LUXEMBURG. Slovenský parlament tento mesiac pravdepodobne schváli navýšenie eurovalu. Po pondelňajšom rokovaní ministrov financií krajín eurozóny v Luxemburgu to uviedol predseda euroskupiny luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.
Slovensko na schôdzke zastupoval minister Ivan Mikloš, ktorý podľa Junckera "naznačil, že dôjde k pozitívnemu hlasovaniu". Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.
Parlament v Bratislave rozhodne o zmenách v Európskom fonde finančnej stability (ESFS) do 14. októbra, teda ešte pred summitom EÚ, potvrdil na stretnutí Mikloš.
"Očakávame, že budeme o tom diskutovať a hlasovať v utorok 11. októbra. Pokiaľ nie, tak nie v neskoršom termíne ako 14. októbra, takže definitívne rozhodnutie budeme mať pred zasadnutím Európskej rady,“ povedal novinárom.
Mikloš vysvetľoval situáciu
Mikloš ostatným predstaviteľom vysvetlil situáciu na Slovensku ohľadom politickej podpory pre ratifikáciu zmien v eurovale. Konštatoval, že všetky kompetencie ohľadom rokovania o týchto záležitostiach prevzala na seba premiérka Iveta Radičová.
"Naši partneri zobrali na vedomie informáciu, že slovenský parlament rozhodne tak alebo onak v týždni pred Európskou radou," konštatoval.
Zo sedemnástich členských štátov eurozóny už rozšírenie EFSF schválilo štrnásť krajín. Posilnený euroval stále čaká na ratifikáciu v Holandsku, na Malte a na Slovensku.
Ratifikačný proces by mala zavŕšiť práve Slovenská republika, kde posilnenie eurovalu naráža na odpor koaličnej strany Sloboda a solidarita (SaS).
Zvyšné tri strany vládnej koalície premiérky Ivety Radičovej žiadajú hlasovanie v parlamente skôr ako v druhej polovici októbra.
Dôvodom má byť najmä to, že summit predsedov vlád krajín EÚ je 17. októbra a dovtedy euroval zrejme odhlasujú všetky ostatné krajiny eurozóny. Podľa koaličných strán je žiaduce, aby premiérka Iveta Radičová bola pred stretnutím lídrov únie vyzbrojená jednoznačným stanoviskom zákonodarného zboru k tejto otázke.
Čo prinesie fond
V rámci zmien EFSF sa má hodnota garancií vo fonde zvýšiť na 780 miliárd eur, čím by jeho skutočná úverová kapacita pri zachovaní najvyššieho ratingu vzrástla na 440 miliárd eur.
Slovensko sa na celkovom objeme garancií podieľa necelým 1 % a po schválení zmien by sa mali slovenské záruky zvýšiť zo 4,4 miliardy eur na 7,7 miliardy eur.
Fond zároveň získa nové kompetencie. Bude môcť nakupovať dlhopisy krajín eurozóny na sekundárnom trhu a požičiavať peniaze priamo vládam skôr, než ich krajiny zasiahne dlhová kríza.