Bratislava 5. júna (TASR) - Chyba v postupe vyrovnania sa Slovenskej republiky s Ruskou federáciou za neodobratie protilietadlového raketového systému S 300 sa podľa nezávislého poslanca Jozefa Tuchyňu vyskytla hneď na začiatku, keď vláda rozhodla o neodobratí. "Nestačilo len odriecť. Vtedy sa malo rokovať, akým spôsobom dôjde k vyrovnaniu," povedal dnes pre TASR bývalý náčelník Generálneho štábu Armády SR. Bolo totiž zjavné, že už vtedy mala ruská strana s prípravou systému náklady, ktoré raz bude treba uhradiť.
Podľa Tuchyňu sa pri predaji malo rokovať, či by nebolo možné prípravu systému dofinancovať a následne ho spoločne predať. Pohľadávky oboch strán sa mohli uhradiť z prípadného úspešného obchodu. Poslanec poznamenal, že záujem o S 300 existuje, prejavili ho naposledy aj USA. Predstavitelia SR si "v ošiali toho, že Slovensko má integračné ambície" mysleli, že dovoz komplexu by bol pre krajinu prekážkou. Systémy protivzdušnej obrany však nepatria do výzbroje, ktorá je sledovaná Viedenským dohovorom a nehlásia sa do konvenčných zbraní, majú obranný charakter, konštatoval Tuchyňa.
Vláda SR na svojom nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí súhlasila v rámci tajných bodov rokovania s odpísaním pohľadávok SR voči Ruskej federácii vo výške 18,75 milióna amerických dolárov v dvoch tranžiach počas roka 2001. Kabinet sa dohodol, že bude s ruskou stranou rokovať o odpísaní aj ďalšej čiastky z ruského dlhu. Rusko požaduje z celkového dlhu odrátať 54 miliónov dolárov ako kompenzáciu za náklady spojené s neodobratím S 300, na ktorého dodávke sa pred časom v rámci deblokácie dohodli obe strany.