BRATISLAVA. Opozičný Smer nebude v utorok 11. októbra hlasovať v Národnej rade za euroval.
Na tlačovej konferencii to potvrdil šéf strany Robert Fico. Zároveň sa domnieva, že koalícia euroval schváli aj vďaka hlasom SaS v tento deň sama.
"Ak ho neschvália, musí prísť druhé kolo hlasovania. My by sme podporili euroval len vtedy, ak by boli vyvodené politické konzekvencie," deklaroval a pripustil, že ide aj o predčasné voľby.
Fico podľa svojich slov rokoval s partnermi v zahraniční aj s diplomatmi na Slovensku a všetci mu údajne potvrdili, že premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) oklamala celé Slovensko, keď hovorila, že vyjednáva o akomsi kompromise a že na jej návrhy jej partneri nehovoria nie.
"Všetci, vrátane Merkelovej jasne povedali, že kompromis neexistuje a že buď SR schváli euroval so všetkými dôsledkami, alebo euroval ako taký pochová," upozornil.
Fico: Radičová a Sulík urážajú EurópuExpremiér zároveň tvrdí, že vyjadrenia Radičovej a lídra SaS Richarda Sulíka, že Slovensko môže zahlasovať za euroval len vtedy, ak nás to nebude stáť ani cent, vníma eurozóna ako urážku a hlboké nepochopenie fungovania eurozóny.
"Táto urážka zo strany premiérky a predsedu parlamentu výrazne poškodila meno Slovensko v zahraničí a je smutné, že s návrhom prišli len preto, lebo si chceli chrániť svoje vlastné funkcie."
Fico je presvedčený, že 11. októbra bude koalícia hlasovať o plnohodnotnom eurovale so všetkými dôsledkami.
"Môžu hlasovať len o tom. Ak si SaS nájde akúkoľvek výhovorku a bude ju prezentovať ako kompromis, ktorý jej umožní zahlasovať za euroval, opäť táto strana poruší všetky prísľuby. Máme informácie, že sa hľadá riešenie, ako zdôvodniť hlasovanie SaS za euroval," povedal.
Fico pripustil, že Sulík ako osoba bude hlasovať proti, no jeho poslanci by hlasovali za.
"Buď euroval so všetkými dôsledkami prejde, aj s hlasmi SaS a robia na tom veľmi intenzívne, robia na poslancoch, alebo euroval schválený nebude a vznikne pomerne zložitá situácia vnútri koalície," zdôraznil Fico.
Smer bude mať pre zahlasovanie podmienkyPodľa predsedu Smeru môže opakované hlasovanie o eurovale prebehnúť do 17. októbra, keď má premiérka odletieť do Bruselu, aby informovala európskych lídrov o výsledku slovenského hlasovania.
"Myslím si, že nebude treba druhé kolo, myslím si, že v utorok vyriešia euroval," zároveň dodal Fico. Ak by koalícia euroval v prvom hlasovaní neschválila, problém sa bude snažiť vyriešiť vlastnými silami.
Fico zopakoval, že ak euroval neprejde, vláda nemôže ďalej vládnuť. "Z toho postoja budeme vychádzať pri rokovaní s partnermi. Krajina je v takom katastrofálnom stave a to vládnutie je tak úbohé, že je najvyšší čas na predčasné voľby," vyhlásil líder opozície.
Zdôraznil tiež, že Smer nezahlasuje za euroval v druhom hlasovaní bez splnenia svojich podmienok.
"Za to, že bude 17. (10.) ráno a Iveta Radičová bude musieť odletieť do Bruselu a nebudú splnené naše požiadavky, my nezahlasujeme za euroval," podčiarkol.
Sulík: Riešenie na obzore nie jeRiešenie otázky eurovalu, ktoré by bolo prijateľné pre stranu SaS, neexistuje. Na pôde parlamentu to povedal jeho predseda a šéf liberálov Richard Sulík.
Pripomenul, že SaS je ochotná rokovať o takom riešení, podľa ktorého by Slovensko neblokovalo ostatné krajiny eurozóny a zároveň by neplatilo ani cent.
"Takéto riešenie na obzore nie je," vyhlásil. Bližšie nechcel hovoriť o priebehu rokovaní o otázke eurovalu.
Pokiaľ ide o tvrdenie Roberta Fica, že sa intenzívne pracuje na tom, aby poslanci SaS podporili euroval, Sulík povedal, že ho táto informácia pobavila.
Na otázku, či vie garantovať, že žiadny poslanec SaS nepodporí euroval, priamo neodpovedal. "Poznáte tú časť ústavy, že poslanec hlasuje podľa svojho svedomia a vedomia," poznamenal.
Figeľ: Aj predčasné voľby sú riešenímPredčasné parlamentné voľby sú jednou z ústavných možností, ako postupovať k dosiahnutiu politickej stability na Slovensku. Konštatoval to podpredseda vlády a predseda KDH Ján Figeľ.
"Naša zodpovednosť, podpis pod koaličnou zmluvou, obsahom a pravidlom je na štyri roky a som presvedčený, že riešenie existuje... Ale ak sa ukáže, že to nie je cesta, tak aj predčasné voľby sú jedným z možných riešení," povedal Figeľ.
Politické subjekty by podľa neho mali byť na voľby pripravené vždy. Zároveň však poukázal na to, že tie aktuálne nie sú ústrednou témou rokovaní koaličných strán.
"Ani v Koaličnej rade a ani na nejakých interných rokovaniach toto nie je téma v zmysle 'povedzme si o predčasných voľbách' alebo 'pripravujme sa'," priblížil.
Procházka: Opakovať samotné hlasovanie možné nie jeĎalšie hlasovanie o eurovale v prípade negatívneho prvého hlasovania bude podľa predsedu parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslava Procházku (KDH) možné iba v prípade, ak vláda návrh znova predloží Národnej rade.
„Plénum NR SR potom rozhodne o zaradení návrhu do programu rokovania a predseda parlamentu návrh pridelí výborom, ktoré ho znovu prerokujú. Len samotné hlasovanie bez takéhoto postupu by podľa môjho názoru lámalo rokovací poriadok cez koleno,“ povedal Procházka pre agentúru SITA.
SNS euroval odmietaPredsedníctvo SNS odporučí svojim poslancom v parlamente nezahlasovať za podporu eurovalu.
Slovenská národná strana (SNS) sa v žiadnom prípade nebude podieľať na megapodvode, ktorým je navýšenie eurovalu. Po skončení zasadnutia Predstavenstva SNS v Trenčíne to povedal predseda strany Ján Slota.
Ako dodal, 800 miliárd eur v žiadnom prípade nevytrhne eurozónu z problémov, v ktorých sa nachádza.
"Ekonomika Európy je postavená na špekuláciách burzových a bankových maklérov a nie na peniazoch, ktoré by boli kryté ľudskou prácou, prípadne zlatom. Za to, že niektorí poslanci sa nechajú ohlúpnuť, že euroval vytrhne Európu z problémov, za to ja nemôžem," pripomenul Slota.
Zdôraznil, že európskym politickým špičkám ide o vytvorenie fiškálnej únie v rámci eurozóny a jej cieľom je vytvorenie spojených štátov európskych.
"To by znamenalo koniec Slovenska, ktoré sa rozplynie ako dym vo víchrici a Nemecko získa kontrolu nad Európou bez jediného výstrelu," priblížil Slota.
Podľa podpredsedu SNS Rafaela Rafaja predsedníctvo odporučí svojim poslancom v parlamente nezahlasovať za podporu eurovalu.
"Jednou z alternatív je aj návrat k našej predchádzajúcej mene. Niektoré štáty sú na to už pripravené, ak sa na to nepripravíme my, budeme ťahať za kratší koniec," zdôraznil Rafaj.
Predsedníctvo sa venovalo aj problematike pripravovaného štátneho rozpočtu a otváraniu zákona o štátnom občianstve.
SNS odmieta navrhovaný mix daní pre samosprávy, rovnako ako zmenu zákona o štátnom občianstve.