BRATISLAVA. Slovensko dostalo v rámci Univerzálneho periodického hodnotenia (UPH) Rady OSN pre ľudské práva (RĽP) 91 odporúčaní. Deväť z nich odmietlo, keďže ich považovalo za irelevantné.
Týkalo sa to problematiky sterilizácie rómskych žien, a to napríklad prešetrenia sťažností podaných z dôvodu nútenej sterilizácie rómskych žien, pričom obetiam sa mali poskytnúť účinné prostriedky nápravy.
Rovnako tak zaraďovania rómskych detí do špeciálnych škôl. Slovensko odmietlo aj prijatie nových legislatívnych opatrení v oblasti práv príslušníkov národnostných a sexuálnych menšín.
S výhradou boli prijaté tri odporúčania - ohľadom registrácie cirkví či detskej práce.
Vláda zobrala na vedomie materiál týkajúci sa dodržiavania ľudských práv v SR v kontexte daných odporúčaní. Tie dostala v máji 2009.
Slovensko by malo prijať opatrenia na zabezpečenie práva na prácu pre príslušníkov rómskej komunity predovšetkým ďalšou podporou obcí, spoločenstiev a mimovládnych organizácií.
Taktiež by malo zvýšiť úsilie v poskytovaní primeraného sociálneho bývania pre tých, ktorí žijú v osadách s nevyhovujúcim štandardom.
Ďalej treba prijať opatrenia na zvýšenie zastúpenia žien v rozhodovacích a politických orgánoch, najmä vo verejnej správe. Administratívne a vzdelávacie opatrenia zase majú zase odstrániť rozdiely v odmeňovaní.
Skvalitniť sa má tiež poskytovanie pomoci ženám v núdzi, najmä tým, ktoré boli na Slovensko dopravené za účelom prostitúcie. Posilniť by sa mala i politika na zamedzenie, potlačenie a potrestanie obchodovania s ľuďmi.
Hoci tieto odporúčania nemajú právne záväzný charakter, od SR ako členského štátu OSN sa očakáva, že sa nimi bude reálne zaoberať a ich prípadnú neimplementáciu vysvetlí.