BRATISLAVA. SaS chce podľa predsedu strany Richarda Sulíka oslabiť dojem, že SaS je jediná strana v Európe, ktorá je proti eurovalu, keď „všetci sa snažia presvedčiť, že len my sme exoti.“
Práve preto pozval na Slovensko poslanca nemeckého Bundestagu za FDP Franka Schaefflera. FDP je partnerskou stranou SaS a je jednou z trojice nemeckých vládnych strán.
Sulík to povedal na tlačovej besede po stretnutí. Schaeffler podľa Sulíka organizuje v Nemecku odpor proti eurovalu.
Podarilo sa mu iniciovať, aby o trvalom európskom stabilizačnom rámci rozhodovalo 68 000 členov FDP, čo umožňujú jej stanovy.
Schaeffler: Pôžička neplní funkciu
Podľa Schaefflera 80 percent Nemcov odmieta euroval a predlžovanie tohto systému, ale 90 percent poslancov tvrdí, že Európe treba pomáhať.
Nemecký poslanec chce zabrániť, aby jeho strana na základe vyjadrenia členov podporila európsky stabilizačný mechanizmus. Upozornil, že Gréci veľa nasľubovali, ale nič nedodržali.
„Tento rok Gréci míňajú viac peňazí ako pred rokom, majú nižšie príjmy ako pred rokom. Čiže pôžička neplní funkciu,“ povedal.
Ochranné valy nikdy nebudú podľa neho dostatočne veľké a vždy bude treba ďalšie peniaze. Európa sa pozerá podľa Schaefflera na Slovensko. Vidí rozdiel v pohľade Bruselu a obyvateľstva.
SaS odmieta podporiť zvýšenie eurovalu. Bez nej koalícia nemá na schválenie eurovalu v parlamente dostatok hlasov.
Sulík: Radičovej rokovania boli sťažené
Riešenie otázky eurovalu, ktoré by bolo prijateľné pre stranu SaS, neexistuje. Na pôde parlamentu to dnes povedal jeho predseda a šéf liberálov Richard Sulík.
Pripomenul, že SaS je ochotná rokovať o takom riešení, podľa ktorého by Slovensko neblokovalo ostatné krajiny eurozóny a zároveň by neplatilo ani cent. "Takéto riešenie na obzore nie je," vyhlásil. Bližšie nechcel hovoriť o priebehu rokovaní o otázke eurovalu.
Pokiaľ ide o tvrdenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica, že sa intenzívne pracuje na tom, aby poslanci SaS podporili euroval, Sulík povedal, že ho táto informácia pobavila.
Podľa neho rokovania, ktoré viedla o eurovale premiérka Iveta Radičová, dobre nasledovali a boli úspešné.
"Žiaľ, boli prinajmenšom sťažené. Nechcem sa k tomu ďalej vyjadrovať," zdôraznil. Sulíkovi záležalo na tom, aby Slovensko o zvýšení eurovalu hlasovalo ako posledné.
"To bolo splnené. Koaliční partneri sa zachovali korektne a dohodu dodržali," povedal. Koalícia sa dohodla, že parlament o eurovale bude hlasovať 11. októbra.
"Nemám dôvod to naťahovať, bolo by to nekorektné voči iným krajinám," dodal.
Na otázku, či vie garantovať, že žiadny poslanec SaS nepodporí euroval, priamo neodpovedal. "Poznáte tú časť ústavy, že poslanec hlasuje podľa svojho svedomia a vedomia," poznamenal.
Zároveň pripomenul tlačovú konferenciu, na ktorej podľa jeho slov všetci poslanci klubu SaS deklarovali, že nebudú hlasovať za euroval.
Simonovi sa nepáči nemecká návšteva
O eurovale by mali koaličné strany diskutovať len v rámci koalície a nerobiť nátlak.
Podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon tak reagoval na aktivitu SaS, ktorá na Slovensko pozvala kritika eurovalu, poslanca nemeckého Bundestagu Franka Schaefflera.