovať náš program v zmysle nových výziev, ako je európska hospodárska a finančná kríza," spresnil Berényi.
Pri zmene programu sa chce strana sústrediť na regióny južného Slovenska a tiež na oblasť menšinovej politiky. Predseda SMK dodal, že menšinová partaj má stále také stanovy, ako v čase, keď mala na Slovensku 10 percent voličských hlasov a monopolné postavenie na južnom Slovensku.
Chcú sa otvoriť novým kandidátom
Dvere chce SMK otvoriť aj novým kandidátom. "Intelektuálom, podnikateľom, všetkým, ktorí majú záujem o to, aby južné Slovensko bolo prospešné a aby si Maďari mohli zachovať svoju národnú identitu," konkretizoval parametre potenciálnych kandidátov predseda.
V prípadných parlamentných voľbách chce SMK preliezť minimálnu hranicu na vstup do parlamentu. "Náš cieľ je návrat do parlamentu. Všetko, čo je nad päť percent, je pre nás dobrý výsledok," povedal Berényi.
Ako koaličných partnerov si strana vie predstaviť súčasné koaličné strany SDKÚ-DS alebo KDH. "Ja som minulý týždeň navštívil predsedu frakcie európskych ľudovcov a je to priam želanie európskych ľudovcov, aby sme spolupracovali tri strany, ktoré sú členmi Európskej ľudovej strany, to znamená SDKÚ, KDH a my."
Dodal, že keby SMK v minulých parlamentných voľbách získala viac ako päť percent, súčasná koalícia by bola omnoho stabilnejšia.
"Štyria poslanci by nemohli vydierať túto vládnu koalíciu," narážal Berényi na štyroch členov OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Mosta-Híd.
Práve vytvorenie strany Bélom Bugárom pripravilo SMK o monopolné postavenie najmä v menšinovo zmiešaných oblastiach Slovenska.
Kritika súčasnej vlády
Strana sa na tlačovej besede nevyhla ani kritike súčasnej koalície. "Táto vládna koalícia je rozhádaná, veľmi neistá a nestabilná," zhodnotil Berényi.
SMK sa nepáči ani navrhovaná zmena spôsobu financovania samospráv. "Návrh pána Mikloša v oblasti financovania samospráv vôbec nie je v súlade s programovým vyhlásením vlády. Obnos finančných prostriedkov vo výške 240 až 250 miliónov eur, ktoré chce v budúcom roku vytiahnuť od samospráv, svedčí o tom, že sa vláda snaží o likvidáciu hlavne menších samospráv," vyhlásil podpredseda strany pre samosprávy Péter Šry.
"Chcem vedieť, ako budú starostovia zabezpečovať fungovanie škôl, škôlok, keď im bude chýbať taká veľká čiastka," dodal. Proti zmene sa stavajú aj primátori krajských miest.
Miklós sa pustil do envirofondu
Exminister životného prostredia László Miklós reaguje na výroky súčasného ministra Józsefa Nagya ako na "blbosti".
Súčasná Rada Environmentálneho fondu (EF) je kuloárna sedemčlenná skupina s piatimi straníckymi nominantmi a otvorenosť jej rozhodovania nemožno porovnávať s rozhodovaním rady, ktorá mala v minulosti 15 členov.
Po dnešnom zasadnutí Republikovej rady Strany maďarskej koalície (SMK) to povedal podpredseda strany a bývalý minister životného prostredia László Miklós.
Reagoval tak na slová člena rady Juraja Rizmana, podľa ktorého fond funguje v súčasnosti lepšie, ako v časoch, keď ministerstvo viedla SMK.
"Nové vedenie prvýkrát v histórii fondu urobilo zmeny, ktoré vedú k lepšej kontrole fungovania, rozdeľovania dotácií. Dnes v ňom nie sú len štátni a stranícki nominanti, ale sú tam ľudia, ktorí zastupujú univerzitnú obec, samosprávu, mimovládne organizácie," povedal v sobotu (24.9.) riaditeľ Greenpeace na Slovensku Rizman.
Miklós dnes poukázal, že členom rady za samosprávu je krajský predseda Mosta-Híd. Lajos Berner je krajský predseda Mosta za Trnavský kraj. Samotného Rizmana si za mimovládne organizácie podľa Miklósa vybral minister.
"Za mojich čias zástupcu mimovládnych organizácií vyberalo Ekofórum. V súčasnosti ministerstvo s Ekofórom ani nespolupracuje," zdôraznil.
Povedal tiež, že rektor Univerzity J. Selyeho v Komárne, ktorý má v rade zastupovať univerzitnú obec, je matematik. V rade EF by podľa exministra životného prostredia nemali byť ani jeho riaditeľ Juraj Morvay a námestník riaditeľa Tamás Kiss.
"Mňa osobne pobúrilo, ako je možné, že kritizujú predošlé obdobie, že bolo netransparentné a toto obdobie je transparentné," povedal Miklós.
Roztržka medzi ministrom životného prostredia Józsefom Nagyom (Most-Híd) a mimoparlamentnou menšinovou stranou sa spustila po tom, keď SMK vyhlásila, že envirorezort pri prideľovaní dotácií z EF diskriminuje starostov nominovaných SMK.
Nagy v reakcii uviedol, že už na jeseň minulého roka sa k nemu doniesli informácie, že starostovia SMK dostali odporúčania podávať hoci aj nekvalitne pripravené žiadosti. "Len tak, do počtu, aby sa mohli sťažovať, že im nič neprechádza," uviedol minister.
Predseda SMK József Berényi dnes reagoval, že väčšiu "blbosť" v politike dávno nepočul. "Neexistuje taký predseda strany, ktorý by vedel motivovať starostov a primátorov, aby zámerne odovzdali zlé projekty, aby zámerne chceli zle svojim voličom," podčiarkol. Zároveň vyzval súčasného ministra, aby zverejnil, ktoré obce a mestá mal na mysli.