BRATISLAVA.
"Vyzývame vás, aby ste vyvíjali čo najúčinnejší nátlak na izraelskú vládu, aby uplatnila voči palestínskym väzňom pravidlá 4. Ženevskej konvencie z roku 1949 a aby sa s nimi zaobchádzalo v ich súlade," píše sa v texte, ktorý agentúre SITA poskytlo Veľvyslanectvo Palestíny v SR.
Od utorka 27. septembra palestínski väzni v izraelských väzniciach ohlásili hladovku ako formu protestu proti izolačnej politike, ktorú uplatňuje správa izraelských väzníc, uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
"Od prvého dňa izraelskej okupácie palestínskych území, teda od 4. júna 1967, bolo uväznených v izraelských väzniciach viac ako 750 000 Palestínčanov," doplnila ambasáda s tým, že izraelská politika voči palestínskym politickým väzňom je v rozpore so 4. Ženevskou konvenciou z roku 1949.
Palestínski väzni sú údajne mučení, dlhodobo izolovaní, prvých 15 dní od zatknutia nemajú prístup k právnikom, návštevy rodinných príslušníkov sú obmedzené a v izraelských žalároch to podľa stanoviska nie je najlepšie ani s lekárskou starostlivosťou.
Palestínski väzni môžu prijímať návštevy rodín a majú prístup k právnikom i k medzinárodným organizáciám, odkázal izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi palestínskej ambasáde v SR.
"Pod pojmom izolačná politika sa skrýva fakt, že palestínski väzni v izraelských väzniciach už nemôžu študovať na izraelských univerzitách a nemajú prístup k izraelským masmédiám," uvádza Ben-Zvi v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa izraelskej ambasády Zuzana Kizáková.
Izrael podľa veľvyslancových slov umožnil palestínskym väzňom dlhé roky študovať a mnoho z nich počas času stráveného v izraelských väzniciach získalo diplomy z izraelských univerzít a teraz pracujú na vysokých postoch v Palestínskej samospráve.
"A to mnohí z nich majú krv na rukách. Mnohí z nich boli totiž priamo zapojení do teroristických aktivít, vrátane vraždenia stoviek, tisícok izraelských civilistov," dodal Ben-Zvi.
Zároveň poukázal na prípad izraelského vojaka Gilata Šalita, ktorý je už piaty rok väzňom palestínskej teroristickej organizácie Hamas bez akéhokoľvek prístupu k rodine, právnikom či pracovníkom Červeného kríža.
"Ak je teda reč o izolácii a väzňoch, Ženevská konvencia musí v prvom rade platiť pre Gilata Šalita, ktorý viac ako päť rokov nevidel svetlo sveta," uzavrel diplomat.