BRATISLAVA. Zmeny, ktorými sa ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ pokúsila otvoriť súdnictvo verejnej kontrole, sa nestretli s pochopením Európskej asociácie sudcov.
Obáva sa, že novely sudcovských zákonov vedú k zvýšeniu celkového vplyvu vlády na súdnu moc.
Asociácia to tvrdí v rezolúcii, ktorú prijala ešte začiatkom septembra.
Žitňanská kritiku odmieta a obhajuje svoje kroky tým, že asociácia vychádzala z nepravdivých informácií. V liste prezidentovi asociácie Gerhardovi Reissnerovi vysvetľuje nepresnosti.
Chyby a nepresnosti
Za tie zodpovedá podľa ministerky Združenie sudcov Slovenska (ZSS), ktoré sa na pripravované zmeny zákonov sťažovalo asociácii už od februára. Odvtedy mohla Žitňanská svoje zámery s asociáciou odkomunikovať.
„Medzinárodné štandardy o nezávislosti justície hovoria o princípoch a nehrajú sa so slovíčkami,“ tvrdí prezidentka ZSS Dana Bystrianska.
Podľa nej asociácia nevychádzala pri vzniku rezolúcie len z podkladov združenia, ale aj zo zákona a zo správy o stave slovenského súdnictva, ktorú napísal čestný prezident asociácie Günter Woratsch.
„Nepresnosť nevznikla a už v žiadnom prípade nie v dôsledku nekorektných informácií,“ dodala Bystrianska.
Výber členov
Rezolúcia napríklad kritizuje, že väčšinu členov vo výberových komisiách má ministerka.
Ona však môže z piatich členov mať len dvoch nominantov. I keď teraz má troch, keďže menovala aj kandidátov za parlament. Ide len o dočasné riešenie, pokiaľ svojich kandidátov poslanci nezvolia.
Žitňanská tiež upokojuje, že nemôže nastať situácia, aby väčšinu komisie netvorili sudcovia.
Asociácii sa nepáči ani to, že právo podávať disciplinárne návrhy prešlo zo Súdnej rady výlučne na ministra spravodlivosti.
Žitňanská sa bráni, že minister mal toto právo už dlhšie a okrem neho môžu návrhy podávať aj ombudsman, sudcovské rady či predsedovia súdov.
Kritika kritiky
Asociácia však nekritizuje len zákony, ale aj „neoprávnenú kritiku súdnej moci“. Týkala sa najmä vyjadrení o nemorálnosti takzvaných diskriminačných žalôb.
„Zdržanie sa týchto praktík je najefektívnejším spôsobom, ako zvýšiť dôveru v súdnu moc,“ píše sa v rezolúcii.
Žitňanská na túto kritiku neodpovedá. Advokátka spolupracujúca s Via Iuris Zuzana Čaputová hovorí, že túto kritiku vo všeobecnej rovine nemožno namietať.
„Zároveň kritika a verejná diskusia o kvalite súdnych rozhodnutí a výkone súdnej moci je v demokratickej spoločnosti nevyhnutná,“ myslí si.

Beata
Balogová
