BRATISLAVA. Ústavný sudca Sergej Kohut tvrdí, že čelí nátlaku a diskreditačnej kampani. Deň pred rozhodnutím o voľbe prokurátora koloval po médiách údajný spis SIS na Kohuta.
„Uverejnenie tohto materiálu považujem za snahu o vyvíjanie tlaku na moju osobu,“ napísal Kohut v stanovisku. Odpoveď, kto má z toho osoh, treba podľa neho hľadať v aktuálnej rozhodovacej činnosti.
Okrem voľby generálneho prokurátora má plénum súdu rozhodovať aj o disciplinárnom návrhu na šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Hrozí mu, že príde o funkciu.
V materiáli označenom ako Informácia SIS sa píše o údajnej korupcii v desať rokov starom spore medzi štátom a firmou Fragopolis. Kohut ho považuje za falzifikát. „Je to podvrh s cieľom diskreditácie mojej osoby. Skutočnosti tam uvedené sa nezakladajú na pravde.“
Macejková spisu neverí
Šéfka Ústavného súdu Iveta Macejková sa k veci nechcela vyjadriť. Pôvod údajnej správy SIS je podľa nej sporný, preto nemôže znížiť dôveryhodnosť súdu.
„Spravodajské informácie majú rôznu hodnotu. Ťažko však uveriť, že ich zverejnenie deň pred rozhodovaním Ústavného súdu je dielom náhody,“ konštatoval minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Spoločnosť Fragopolis žaloval Daňový úrad pre nezaplatenú daň z liehu, išlo o viac než päť miliónov korún. K prípadu sa včera Daňové riaditeľstvo nevyjadrilo. K takej starej záležitosti je podľa hovorkyne Gabriely Dianovej ťažké zohnať informácie.
Majiteľ firmy: Nezmysel
Fragopolis sa v roku 2000 dostal do konkurzu, jeho nástupcom sa stala spoločnosť Prelika s podobným predmetom podnikania. Majiteľ firmy Martin Lipták tvrdí, že všetky obvinenia sú nezmysly a s Kohutom sa nepozná.
Podnikaním Fragopolisu sa od roku 2003 zaoberala aj polícia. „Pre trestný čin poškodzovania veriteľa,“ uviedla policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.
O nátlaku na sudcov sa hovorilo aj v minulosti. V roku 2009 mal ústavný sudca Ladislav Orosz čeliť vyhrážkam v čase, keď rozhodoval o osude Špeciálneho súdu. Trestné oznámenie podala aj jeho manželka Viera Oroszová pre podozrenie, že sa ju niekto pokúsil otráviť.
Politické tlaky spomínal aj ústavný sudca Juraj Horváth, pri jeho dome našla polícia pred troma rokmi bombu.
Horvátha v roku 1996 podmienečne odsúdili za krátenie dane, keď kandidoval za ústavného sudcu, mal už trest zahladený. Informácie vyšli najavo až v roku 2007, Horvátha vyzývali na odstúpenie.

Beata
Balogová
