Sloboda zvierat chce prostredníctvom novej kampane vyvolať tlak verejnosti na zákonodarcov, premiérku a ministra pôdohospodárstva, aby prijali zákon na ochranu zvierat.
BRATISLAVA. Ako dnes poukázala Romana Březinová zo Slobody zvierat (SZ), právna norma by mala zviera definovať ako cítiacu bytosť. Kampaň "SOM ZA" sa rozhodlo podporiť aj viacero známych osobností ako Elena Vacvalová, Marián Greksa, Soňa Valentová, Miro Šmajda či Katarína Hasprová, ako aj poslankyňa Národnej rady SR Táňa Rosová.
Podľa šéfky Slobody zvierat Pavly Dugovičovej, inšpektori združenia zaznamenali vlani prostredníctvom Linky krutosti asi 700 prípadov týrania zvierat, pričom potrestaných bolo iba šesť aktérov. V prvom polroku sa zaznamenalo okolo 400 prípadov týrania a polovica z týchto zvierat bola odobratá do útulkov.
Ako poukázali ochranári, Slovensko nemá zákon na ochranu zvierat a platný zákon o veterinárnej starostlivosti z roku 2007 negarantuje zvieratám napĺňanie ich základných životných potrieb, dôstojný život a smrť.
Ochranári od zákona očakávajú, že presne definuje ochranu hospodárskych, divožijúcich, exotických, kožušinových a pokusných zvierat, ako aj jasné postihy za jeho nedodržiavanie.
"Zákon na ochranu zvierat na Slovensku by mal definovať zviera ako cítiacu bytosť," myslí si Březinová. Na tlačovej besede prečítala niekoľko návrhov, ktoré by zákon podľa občianskeho združenia mal obsahovať.
"Je to úplný zákaz držania psov na reťaziach, povinnosť identifikácie každého psa mikročipom, úplný zákaz vývozu živých jahniat, preprava zvierat určených na porážku len do ôsmich hodín, úplný zákaz klietkového chovu sliepok," spresnila Březinová.
Štát by však podľa nej mal zákonom zakázať aj chov veľkých exotických zvierat súkromnými chovateľmi ako mačkovité šelmy, žraloky či medvede. Sloboda zvierat si chce posvietiť aj na cirkusy. Tie, v ktorých účinkujú živé zvieratá, by mali byť na celom území Slovenskej republiky rovnako zakázané. Ochrancovia zvierat tiež požadujú
Ako ozrejmil poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS), zákon sa v súčasnosti nachádza na ministerstve pôdohospodárstva, pričom predpokladá, že by sa s ním už v tomto roku mohol zaoberať parlament.
"Vytvorenie registra všetkých zvierat, obsahovať by mal údaje o zriaďovateľovi, prevádzkovateľovi, jeho meno a presnú adresu. Zvažuje sa aj vytvorenie cintorína pre zvieratá," ubezpečil Poliačik.
"Celá Európa je čo sa týka ochrany zvierat desať rokov pred nami," konštatoval Poliačik, ktorý je aj členom pracovnej skupiny poslancov, ktorej cieľom je pripraviť nový zákon. V tejto súvislosti pripomenul, že Slovensko doteraz neratifikovalo Dohovor Rady Európy o ochrane spoločenských zvierat. Ten priznáva zvieraťu status cítiaca bytosť, kým slovenská legislatíva charakterizuje zviera ako vec.
Predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová hovorí, že nie sú idealisti a ani naivní. "Nemyslíme si, že zákon bude hneď na prvýkrát úžasný a bude tam všetko, čo chceme," tvrdí. Podľa jej slov však zákon bude dôležitý, pretože vytvorí priestor na ďalšie novelizácie a bude sa na ňom dať v budúcnosti stavať.