BRATISLAVA. Slovensko sa politicky zaviazalo odsúhlasiť zmeny v eurovale a nesúhlas s nimi by bol preto aj vyslovením nedôvery voči ministrovi financií a predsedníčke vlády, ktorý sa k takejto dohode na európskej úrovni pripojili.
Na rokovaní finančného výboru parlamentu, ktorý diskutoval o vládnych návrhoch k eurovalu, na to upozornil šéf rezortu financií Ivan Mikloš (SDKÚ) s tým, že nikdy nespochybňoval právo parlamentu o tejto téme definitívne rozhodnúť.
"Nikde nie je napísané, že vládna koalícia alebo časť koalície za to musí hlasovať, ale tvrdím, že ak nebude, samozrejme to znamená istú mieru vyjadrenia nedôvery, pretože politický záväzok bol prevzatý, či sa nám to páči alebo nie," zdôraznil minister.
Vláda neprijala žiadne uznesenie
Gestorský výbor napokon po vyše hodinu trvajúcej diskusii k dodatku k medzinárodnej zmluve o eurovale ani k súvisiacej novele zákona o špecifických štátnych zárukách neprijal žiadne uznesenie.
Pri hlasovaní vládne návrhy podporilo iba päť prítomných koaličných poslancov, dvaja za SaS boli proti a štyria zo Smeru sa hlasovania nezúčastnili.
Slovenský parlament bude o zmenách v eurovale hlasovať ako posledný v eurozóne, a to medzi 11. a 14. októbrom.
"Nespochybňujem sväté právo každého z poslancov hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia, len upozorňujem na možné dôsledky, pre vládnu koalíciu a jej schopnosť ďalej vládnuť, ale aj pre krajinu v prípade toho, že my by sme boli tými, ktorí s tým nebudú súhlasiť a zablokujú to pre všetkých," podčiarkol Mikloš.
Zároveň zdôraznil, že medzinárodný záväzok Slovenska bude splnený len vtedy, keď parlament schváli aj dodatok k zmluve o eurovale, aj zákon o špecifických štátnych zárukách.
Navýšený euroval stačiť nemusí
"Neschválenie ktoréhokoľvek znamená nenaplnenie záväzku, ktorý máme," zdôraznil minister financií.
Mikloš pripustil, že v Európe čím ďalej tým viac prevláda názor, že ani kapacita eurovalu navýšená na 779 miliárd eur nebude dostatočná. Zároveň ďalšie navyšovanie takýmto spôsobom je podľa neho už len ťažko predstaviteľné.
"Preto sa dnes vedú intenzívne diskusie o inom spôsobe, a to je tzv. pákovanie. Zdroje by sa zvýšili cez nástroje Európskej centrálnej banky (ECB) a bankový systém. Ak sa pôjde smerom zväčšenia záchranného balíka, a zdá sa, že je potreba, tak toto bude spôsob," doplnil minister s tým, že zhoda na ďalšom postupe v tejto oblasti zatiaľ nie je.