SME

Odborári budúci týždeň zablokujú hranice

Slovenských odborárov prídu na priechody podporiť aj kolegovia zo susedných krajín.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Odborári sa rozhodli zablokovať 11. októbra slovenské hranice s Poľskom, Maďarskom, Českom a Rakúskom. Na priechody ich prídu podporiť aj kolegovia zo susedných krajín.

Na tlačovej besede o tom informoval predseda Odborového zväzu (OZ) Kovo Emil Machyna. "Na každý priechod prídu aj poľskí, maďarskí, českí a rakúski kolegovia,“ uviedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hranice by mali odborári symbolicky blokovať v čase od 15:30 do 16:00. Odborári tak vyjadria protest voči zvyšovaniu veku do dôchodku, reforme daní a odvodov, či privatizácii zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú vyššie mzdy

Podľa Machynu je na Slovensku priestor na zvýšenie minimálnej mzdy o vyše 4 percentá. Ak podľa neho zamestnávatelia zvládajú vykrytie rastu cien energií o 8 percent, tak by vykryli aj zvýšenie minimálnej mzdy. Poukázal na to, že zamestnávatelia vyvíjajú obrovský tlak na vládu.

"Máme pocit, že vládnu oni, a nie vláda,“ povedal šéf OZ Kovo na adresu zamestnávateľov. Zvýšenie najnižších zárobkov by pritom podľa Machynu prinieslo aj vyšší príjem do štátneho rozpočtu. Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál bude podľa Machynu na rokovaní vlády o minimálnej mzde presadzovať, aby najnižšie mzdy nerástli. "Mal by hájiť záujmy občanov, a nie kapitálu,“ odkázal Machyna šéfovi rezortu práce.

Zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborárov sa na rokovaniach Hospodárskej a sociálnej rady SR na zvyšovaní minimálnej mzdy nedohodli. Kým zamestnávatelia žiadajú, aby sa najnižšie zárobky aj v budúcom roku ponechali na súčasnej úrovni 317 eur, odborári trvajú na zvýšení minimálnej mzdy od začiatku januára budúceho roka o 4,1 %.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh ministerstva

Podľa návrhu ministerstva práce a sociálnych vecí, ktorý je rezort povinný predložiť na základe zákona o minimálnej mzde, by sa mali najnižšie mzdy od začiatku budúceho roka zvýšiť o 3,2 % na 327,2 eura. Keďže pri úprave minimálnej mzdy nenastala medzi sociálnymi partnermi zhoda, o budúcoročnej výške minimálnej mzdy bude rozhodovať vláda na niektorom zo svojich októbrových rokovaní. Ministri sa pritom nemusia stotožniť s návrhom rezortu práce na zvýšenie minimálnej mzdy o 3,2 %.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo návrh nariadenia vlády, ktorým sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť minimálna mzda zo súčasných 317 eur na 327,2 eura. Išlo by o nárast najnižších miezd o 3,2 %, teda o mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v minulom roku.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort práce a sociálnych vecí postupoval v súlade so zákonom o minimálnej mzde. Ten ministerstvu v prípade nezhody sociálnych partnerov ukladá povinnosť predložiť návrh na rast najnižších miezd o rovnaké percento, o aké v roku 2010 vzrástla priemerná mzda na Slovensku. "Ministerstvo nemôže navrhnúť nižšiu minimálnu mzdu, ako predstavuje navrhovaná suma, určená postupom podľa zákona," upozorňuje rezort.

Od začiatku tohto roka najnižšie mzdy vzrástli o 3 % na 317 eur. Trojpercentný nárast najnižších miezd kopíruje mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v roku 2009. Na takomto tohtoročnom raste minimálnej mzdy sa v minulom roku dohodli lídri koaličných strán napriek nesúhlasu zamestnávateľov a skôr nesúhlasnému stanovisku predstaviteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Machyna: Sulík pri eurovale využíva sociálne cítenie ľudí

Emil Machyna dnes podrobil kritike aj predsedu Národnej rady SR a koaličnej SaS Richarda Sulíka pre jeho postoj k eurovalu. "Pán Sulík by sa mal spamätať, aj celá SaS," odkázal mu na tlačovej konferencii.

Predsedu parlamentu zároveň chce čím skôr poslať do Austrálie, kde sa chce sám Sulík odobrať na dôchodok. "Mal by tam ísť už zajtra," skonštatoval. Zdôraznil, že Sulík svojím postojom iba využíva sociálne cítenie ľudí a neuvedomuje si, že euroval je nutné prijať.

"Slovensko ako štát nemôže zostať samo, je treba, aby sa pridalo ku skupine, do ktorej patrí," upozornil. Dodal, že krajina čerpá z eurofondov stovky miliónov eur, avšak keď má pomáhať ona, tak už odmieta. "Nedá sa zdieľať len to dobré, to nejde ani v domácnosti či v rodine," uzavrel.

Daňové priznanie

Lars Klingbeil

Zvýhodnené daňové podmienky majú získať aj elektrické služobné autá.


SITA 1
Elon Musk

Masívne sa zvýši rozpočtový deficit na 2,5 bilióna dolárov, tvrdí podnikateľ.


TASR 4
Súvisiace témy: Práca, Podnikanie
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 866
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 453
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 196
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 572
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 826
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 183
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 111
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 884
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


15
Grécko - Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu.

Sledujte s nami prenos.


5
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 43
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu