Bratislava 22. júla (TASR) - Vyjadrenia o tom, že vyšetrovatelia by mohli podať Ivanovi Lexovi chemické látky, pod vplyvom ktorých by mohli získať jeho priznanie, považuje riaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek za hlúposti a nebude sa k nim vyjadrovať.
Rovnako reagoval i na otázku, či špecializovaný vyšetrovací odbor má podobné chemické látky k dispozícii. V rozhovore pre TASR ďalej Šátek potvrdil, že vyšetrovatelia majú záujem vypočuť I. Lexu v ďalších kauzách, ktoré sú v súčasnosti v prípravnom konaní. Podľa zistení TASR ide o dva prípady, kde príslušný vyšetrovateľ ešte vlani podal do Národnej rady SR žiadosť o súhlas s trestným stíhaním poslanca Lexu. Plénum sa však nimi doteraz nezaoberalo a vzhľadom na končiace sa volebné obdobie pravdepodobne ani zaoberať nebude.
Obe žiadosti sa týkajú podozrenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Prvý prípad súvisí s údajne neoprávneným vypočúvaním príslušníkov SIS členmi osobitného kontrolného orgánu (OKO) parlamentu. Malo sa tak stať ešte v rokoch 1994 až 1995 v sídle HZDS na Tomášikovej ulici. Podľa vyšetrovateľa vtedajší šéf OKO Lexa a členovia výboru porušili zákony o SIS a o rokovacom poriadku a zneužili svoje právomoci. V tomto prípade Mandátový a imunitný výbor NR SR neodporučil parlamentu vydať súhlas na trestné stíhanie I. Lexu.
V druhom prípade majú vyšetrovatelia podozrenie z nezákonného získavania prostriedkov pre SIS v sume takmer 5,8 milióna korún. Mandátový a imunitný výbor pri posudzovaní žiadosti odporučil parlamentu vydať Lexu na trestné stíhanie.
Ak podľa novely Ústavy SR parlament súhlas vyšetrovateľa odoprie, je trestné stíhanie vylúčené, ale len počas trvania poslaneckého mandátu.
Teóriu o prípadnom podávaní špeciálnych chemikálií I. Lexovi vyšetrovateľmi prezentoval na verejnosti jeho otec Vladimír i podpredseda HZDS Vojtech Tkáč. Ten na otázku, či má s takýmito postupmi konkrétne skúsenosti odpovedal, že nie, "ale čítam detektívky".